Nie żyje Aniela Świderska Żródło: swiatgwiazd.pl

Nie żyje wybitna polska aktorka Aniela Świderska. Podano datę pogrzebu

1 Luty 2021 Dominika MikaDominika Mika

Nie żyje Aniela Świderska, utalentowana polska aktorka, wdowa po Bronisławie Pawliku. Zmarła 28 stycznia. Miała 96 lat. Choć zagrała w wielu produkcjach, szerszej publiczności dała się poznać rolą w serialu "Matki, żony i kochanki".  Pogrzeb odbędzie się 9 lutego 2021 roku.

Aniela Świderska była aktorką teatralną, filmową i dubbingową. Urodziła się 29 lipca 1925r., a zadebiutowała w 1946 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Aż do 2002 roku była związana z aktorem Bronisławem Pawlikiem.

Aniela Świderska nie żyje. Była wybitną aktorką teatralną i filmową

- W wieku 96 lat zmarła Aniela Świderska, aktorka i wdowa po Bronisławie Pawliku oraz siostra Jana Świderskiego - można przeczytać w poście opublikowanym przez MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wiadomo, że aktorka zmarła 28 stycznia. Nie jest jednak znana przyczyna jej śmierci.

Aniela Świderska znana jest widzom przede wszystkim z ról, które zagrała w serialach telewizyjnych. Jednak pojawiała się również na dużym ekranie. Mogliśmy ją zobaczyć w takich produkcjach jak: "Matki, żony i kochanki", "Żegnaj Rockefeller" czy "Kuchnia polska".

Zagrała również w tak popularnych obrazach jak "Lalka" czy choćby "Przygody psa Cywila".

Jak mieszka Magda Gessler? Weszli z kamerą do jej domu, wnętrza zdumiewająJak mieszka Magda Gessler? Weszli z kamerą do jej domu, wnętrza zdumiewająCzytaj dalej

W jej filmografii można znaleźć też informacje o takich tytułach jak: "W środku Europy", "Rozmowy o miłości", "Śmierć Johna L.", "Układ krążenia" i "Pejzaż z bohaterem".

Oprócz ról filmowych, świetnie sprawdzała się w dubbingowaniu. Jej głosem mówili bohaterowie wielu filmów z lat 50. i 60. Do najważniejszych należą: "Winnetou i król nafty", "Ikaria XB 1", "Czarna teczka", "Jegor Bułyczow i inni", "Wszystko o Ewie" i "Żebro Adama".

Przez całą swoją karierę występowała w teatrze i to tam się spełniała. Związana była z wieloma ośrodkami. Z gdańskiego Teatru Wybrzeże przeniosła się w 1949 r. do Łodzi, który opuściła w 1952 roku. Wtedy też przeniosła się do stolicy gdzie związała się najpierw z Teatrem Narodowym (1952-57), potem z Ateneum (1957-58), Polskim (1958-74) i Powszechnym (1974-91).

Aniela Świderska przez lata była żoną Bronisława Pawlika

Aniela Świderska poznała Bronisława Pawlika jeszcze w czasach studenckich. Bardzo szybko przypadli sobie do gustu, zakochali i wzięli ślub. Mówi się, że byli nierozłączni zarówno w życiu, jak i w pracy, gdyż często razem grywali.

Małżeństwo nie było jednak usłane różami. Mówi się, że w zaciszu domowym często dochodziło do awantur spowodowanych chorobą alkoholową aktorka. Sam Bronisław Pawlik przyznawał, że ma wyjątkowo ciężki charakter. Aktora uznawano za choleryka - wybuchał nie tylko w domu, ale i w pracy. Powodem spięć często miał być był perfekcjonizm aktora, który nie tolerował jakichkolwiek niedociągnięć.

Świderska na początku tnie zważała na wybuchy męża, jednak w końcu nie wytrzymała i uciekła z domu do Skolimowa. Gdy stan aktora znacząco się pogarszał, przychodziła mu z pomocą. Pawlik czuł się coraz gorzej. Zmarł w szpitalu w 2002 roku na raka żołądka.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Wprost, Onet

Następny artykuł