Anna Czartoryska-Niemczycka w żałobie Żródło: TRICOLORS/East News

Anna Czartoryska-Niemczycka w żałobie. Nie żyje jej ojciec

28 Styczeń 2021 Dominika MikaDominika Mika

Anna Czartoryska-Niemczycka przeżywa trudne chwile. Media poinformowały, że aktorka straciła ojca. Nie żyje Stanisław Czartoryski, potomek jednego z najstarszych polskich rodów książęcych. Książę zmarł 21 stycznia w wieku 81 lat.

Chociaż Anna Czartoryska-Niemczycka nie podzieliła się informacją o śmierci ojca, wiadomość tę potwierdziło Muzeum Czartoryskich, w którym książę pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Muzeum. Stanisław Czartoryski był również dyplomatą i prowadził własny zakład ogrodniczy.

Anna Czartoryska-Niemczycka straciła ojca. Informacja o śmierci pojawiła się na stronie Muzeum Czartoryskich w Puławach

O śmierci Stanisława Czartoryskiego można dowiedzieć się ze strony Muzeum Czartoryskich w Puławach na Facebook. Tam też pojawiła się następująca informacja:

- Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że zmarł Pan Stanisław Książę Czartoryski - wiceprzewodniczący Rady Muzeum Czartoryskich w Puławach, serdeczny przyjaciel i darczyńca muzeum. Będzie nam brakowało jego wsparcia i życzliwości

Aktorka nie potwierdziła tej informacji na swoich social mediach, jednak wiadomo, że książę zmarł ponad tydzień temu, 21 stycznia. Miał 81 lat. W mediach do tej pory nie pojawiły się informacje, co było przyczyną śmierci Stanisława Czartoryskiego.

Ciężko uwierzyć, jak dziś wygląda Elżbieta Starostecka. Przed laty niespodziewanie zniknęła z ekranówCiężko uwierzyć, jak dziś wygląda Elżbieta Starostecka. Przed laty niespodziewanie zniknęła z ekranówCzytaj dalej

Stanisław Czartoryski miał arystokratyczne korzenie

Ojciec aktorki był potomkiem rodu Czartoryskich. Artystka wspomina, że sama o swoich arystokratycznych korzeniach dowiedziała się w wieku czterech lat, kiedy to właśnie ojciec zapytał ją, czy wie o tym, że jest księżniczką.

- To było dla mnie trudne do zrozumienia. Księżniczki znałam tylko z bajek. Sądziłam, że mieszkają w zamkach i że kochają się w książętach na białych koniach. Odkrycie, że sama jestem księżniczką, było, co by nie mówić, jednak jakimś rozczarowaniem! - opowiadała w wywiadach.

Choć Stanisław Czartoryski miał arystokratyczne pochodzenie, prowadził również własny zakład ogrodniczy w Warszawie, który prężnie prosperował aż do początków lat 90. Aktorka tak wspomina te czasy: - Pamiętam ogromne szklarnie z goździkami, kultowymi kwiatami w czasach PRL-u. (...) Nadawaliśmy wielkie paczki z kwiatami na przesyłki konduktorskie. Tam były takie duże wagi towarowe, na których razem z bratem lubiliśmy się ważyć.

Po zamknięciu zakładu książę spełniał się również w roli dyplomaty. W latach 1990–1996 pełnił funkcję radcy-ministra w Ambasadzie RP w Holandii. Następnie od 1996 do 2001 był Ambasadorem RP w Norwegii, a od 25 kwietnia 2001 w Islandii. W tym samym roku objął również funkcję radcy-ministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Pod informacją o śmierci Stanisława Czartoryskiego zaczęły spływać kondolencje. Jeden z użytkowników napisał: - Można być księciem z tytułu. Można być księciem z serca. Stanisław Czartoryski był zarówno tym pierwszym jak i tym drugim. Odszedł uroczy, skromny człowiek zawsze szczerze zainteresowany ludźmi. Będzie Go bardzo brakować.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Super Express, Kobieta Interia

Następny artykuł