Chick Corea nie żyje Żródło: East News/(FILES) In this file photo taken on January 26, 2020 US jazz pianist Chick Corea performs during the 62nd Annual Grammy Awards pre-telecast show in Los Angeles. - Chick Corea, the American jazz composer and electric keyboard pioneer, died February 9 of a rare form of cancer, according to a statement on his Facebook page. He was 79 years old. (Photo by Robyn BECK / AFP)

Nie żyje Chick Corea, legendarny pianista jazzowy. Chorował na rzadką odmianę nowotworu

12 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

W wieku 79 lat zmarł amerykański pianista jazzowy Chick Corea. Muzyk był jednym z pionierów nurtu fusion i zdobywcą 23 nagród Grammy. Do jego najpopularniejszych utworów należą między innymi standardy „La Fiesta” i „Matrix”. Jak podała agencja AP, Chick Corea przegrał walkę z chorobą nowotworową.

  • 9 lutego 2021 roku zmarł Chick Corea
  • Jego twórczość jest znana na całym świecie
  • Jazzman zmagał się z rzadką odmianą nowotworu
  • W chwili śmierci miał 79 lat

Nie żyje Chick Corea – wstrząsająca wiadomość obiegła media na całym świecie. Amerykański pianista jazzowy i kompozytor zmarł we wtorek 9 lutego 2021 roku. Jak wynika z ustaleń agencji AP, w ostatnich latach życia muzyk zmagał się z rzadką odmianą nowotworu.

Nie żyje Chick Corea. Miał 79 lat

Wiadomość o śmierci legendarnego jazzmana potwierdził jego menadżer Dan Muse. Mężczyzna przytoczył przesłanie, które Chick Corea chciał zostawić swoim fanom. Zamieścił je na facebookowym profilu artysty.

- Pragnę podziękować wszystkim tym, których spotkałem na swojej drodze i którzy pomogli podtrzymywać muzyczny żar. Mam nadzieję, że ci, którzy mają ochotę grać, pisać czy występować (...) robią to. Jeśli nie dla siebie, to dla reszty z nas. Nie chodzi tylko o to, że świat potrzebuje więcej artystów, ale też, by zwyczajnie, dobrze się bawić – napisał.

Chich Corea zmarł w wieku 79 lat. Muzyce poświęcił całe swoje życie – na pierwszym instrumencie zaczął grać, gdy miał zaledwie pięć lat. Wyjątkową pasję zaszczepił w nim tata.

Michał Wiśniewski pokazał, jak piecze dla ukochanej drożdżówki. Michał Wiśniewski pokazał, jak piecze dla ukochanej drożdżówki. "Rozpieszczanie żony drożdżówkami nie tylko w Walentynki"Czytaj dalej

Chick Corea i jego miłość do muzyki

Chick Corea – a właściwie Armando Anthony Corea – urodził się 12 czerwca 1941 roku w Chelsea, na przedmieściach Bostonu. Jego ojciec był trębaczem jazzowym i to właśnie on wprowadził syna w świat muzyki. Pod czujnym okiem mężczyzny pięcioletni Chick Corea nauczył się grać na pianinie. Później przyszedł czas na kolejne instrumenty.

Z czasem Chick Corea stał się światowej klasy jazzmanem, którego muzyka rozeszła się po wielu krajach świata. Do jego najpopularniejszych utworów zalicza się standardy: „Spain”, „La Fiesta”, „Now He Sings, Now He Sobs”, „Armando's Rhumba” czy „Matrix”. W swojej twórczości artysta czerpał inspirację między innymi z Mozarta czy Beethovena.

- Jego muzyka mówiła więcej niż słowa, miał ją dla wszystkich, których znał i kochał – mówili po śmierci Corei jego przyjaciele.

Chick Corea był jednym z pionierów muzyki fusion. Przypisywano mu także duży wpływ na post-bop, jazz latynoski, free jazz, jazz awangardowy oraz jazz klasyczny. W trakcie swojej kariery muzyk doczekał się 23 nagród Grammy.

- Przez całe życie i karierę Chick uprawiał wolność i czerpał przyjemność z tworzenia wciąż czegoś nowego – napisano na jego oficjalnej stronie internetowej.

Chick CoreaChick Corea (Źródło: East News)

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: rmf24.pl, gazeta.pl

Następny artykuł