Agata Młynarska Żródło: instagram.com/agata_mlynarska

Agata Młynarska wyznała, że przez lata zmagała się z depresją. Szczerze opowiedziała o tym, jak wyglądało jej życie

23 Luty 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Na instagramowym profilu Agaty Młynarskiej pojawił się dziś szczególny wpis. Nie bez znaczenia dziennikarka postanowiła opublikować go 23 lutego, czyli w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. By zachęcić rodaków w potrzebie do szukania specjalistycznej pomocy, prezenterka opowiedziała o swoich zmaganiach z chorobą.

  • 23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
  • Agata Młynarska postanowiła opublikować post, w którym podzieliła się własnym doświadczeniem choroby
  • Dziennikarka gorąco zachęca internautów do szukania pomocy u specjalistów

Depresja może dotknąć każdego - doskonale wie o tym Agata Młynarska, dziś spełniona matka i dziennikarka, której przed laty trudność sprawiało nawet wykonanie najprostszych codziennych czynności. W szczerych słowach wspomina, jak choroba upodobniła ją do wykonującej polecenia maszyny, jednocześnie odbierając całą radość życia.

Agata Młynarska o depresji. “Działałam na automatycznym pilocie”

Rzeczywistość, jaką Agata Młynarska opisuje w najnowszym wpisie na Instagramie, jest dobrze znana zadziwiająco licznej grupie osób. Według danych WHO w Europie z depresją zmaga się nawet ok. 27% populacji. Wielu chorych, choć nie potrafi nazwać swojego problemu, boryka się z nim od lat. Obecnie depresja jest uznawana za czwarty największy problem natury zdrowotnej na świecie.

O tym, jak smakuje depresja, na własnej skórze przekonała się między innymi Agata Młynarska. W instagramowym wpisie sięga pamięcią dni, gdy funkcjonowała jak robot, na co dzień przywdziewając maskujący jej prawdziwe emocje uśmiech.

- Wiele razy zdarzało mi się nie mieć siły na nic, nawet na zmycie makijażu, na wstanie z łóżka. Działałam na automatycznym pilocie, z wyuczonym uśmiechem, który odczuwałam jako fizyczny ból. Bolało mnie zresztą całe ciało. Nie mogłam spać, budziłam się nad ranem z nieuchwytnym niepokojem, myślową, drżeniem serca - relacjonuje Agata Młynarska.

Edyta Pazura pokazała się w sukni ślubnej i krótko wspomina swoją ceremonięEdyta Pazura pokazała się w sukni ślubnej i krótko wspomina swoją ceremonięCzytaj dalej

Zawodowa aktywność, w którą z zapałem angażowała się dziennikarka, była jedynie przykrywką. Przekonywała siebie, że skoro jest w stanie wykonywać obowiązki, równie dobrze może po prostu wciąć się w garść i samodzielnie doprowadzić do ładu. W sercu Agaty Młynarskiej pękła jednak o jedna struna za dużo.

- W pracy byłam jak maszyna, sprawna, skuteczna, energiczna. I to mi się nie zgadzało, to mnie zwodziło. Tłumaczyłam sobie, że skoro daję radę w pracy i w domu, to nie mogę się nad sobą rozczulać i muszę się wziąć do kupy, pozbierać. Ale życie wywracając po raz kolejny mój plan, wyrzuciło mnie na skraj rozpaczy - opowiada.

Depresja to choroba, którą można leczyć. “I mówię Wam - to się da zrobić!“

Ideą Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest społeczne uświadamianie i zachęcanie obywateli do poszukiwania specjalistycznej pomocy lekarskiej. Agata Młynarska zapewnia, że to właśnie dzięki terapii wydostała się z życiowego dołka. Droga do odzyskania zdrowia była trudna i długa, ale ostatecznie dziennikarka odzyskała wewnętrzny pokój.

- Trafiłam do psychiatry, a potem na terapię. Od tamtej pory mam pod kontrolą swój nastrój, daję sobie prawo do smutku i zmęczenia, ale wiem, że niekontrolowane, prowadzą do depresji. Wiele lat terapii pozwoliło mi zrozumieć mechanizmy, które na przestrzeni lat zostały zakłócone - napisała w social mediach.

Objawy typowe dla depresji to między innymi zaburzenia snu, wahania nastrojów oraz ogólne poczucie zniechęcenia. Choroba, choć znacząco wpływa na jakość życia, jest jednak uleczalna. Właśnie dlatego warto szukać pomocy i, w razie nieustępowania symptomów przez dłuższy czas, zasięgnąć fachowej porady lekarskiej, do czego gorąco zachęca także sama Agata Młynarska.

- Bardzo powoli, przedzierając się przez uczucia, trudne emocje, łzy, niechęć, zdrowiałam i odnajdywałam spokój, nabierałam sił. I mówię Wam - to się da zrobić! To jest możliwe! Jest tylko jeden warunek - trzeba zaufać w sens pomocy profesjonalistów - lekarzy i psychoterapeutów- przekonuje Agata Młynarska.

Agata Młynarska

Źródło: instagram.com/agata_mlynarska

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Instagram, GOV, Poradnik Zdrowie, Plotek

Następny artykuł