Peter Falk - serialowy "Columbo" Żródło: Fot. facebook.com/purpleclvr

Znamy go z serialu "Columbo". Przez ostatnie lata życia Peter Falk zmagał się z ciężką chorobą

20 Luty 2021 Kamila KrótkaKamila Krótka

Główny bohater serialu “Columbo” należy do jednej z najbardziej charakterystycznych postaci całej kinematografii. Prochowiec, cygaro i rozpadający się samochód - tak kojarzymy serialowego detektywa. Peter Falk, mimo że cieszył się ogromną sławą, cierpiał na okropną chorobę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie korzenie ma Peter Falk
  • Czym zajmował się Peter przed aktorstwem
  • Na jaką chorobę cierpiał Peter Falk
  • Jak serial "Columbo" wpłynął na jego życie prywatne
  • Czym jest Prawo Petera Falka

Serialowy “Columbo”, czyli Peter Falk już od początku nie miał za wiele szczęścia. W wieku 3 lat zdiagnozowano u niego siatkówczaka (nowotwór złośliwy), przez co lekarze musieli usunąć mu oko. Od tamtej pory Falk nosił szklane oko, które było powodem wielu niepowodzeń.

“Columbo”, czyli Peter Falk

Peter Falk urodził się w 1927 roku jako ojciec Polaka i matki Rosjanki. Nigdy nie myślał o karierze aktorskiej, był za to świetnym sportowcem. Po ukończeniu szkoły chciał wstąpić do armii, jednak jego kandydaturę odrzucono ze względu na szklane oko.

Falk został kucharzem okrętowym i ponad rok spędził na statku. Po wojnie studiował literaturę i nauki polityczne na nowojorskiej uczelni. Podczas podróży do Europy zatrzymał się w Jugosławii, gdzie pracował na kolei.

Po powrocie do USA złożył aplikację do CIA, jednak został odrzucony ze względu na przynależność do lewicującej organizacji związkowej podczas służby na statku. Znalazł pracę biurową, jednak ta nie dawała mu satysfakcji. Dołączył wówczas do grupy teatralnej, gdzie udawał profesjonalnego aktora. Prawda wyszła na jaw przez przypadek i zdumiała członków grupy. Od tego momentu zaczęła się jego kariera aktorska.

W W "Ranczu" byli małżeństwem, prywatnie skończyli w sądzie. W tle molestowanie i przemocCzytaj dalej

Peter Falk i jego kariera aktorska

Początki nie były łatwe, ale w 1961 roku za rolę w “Murder Inc” otrzymał nominację do Oscara. Kolejny rok przyniósł mu następną nominację za rolę w filmie “Arystokracja podziemi”.

Pierwszy odcinek “Columbo” - serialu, który przyniósł mu prawdziwą sławę - wyemitowano w 1971 roku. Na planie poznał aktorkę Sherę Danese, która później została jego żoną. Małżeństwo trwało kilkadziesiąt lat, para adoptowała dwójkę dzieci.

Dopiero po kilkunastu latach Peter Falk przestał grać w “Columbo”, do którego wrócił w 2007 roku. Plany pokrzyżowała jednak seria zabiegów dentystycznych. W ich następstwie aktor zaczął zmagać się z postępującą chorobą Alzheimera. W 2009 roku aktor zmagał się już z ciężką demencją.

Aktor nie pamiętał nic ze swojej przyszłości. Jego stan sprawił, że Shera stała się opiekunem prawnym męża. Blokowała przy tym dostęp do ojca jego dzieciom.

Co ciekawe, Catherine - jedna z ich córek bezskutecznie próbowała uzyskać informację o zdrowiu Falka, jednak wciąż ich nie otrzymywała. Wtedy wniosła projekt zapisu w prawie amerykańskim, które chroni osoby nieświadome i ubezwłasnowolnione, ale zapewnia rodzinom dostęp do informacji o tych osobach. Prawo pod nazwą Prawo Petera Falka zostało przyjęte w 2015 r.

Peter Falk zmarł 23 czerwca 2011 roku, a jego śmierć poruszyła mnóstwo gwiazd kina, producentów, filmowców i oczywiście fanów.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

źródło: plejada.pl

Następny artykuł