Aneta wyszła za obcokrajowca, Polak chciał z niej zrobić kurę domową. Tak teraz wygląda jej życie
Co powinny zrobić Polki, które zakochały się w obcokrajowcu, jeżeli obawiają się ostracyzmu w rodzinie lub otoczeniu? Odpowiedź brzmi: to, co podpowiada im serce. Aneta podzieliła się swoją historią po tym, jak znalazła miłość za granicą. To Polak okazał się tym, który ją skrzywdził.
W Polsce, dzięki coraz łatwiejszym możliwościom podróżowania, edukacji i pracy za granicą, rośnie liczba mieszanych małżeństw. Nie jest to jedyna przyczyna: wiele kobiet w naszym kraju dopiero za granicą odnajduje szansę na związek pełen partnerstwa i zrozumienia.
Małżeństwo z obcokrajowcem to narodowy mezalians?
„U nas ciągle uważa się, że kobieta jest dobrem narodowym, że należy do państwa, które uosabiają mężczyźni. Wychodząc za obcokrajowca popełnia ona niejako narodowy mezalians” mówi Remigiusz Ryziński, filozof i badacz kultury, w reportażu portalu Onet.
To, jak tego typu historie wyglądają w praktyce, dobrze przedstawia przykład Anety. Ona zakochała się we Włochu. „Wyszłam za mąż po prostu z miłości, a że miłość nie wybiera, to trafiło na obcokrajowca. Skończyłam italianistykę. Studiowałam przez rok we Włoszech i właśnie na Erasmusie poznałam mojego męża. Więc i przypadkowe spotkanie i fascynacja krajem i jego kulturą” opowiada trzydziestoletnia Warszawianka.
Muzułmanka o obrazie "terrorystki" podczas ćwiczeń służb. "Policja utrwala stereotypy"Aneta poślubiła obcokrajowca. Wcześniej skrzywdził ją Polak
Aneta dobrze znała włoską kulturę, w której wyrósł jej mąż. Jest też jedną z kobiet, dla których w związku liczy się wzajemny szacunek i poczucie równości. „Byłam już z facetem, który chciał ze mnie zrobić kurę domową. Dobrze, że się dzieci nie doczekaliśmy, bo teraz bym pewnie tylko w garach mieszała całe dnie” wspomina z goryczą.
– Niektórym się wydaje, że jak chłop nie bije i nie pije, to wszystko jest w porządku. Ja oczekuję od związku czegoś więcej – opowiada, dodając, że rozważa wyjazd za granicę, ponieważ w Polsce trudno o odpowiednie możliwości zawodowe i finansowe.
Uprzedzenia wobec obcokrajowców w Polsce
Remigiusz Ryziński podkreśla, że źródłem wielu uprzedzeń, nie tylko w naszym kraju, jest nacjonalizm; przeświadczenie o nadrzędności jednego narodu nad innymi. Co ciekawe, w Polsce funkcjonują w tej kwestii podwójna moralność.
– Mężczyzna Polak w ten sposób podbija inne nacje, a kobieta Polka sama oddaje się „wrogowi” oraz dokonuje zdrady narodowej. […] U nas często jeszcze traktuje się kobiety jak osoby bezwolne, które nie wiedzą, co jest dla nich słuszne. A to jest żenujące – tłumaczy badacz.
A jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii?
Źródło: Onet