Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Cesarskie cięcie na życzenie. Jesteś za czy przeciw?
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 20.09.2020 19:32

Cesarskie cięcie na życzenie. Jesteś za czy przeciw?

Dziecko
facebook.com @Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie

Cesarskie cięcie to wciąż kontrowersyjny temat, który może wzbudza w ludziach ogromne emocje. Na całym świecie można znaleźć zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego zabiegu. Niektórzy chcą wprowadzić go na życzenie kobiet. Co myślicie?

Cesarskie cięcie powinno być na wyraźną prośbę kobiety? Co myślicie o takim rozwiązaniu? Jak prawie w każdej alternatywie istnieją wady oraz zalety. Czy poparlibyście taki projekt, a może byście mu się sprzeciwili? Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Takie kwestie dotyczące porodu wciąż wzbudzają w Polsce spore kontrowersje.

Cesarskie cięcie na życzenie

Coraz więcej kobiet jest za cesarką na życzenie, ponieważ chcą one decydować o swoim ciele same. Nie chcą, żeby to lekarze wyznaczali im kiedy mają rodzić siłami natury, a kiedy nie. Chcą mieć wybór.

— Lekarz wie tylko to, co mierzalne i policzalne, a ludzkiej psychiki w żaden sposób nie da się zmierzyć ani policzyć. Wrażliwości, odporności na ból i strach, wewnętrznej siły oraz wytrzymałości. Tego wszystkiego, co decyduje o powodzeniu w czasie porodu — napisała Ilona Kostecka na swoim portalu mumandthecity.pl.

Wiele kobiet wydaje się utożsamiać z jej słowami, dlatego coraz częściej decydują się na ten zabieg.

Wady cesarskiego cięcia

Strona portal.abczdrowie.pl definiuje cesarskie cięcie jako „zabiegowe ukończenie ciąży przez otwarcie powłok oraz macicy i wydobycie płodu”. Takie operacje wykonywano już w starożytności. Jednak ze względu na duże ryzyko późniejszych powikłań, lekarze wskazują, że cesarkę powinno wykonywać się tylko w określonych warunkach i przypadkach.

Jako jedną z głównych wad wymienia się, że kobiety rodzące poprzez cesarkę są bardziej narażone na depresję poporodową, niż kobiety rodzące naturalnie. Wynika to z tego, że ich pierwszy kontakt z dzieckiem następuje dopiero kilka godzin od operacji. Dodatkowo u mam po cesarce dużo później pojawia się pokarm. Nie wspominając o bliźnie, która pozostaje z nami do końca życia.

Dlatego lekarze cały czas namawiają swoje ciężarne pacjentki do porodu siłami natury, kiedy tylko stan ich i dziecka na to pozwala.

A wy co uważacie? Jesteście za cesarką na życzenie, a może przeciwko niej?

Źródła: mumandthecity.pl, portal.abczdrowie.pl