Swiatgwiazd.pl
Aleksander Sikora

TRICOLORS/East News

Aleksander Sikora: „Jedyna obawa, która przewijała się w mojej głowie, to pytanie: Czy podołam temu wyzwaniu?

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Udostępnij:

Jeszcze niedawno wszyscy żyli szaleństwem, jakie niósł ze sobą 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. W tym roku to niesamowite wydarzenie miało miejsce w Rotterdamie, który gościł fanów z całej Europy, w związku z wygraną holenderskiego reprezentanta Duncana Laurence’a w 2019 roku. Przeżywanie tegorocznych eurowizyjnych emocji nie byłoby możliwe bez komentarza dwóch debiutujących w tej roli dziennikarzy: Aleksandra Sikory oraz Marka Sierockiego, z którymi udało nam się porozmawiać.

Jaka atmosfera towarzyszy Eurowizji, jakie były jego przewidywania i co uważa na temat utworu polskiego reprezentanta Rafała Brzozowskiego? Czy może planuje w przyszłości pójść w jego ślady i wystąpić na eurowizyjnej scenie? O to wszystko zapytaliśmy komentatora tegorocznej edycji Eurowizji, a także prowadzącego Konkurs Piosenki Eurowizji dla dzieci – Aleksandra Sikorę.

To Twój debiut jako komentujący Eurowizję. Czy już wcześniej interesowałeś się tym konkursem czy może jest to dla Ciebie kompletna nowość? 

Aleksander Sikora: Pierwsze zainteresowanie Konkursem Piosenki Eurowizji datuję na maj 2003 roku. Pamiętam dokładnie ten moment, ponieważ wtedy, pierwszy raz z zapartym tchem, śledziłem tę edycję konkursu przed szklanym ekranem. Miałem wówczas 12 lat. Z mamą trzymaliśmy kciuki, żeby Polska odbiła swój ślad na tej legendarnej scenie. Na jej froncie stał on – Michał Wiśniewski, dokładniej zespół „Ich Troje”. Zajęliśmy siódme miejsce. Te emocje są we mnie nadal żywe (śmiech).

To niesamowite, jak szybko od nastolatka, który śledzi konkurs przed telewizorem stałeś się częścią tego wydarzenia.

AS: Jak się później okazało, od roli biernego widza do człowieka pracy, konkretnie na Eurowizji, droga nie była aż tak długa. 

W 2017 roku pojechałem pierwszy raz na ten konkurs jako dziennikarz. Rok później wylądowałem w Lizbonie w roli reportera „Pytania na śniadanie”. W 2019 roku poprowadziłem Eurowizję Junior. Dwa lata od tego wydarzenia wróciłem jako komentator tego widowiska.

Paweł Kukiz_flagi

Paweł Kukiz ujawnił swoje oświadczenie podatkowe. Kwoty robią wrażenie, mowa o setkach tysiącach złotych

CZYTAJ DALEJ

Patrząc na listę ról, w jakich odnajdywałeś się na Eurowizji pozostaje tylko zapytać: co dalej?

AS: Co będzie dalej? Wariantów nie zostało wiele. Może stanę na scenie jako reprezentant (śmiech). To oczywiście żart. Nie planuję nawet starań o tę rolę! 

W tym roku zaszły niewielkie zmiany w organizacji konkursu w związku z panującą pandemią. Czy mimo to czuć tą wyjątkową atmosferę towarzyszącą temu wydarzeniu? 

AS: Poza faktem, że przed każdym wejściem do Ahoy Areny, w której Królestwo Niderlandów zorganizowało ESC, trzeba było wykonać test na obecność koronawirusa, to nie. 

Wszyscy poniekąd przyzwyczailiśmy się już do pandemicznych obostrzeń, wiec osobiście nie
odczułem wspomnianych zmian. Atmosfera towarzysząca każdej Eurowizji potrafi wynagrodzić wszelkie niedogodności. Wiem, że brzmi to bardzo idealistycznie, ale mam świadomość swojego optymizmu. Moja szklanka zawsze jest do połowy pełna.

Pomimo wrodzonego optymizmu i pozytywnego nastawienia, czy było coś, czego szczególnie się obawiałeś przyjmując propozycję pracy jako komentator Konkursu Piosenki Eurowizji?

AS: Jedyna obawa, która przewijała się w mojej głowie, to zapętlające się w niej pytanie: „Czy
podołam temu wyzwaniu?”. 

Jak w takim razie oceniasz swój debiut w nowej roli?

AS: Nie mnie już to oceniać. Ja żyję w zgodzie ze sobą. Jestem szczerym recenzentem swojej pracy. Surowym krytykiem. Mam satysfakcję, że mogłem PIERWSZY RAZ, sprawdzić się w tej
roli. Wróciłem z Rotterdamu do Warszawy z wewnętrznym uśmiechem, nie wyrzutami. 

Jakie były Twoje przewidywania na finał i zwycięzcę tegorocznej edycji? Czy to właśnie reprezentacja Włoch była Twoim osobistym faworytem? 

AS: Założyłem się z Markiem Sierockim, że Włosi będą wysoko w tabeli. Posiłkowałem się także notowaniami bukmacherów. Reprezentacja z Italii była dobra, ale prywatnie nie nazywałem ich „faworytami”. Mam jednak nadzieję, że wygrała muzyka!

W takim razie, co uważasz o tegorocznej propozycji Polski? Po ogłoszeniu Rafała Brzozowskiego naszym reprezentantem w sieci pojawiło się wiele hejtu i nieprzyjemnych komentarzy. Jaka jest Twoja opinia na temat polskiej piosenki i czwartkowego występu, który niestety nie awansował do wielkiego finału? 

AS: Lubię Rafała, lubię „The Ride”,  lubię ten wybór. Oglądałem występ na żywo i bardzo mi się podobał! Szacun dla Rafała za ogrom pracy, który włożył w ten występ!

Odchodząc już od tematu Eurowizji, pracujesz także jako prowadzący „Pytania na Śniadanie”. Co więcej, w tym roku prowadziłeś również najnowszą edycję show „Dance Dance Dance”. W którym z tych programów czujesz się najlepiej i czy można je jakkolwiek ze sobą porównać?

AS: „Pytanie na śniadanie” to moja „redakcja matka”. Czuję się w tej przestrzeni, jak w domu.
Kocham ludzi, którzy go tworzą. Jestem z nimi od pierwszego kroku, który postawiłem na Woronicza. Prowadzenie „Dance Dance Dance” było moim cichym marzeniem zawodowym, które udało mi się zrealizować. I to pod rękę, ramię w ramię z moją telewizyjną żoną- Gosią Tomaszewską. Dobrze, że chociaż w tej edycji tego tanecznego show udało nam się dojść do finału (śmiech)! W poprzedniej, w której tańczyliśmy, musieliśmy nieco wcześniej „...ze sceny
zejść. Niepokonanym”...


Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

  • Natalia Kukulska odpowiedziała na krytykę po koncercie TVP. Internauci komentują

  • Emilia Korolczuk wróciła do domu. Dumny tata trzyma małą Laurę na rękach

  • Monika Richardson i Konrad Wojterkowski zamieszkają razem. "Jest zachwycona"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Karolina Brzuszczyńska

Wywiady

Way Of Blonde: „Mam po prostu nadzieję, że ludzie się przyzwyczają do tego, że społeczność LGBT to ludzie, którzy są wokół nas”

Czytaj więcej >
Detektyw, osobowość telewizyjna.

Wywiady

Tylko u nas: Apel Krzysztofa Rutkowskiego do premiera ws. wycieku maili Dworczyka

Czytaj więcej >
Dawid_Nickel

Wywiady

Tylko u nas: Dawid Nickel opowiedział o kulisach filmu "Ostatni Komers"

Czytaj więcej >
Menadżerka Patrycji Markowskiej zdradziła nam, jak czuje się Grzegorz Markowski. Gwiazdor ma w planach jeszcze zaśpiewać

Wywiady

Patrycja Markowska zdradziła nam, jak czuje się Grzegorz Markowski. Gwiazdor ma w planach jeszcze zaśpiewać

Czytaj więcej >
Stanisław Pąk - wywiad

Wywiady

Tylko u nas: zebrano pieniądze na leczenie Stanisława Pąka. Inspirujący wywiad z aktorem

Czytaj więcej >

Wywiady

Iluzjonista z "Mam Talent" zdradził nam, jak wyglądają kulisy programu. "Była to nie lada przygoda"

Czytaj więcej >