Blanka Lipińska - wylała się na nią fala krytyki Żródło: Facebook.com/Blanka Lipińska

Na Blankę Lipińską wylała się fala krytyki. Wszystko przez jej komentarz o osobach transpłciowych

30 Styczeń 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Już nie wyglądam jak trans – powiedziała Blanka Lipińska tuż po ściągnięciu aparatu ortodontycznego. Jej słowa oburzyły między innymi Mają Staśko i Charka Novaka, którzy zamieścili w sieci odpowiednie komentarze. Na odpowiedź celebrytyki nie musieli długo czekać.

Aktywiści są zbulwersowani słowami Blanki Lipińskiej, która porównała się do osoby transpłciowej. Celebrytka podzieliła się nietypowym komentarzem przy okazji nagrywania relacji na Instastories. Prosto z wnętrza swojego samochodu poinformowała fanów, że właśnie ściągnęła aparat ortodontyczny.

- Słusznie zauważyliście moi kochani, faktycznie nie mam aparatu, wczoraj go sobie zdjęłam i tak jak mówiłam, zrobiłam to w krótkiej narkozie. Jak widzicie, moja twarz wraca do normy, czyli moje ogromne usta, w których wyglądałam jak trans, zdecydowanie zmalały – powiedziała.

Blanka Lipińska w ogniu krytyki

Słowa Blanki Lipińskiej nie rozeszły się bez echa i spowodowały, że na celebrytkę spłynęła ogromna fala hejtu. Na jej komentarz zareagował między innymi aktywista transpłciowy, który internautom znany jest jako Charek Novak. Mężczyzna nie przebierał w słowach, tłumacząc, że osoby należące do mniejszości społecznych również zasługują na szacunek.

- Czy „wyglądać jak trans” znaczy wyglądać jak sztuczna, brzydka kobieta? (…) I po pierwsze, nie trans, tylko transka (kobiety używają żeńskich form, wow, co za odkrycie), a po drugie to dla ciebie Pani Kobieta Transpłciowa, bo nie masz prawa wypowiadać się w tak pogardliwy sposób o dyskryminowanej mniejszości (...) Bycie osobą transpłciową nie ma schematu. Jesteśmy różni, tak samo jak różne są osoby cispłciowe – mówił.

Nie żyje legenda rocka. Był twórcą niezapomnianych przebojówNie żyje legenda rocka. Był twórcą niezapomnianych przebojówCzytaj dalej

Komentarz będący odpowiedzią na słowa Blanki Lipińskiej opublikowała także Maja Staśko. Aktywistka – podobnie jak Charek Novak – próbowała wytłumaczyć autorce „365 dni”, że bycie osobą transpłciową nie ma nic wspólnego z wyglądem. Jej wypowiedź określiła mianem „transfobicznej”.

- Jak ja mam dość tego, że musimy „wyglądać jak”. Nie wyglądasz jak feministka. Nie wyglądasz jak kobieta. Nie wyglądasz jak trans. Osoby transpłciowe nie wyglądają w żaden określony sposób. Wyglądają jak ludzie. Podobnie jak kobiety, feministki czy ktokolwiek inny (...) Słowa Lipińskiej są nie tylko transfobiczne, ale także trącą body shamingiem. Przestańcie tworzyć sobie jakieś kanony wyglądania „jak” i obrażać każdego, kto się w nie nie wpisuje. Serio, świat jest znacznie bardziej złożony, a to jest zwyczajnie obraźliwe – grzmiała Staśko.

W związku z narastającą krytyką do słów o osobach transpłciowych w końcu postanowiła odnieść się sama zainteresowana. Blanka Lipińska po raz kolejny nagrała relację na Instastories, w której próbowała wytłumaczyć się z niefortunnego komentarza. Jak stwierdziła, nie został on użyty w złej wierze.

- Spieszę wyjaśnić, dlaczego powiedziałam, że już nie wyglądam jak trans (...) To nie było moje stwierdzenie. To był dosłowny cytat z dziesiątek tysięcy komentarzy – tłumaczyła w sobotni poranek.

Celebrytka wyjaśniła, że kiedy założyła aparat ortodontyczny, wiele osób zwracało jej uwagę, mówiąc, że wygląda jak mężczyzna. Stąd właśnie w jej relacji miał pojawić się komentarz o transseksualistach. Blanka Lipińska nie zamierzała jednak przepraszać za swoje zachowanie.

- Chciałabym wszystkie osoby trans przeprosić, bo może wam być przykro. Ale nie przepraszam was za siebie, przepraszam was za tych wszystkich ludzi, za te wszystkie podłe hieny w internecie, które czują się bezkarne – dodała.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Pudelek

Następny artykuł