Czy Polki dbają o zdrowie? Ginekolożka o świadomości i regularności badań kobiet
Specjaliści na całym świecie są zgodni, że w profilaktyce wszelkich chorób najważniejsze są regularne kontrole i badania. Całkiem niedawno obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia, podczas którego dużo mówiło się o problemach leczenia kobiet. Jak ta sytuacja wygląda wśród Polek? Zapytaliśmy o to ginekolożkę Magdalenę Grochecką.
Czy Polki wystarczająco dbają o swoje zdrowie? Czy zmiany w diagnozowaniu i całym działaniu systemu, jakie zaszły w ostatnim czasie, są zauważalne? Na te i inne pytania odpowiedziała nam specjalistka, patrząc ze swojej praktycznej perspektywy.
Czy Polki dbają o zdrowie? Ocena ginekolożki
– Świadomość i dostęp do opieki zdrowotnej zwiększa się z każdym rokiem. Kobiety chcą być zdrowe, chcą być piękne i zadbane. Nie satysfakcjonuje je diagnoza „taka pani uroda/tak musi być”, ale chcą wiedzieć więcej. Zadają pytania: „Dlaczego? Co można zrobić? Jak można sobie pomóc? Jaką pomoc otrzymam od lekarza?” – ocenia Grochecka w rozmowie z serwisem Kobieta Świat Gwiazd.
„Dostęp do wiedzy medycznej również jest szeroki. To już nie te czasy, kiedy lekarz był jeden i uznawano go za wyrocznię. Pacjentki nierzadko przychodzą po kontr-diagnozę. Chcą upewnić się, czy inny (drugi, trzeci) lekarz rozpoznają i zalecą to samo, co pierwszy. Czasem przychodzą też z własną teorią, co może im dolegać” stwierdza nasza rozmówczyni, dodając też, że Polki mają sporą wiedzę na temat terminów badań oraz specjalizacji lekarskich.
– Zawsze można coś poprawić. Zauważyłam, że dostęp do wiedzy o profilaktyce zdrowotnej w szkołach wciąż jest niewystarczający. Same zainteresowane mówią, że na lekcjach biologii czy WDŻ wciąż mówi się za mało o dojrzewaniu, fizjologii, seksualności i związanej z nią antykoncepcji oraz o chorobach przenoszonych drogą płciową. Młodzież chce wiedzieć i znać swoje ciało. Później do gabinetu przychodzą zawstydzone swoją niewiedzą 20-kilkulatki – dodaje jednak ze smutkiem.
Badanie cytologiczne a świadomość Polek
Nasza rozmówczyni zauważa, że wśród Polek na szczęście wzrosła świadomość na temat konieczności wykonywania badań cytologicznych. Okazuje się, że nie tylko wiedzą, że należy wykonywać je raz w roku, ale też już przy pierwszej wizycie są świadome, że czekają je kolejne.
Grochecka przyznaje, że jej pacjentki nie tylko są zorientowane, jakie badania i kiedy należy wykonać, ale często na wizytę przynoszą aktualne wyniki i dokumentację medyczną. „Najczęściej kojarzą rutynową kontrolę z ważną dla nich datą, na przykład z rocznicą urodzin” dzieli się ciekawostką w rozmowie z nami.
Zdrowie i higiena w życiu Polek: ocena ginekolożki
Magdalena Grochecka dodaje, że poprawiła się nie tylko świadomość dotycząca chorób, ale też higieny, która jest równie ważna w życiu codziennym i kluczowa dla zachowania dobrej kondycji. „Tutaj zdecydowanie przydają się media społecznościowe i profile „medyczne”, prowadzone przez lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków i innych specjalistów. Chętnie dzielą się wiedzą i swoimi doświadczeniami w sieci, a kobiety często z tego korzystają” mówi nam ginekolożka.
Zaznacza jednak, że najważniejsze w profilaktyce chorób są regularne kontrole lekarskie. Należy też zwracać szczególną uwagę na choroby występujące w rodzinie. „Szczególnie krewni pierwszego stopnia, rodzice, rodzeństwo i ich historia medyczna mogą stanowić wskazówkę odnośnie zdrowia pacjentki” wyjaśnia na koniec.
Zobacz zdjęcia: