Edyta Górniak - Dumka na dwa serca Żródło: TRICOLORS/East News

„Dumka na dwa serca” nie była pisana z myślą o Edycie Górniak. Miała ją zaśpiewać popularna aktorka

12 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

„Dumka na dwa serca” to jeden z największych polskich przebów w oryginale wykonywany przez Mieczysława Szcześniaka i Edytę Górniak. Piosenka powstała w 1998 roku na potrzeby filmu „Ogniem i mieczem”. W pierwszej kolejności miała wykonywać ją Izabella Scorupco – odtwórczyni filmowej Heleny.

  • „Dumka na dwa serca” to piosenka promująca film „Ogniem i mieczem”
  • Po raz pierwszy Edyta Górniak i Mietek Szcześniak wykonali ją w 1998 roku
  • Tekst do utworu napisał Jacek Cygan
  • Autor przyznał, że w pierwotnej wersji to Izabella Scorupco miała wykonywać piosenkę

„Dumka na dwa serca” kojarzy się z trzema artystami – Edytą Górniak, Mietkiem Szcześniakiem i Jackiem Cyganem. Zarówno autor, jak i wokaliści ponad 20 lat temu wznieśli się na wyżyny swojego talentu i wspólnymi siłami sprawili, że utwór do dziś pozostaje niezapomniany.

Pamięć o piosence przejawia się w wielu wywiadach. Ostatnio wspominał o niej Jacek Cygan, który udzielił wypowiedzi dla portalu gazeta.pl. Zdradził, że praca nad „Dumką” nie zawsze szła po jego myśli. Jego pierwotny pomysł nie zakładał bowiem, że zaśpiewa ją Edyta Górniak.

Edyta Górniak nie była pierwszym wyborem Jacka Cygana. To Izabella Scorupco miała zaśpiewać „Dumkę”

„Dumka na dwa serca” została stworzona na potrzeby filmu „Ogniem i mieczem”. Pracując nad jej tekstem, Jacek Cygan wyobrażał sobie, że kwestię żeńską zaśpiewa aktorka, która wcieli się w postać Heleny. Izabelli Scorupco ten pomysł nie przypadł jednak do gustu.

- Pierwotnie to miała być pieśń wykonywana przez filmową Helenę. Ja to więc napisałem pod kątem Izabelli Scorupco, ale ona się nie zgodziła. To znaczy: powiedziała, że nie da sobie rady, chociaż ja wierzyłam w jej umiejętności wokalne – powiedział Jacek Cygan.

Matka Kasi Lenhardt zdradziła przyczynę jej śmierci. „Już nikt nie podetnie Ci skrzydeł”Matka Kasi Lenhardt zdradziła przyczynę jej śmierci. „Już nikt nie podetnie Ci skrzydeł”Czytaj dalej

Mietek Szcześniak i Edyta Górniak w piosence „Dumka na dwa serca”

Ostatecznie wybór padł na Edytę Górniak i Mietka Szcześniaka, których najpierw pokochała wytwórnia płytowa Pomaton EMI, a zaraz za nią cała Polska. Wokaliści stworzyli niesamowitą atmosferę, a przede wszystkim udowodnili swój wyjątkowy talent. Według Jacka Cygana problemem nie było nawet to, że w pewnych momentach „przeszkadzali” sobie nawzajem.

- Edyta z Mietkiem wznieśli się tu na wyżyny sztuki wokalnej. To, że sobie „przeszkadzali” to lekkie uproszczenie. Zdarzyło się coś takiego, że kiedy śpiewali razem w studio, to te emocje były tak ogromne, że – my żartujemy – po prostu rozsadzały mikrofon. Dlatego inżynier dźwięku, Rafał Paczkowski, zdecydował, że niektóre partie będą nagrywali osobno. I często tak jest, że duety w ten sposób powstają – wyjaśnił.

Choć duet Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka zachwycił całą Polskę, autor utworu nie ukrywa, że wciąż marzy o wykonie Izabelli Scorupco. W trakcie wywiadu pokusił się o stwierdzenie, że do występu aktorów wcielających się w główne role w kultowym „Ogniem i mieczem” mogłoby dojść podczas rocznicy premiery filmu.

- Być może dojdzie kiedyś do tego, że przy kolejnej rocznicy premiery »Ogniem i mieczem« ktoś poprosi, by Izabella Scorupco z Michałem Żebrowskim wykonali ten utwór wspólnie – dodał.

„Dumka na dwa serca” została uznana za największy przebój 1999 roku. W marcu 2006 roku wygrała natomiast plebiscyt na „najpiękniejszą piosenkę z sercem”, a rok później zdobyła Złotą Kaczkę dla „najlepszej piosenki filmowej 50-lecia” w konkursie magazynu „Film”.

Izabela Scorupco z mężemIzabella Scorupco z mężem w 2019 roku (Źródło: Instagram/juliascorupco)

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Onet, Wikipedia

Następny artykuł