Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Był największym rywalem Małysza. Ahonen odwiedził Warszawę. Powód zaskakuje
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 19.05.2024 23:13

Był największym rywalem Małysza. Ahonen odwiedził Warszawę. Powód zaskakuje

Janne Ahonen
Fot. East News

Kiedy Adam Małysz odnosił sukcesy, było tylko kilku skoczków, którzy latali równie daleko, co on. Teraz jeden z jego największych rywali, Janne Ahonen, odwiedził Warszawę. Nie zabrakło obietnicy, złożonej “Orłowi z Wisły”.

Adam Małysz: kariera, rywale

Adam Małysz rozpoczął karierę w 1995 roku, a zakończył w 2011. W sumie wystąpił 349 konkursach Pucharu Świata. W tym czasie odniósł 39 zwycięstw, 92 razy znalazł się na podium, a 198 razy trafił do pierwszej dziesiątki zawodników. To do niego należał rekord świata w długości skoku narciarskiego w 2003 roku (225 metrów). Osiem razy ustanowił też rekord Polski (po raz ostatni w 2011, na długość 230,5 metra).

Podczas wielu lat zmagań w skokach narciarskich Małyszowi przyszło mu zmagać się z wieloma wybitnymi sportowcami, takimi jak Janne Ahonen, Simon Ammann, Martin Schmitt czy Sven Hannawald. Teraz pierwszy z nich przyjechał do Warszawy. Zdążył udzielić wielu wywiadów, nie zapomniał jednak wygłosić “groźby” skierowanej w stronę dawnego rywala. Szczegóły poniżej!

Córka Adama Małysza nagle zniknęła, a teraz wraca z takimi zdjęciami. Internauci zachwyceni Adam Małysz pokazał swojego tatę. Panowie dumnie zapozowali do zdjęcia, internauci są zachwyceni

"Maska" w Warszawie. Janne Ahonen przyjechał do Polski

Niewiele osób pamięta, ale Adam Małysz i Ahonen zakończyli karierę niemal w tym samym momencie. Janne pożegnał się z zawodami po finale zawodów Pucharu Świata w Lahti 13 marca 2011 roku. Odbyła się wtedy specjalna ceremonia pożegnania, w której uczestniczył zresztą nasz Orzeł z Wisły.

Panowie mogli z uśmiechami pozować do zdjęć, bo ich rywalizacja się kończyła. Małysz także przechodził na sportową emeryturę, tydzień później, po zawodach w Planicy. Teraz Fin ma już 47 lat – urodziny świętował niedawno, bo 11 maja. Ale to nie z powodu celebracji przyjechał do Polski, powód jest znacznie bardziej zaskakujący. O wszystkim przeczytacie poniżej.

Adam Małysz, Janne Ahonen w Polsce, Targi Książki, nowa książka
Adam Małysz i Janne Ahonen w 2011 w Lahti, fot. AFP/EAST NEWS

Co Janne Ahonen robi w Polsce? Zdjęcia

Janne Ahonen przyjechał do Warszawy w sobotę. Zdążył przez jeden dzień odwiedzić studio “Dzień dobry TVN”, udać się na spotkanie na stadionie PGE Narodowy, a później na Targi Książki i Mediów Vivelo. Wieczorem czekał go jeszcze wywiad w “Hejtparku” na Kanale Sportowym. Zdjęcia z tych wydarzeń znajdziecie poniżej.

Wszystko z powodu niedawnej polskiej premiery jego autobiografii, wydanej u nas przez wydawnictwo SQN. Książka “Janne Ahonen. Oficjalna biografia legendy skoków narciarskich” ukazała się w jego kraju w 2009 roku, jednak nasi czytelnicy musieli czekać na nią kilkanaście lat. Nie zabrakło oczywiście czasu na wywiady. Szczególnie urzekający jest jego obietnica – wypowiedziana po polsku! – złożona Małyszowi.

Adam Małysz! W następnych zawodach cię pokonam! – żartował ze śmiechem Janne podczas rozmowy z TVP Sport.

Jak sądzicie, skoczek z Finlandii bardzo się zmienił?

Adam Małysz, Janne Ahonen w Polsce, Targi Książki, nowa książka
Janne Ahonen w 2006, fot. KAPiF
Adam Małysz, Janne Ahonen w Polsce, Targi Książki, nowa książka
Janne Ahonen w 2024 w Polsce, fot. KAPiF
Adam Małysz, Janne Ahonen w Polsce, Targi Książki, nowa książka
Janne Ahonen w 2024 w Polsce, fot. KAPiF