Swiatgwiazd.pl
Jan Paweł II

wikipedia.org/Nieznany - D. Gruszczyńska W Wadowicach

101. rocznica urodzin Jana Pawła II. Kochały go miliony

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Gdyby żył, dziś razem z całym światem świętowałby swoje 101. urodziny. Niestety, świat jest zmuszony celebrować je bez Niego. Jan Paweł II również po śmierci jest chętnie rozpamiętywany przez ludzi z całego świata.

  • Historia Karola Wojtyły

  • Papież Polak rozkochał w sobie cały świat

  • Rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 roku w małopolskim miasteczku Wadowice na świat przyszedł Karol Wojtyła. Wtedy jeszcze nikt nawet nie podejrzewał, że pewnego dnia, ten mały chłopiec zostanie papieżem. W 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne na UJ w Krakowie, a w trakcie II wojny światowej pracował w zakładach Solvay. 

Już jednak pod koniec wojny Karol zaczął w podziemnym seminarium duchownym.

Rozkochał w sobie cały świat

1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie, po których wyjechał na dalsze studia do Rzymu. Już dwa lata później wrócił do rodzimego kraju, gdzie w niewielkiej wsi został na pół roku wikarym. 

W 1954 roku Wojtyła rozpoczął pracę jako profesor akademicki na KUL-u. Gdy razem z grupą studentów był na obozie kajakowym, zastała go papieska nominacja z 4 lipca 1958 na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.

16 października 1978 roku wszystko zmieniło się w życiu Karola Wojtyły. To właśnie wtedy w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych kardynałów wybrało go 264. Biskupem Rzymu. Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z dłuższych, a także najbardziej rekordowym. 

Przez lata posługi odbył bowiem 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów i przebył blisko 1,3 miliona kilometrów. Jan Paweł II rozkochał w sobie świat, który razem z nim cierpiał, gdy doszło do jednego z głośniejszych zamachów.

101. rocznica urodzin Jana Pawła II

13 maja 1981 roku świat wstrzymał oddech. Media obiegła wówczas porażająca wiadomość, że na Placu świętego Piotra w Rzymie w kierunku Jana Pawła II padły strzały. Do zdarzenia doszło na oczach tysięcy osób zgromadzonych wokół papieża i milionów widzów przesiadujących przed odbiornikami. 

Kula trafiła w Jana Pawła II, jednak cudem ominęła narządy, których uszkodzenie doprowadziłoby Go do śmierci. Niestety, chociaż przeżył, nigdy nie był już tak sprawny, jak przedtem. Świat przez lata z trudem obserwował, jak głowa kościoła opada z sił, choć jednocześnie starał się nie zawieść wiernych. 

W końcu nadszedł najczarniejszy z dni w historii Kościoła - 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 Jan Paweł II odszedł na dobre.

Przedstawiona wyżej fotografia jest jedną z wielu, do których wracają dziś nie tylko Polacy, ale też wierni z całego świata. Bowiem gdyby Jan Paweł II żył, to właśnie 18 maja świętowałby swoje 101. urodziny.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

Źródło: Kielce.TVP, Polskie Radio

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Joanna Koroniewska

Życie gwiazd

Joanna Koroniewska opublikowała zdjęcie bałaganu. "Ile niepotrzebnych rzeczy może pomieścić męska torba"

Czytaj więcej >
Edyta Górniak

Życie gwiazd

Edyta Górniak tłumaczy się z koncertu w TVP. "To był Muzyczny pogrzeb Krzysztofa"

Czytaj więcej >
Barbara Winiarska zmarła nagle

Życie gwiazd

Barbara Winiarska porzuciła karierę dla chorej córki. Śmierć przyszła nagle

Czytaj więcej >
krzysztof krawczyk junior

Życie gwiazd

Krzysztof Krawczyk junior na pierwszej rozprawie ws. spadku ojca

Czytaj więcej >
Justyna Steczkowska

Życie gwiazd

Justyna Steczkowska pochowała mamę. Przez pandemię pogrzeb odbył się pół roku po jej śmierci

Czytaj więcej >
Gienek Onopiuk

Życie gwiazd

"Rolnicy. Podlasie": Gienek opowiedział o rodzinnej tragedii. "Maleńka zmarła"

Czytaj więcej >