Ewa Chotomska Żródło: screen youtube.com/TVPforKidsMusic

Ewa Chotomska kończy 70 lat. Co słychać u kultowej Ciotki Klotki?

6 Luty 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

W 2021 roku Ewa Chotomska kończy 70 lat. W pamięci wielu Polaków postać pisarki utrwaliła się jako “Ciotka Klotka”, postać z dedykowanego dzieciom programu “Tik-Tak”. Mimo upływu lat Ewa Chotomska wciąż chętnie spotyka się z dziećmi; niedawno została uhonorowana Orderem Uśmiechu.

  • Program “Tik-Tak” to hitowa produkcja czasów PRL-u
  • Jako “Ciotka Klotka” Ewa Chotomska podbiła serca najmłodszych widzów
  • Do dziś uwielbia towarzystwo dzieci; zawodowo zajmuje się pisaniem

70 urodziny Ewy Chotomskiej, które odbędą się w tym roku, to dobra okazja, by przypomnieć, jak mnóstwo radości jej barwna osoba wniosła do dzieciństwa setek młodych telewidzów. Największą popularność przyniósł jej udział w telewizyjnym programie dla dzieci “Tik-Tak”.

Ewa Chotomska w programie “Tik-Tak”

Emisja programu “Tik-Tak” rozpoczęła się we wczesnych latach 80 ubiegłego wieku. Program umożliwiał najmłodszym widzom naukę poprzez zabawę i kontakt z muzyką. Wielu dorosłych już dziś widzów pamięta Ewę Chotomską jako przyjazną “Ciotkę Klotkę”, w którą wcieliła się na potrzeby realizacji programu.

Telewizyjna “Ciotka Klotka” jest autorką takich piosenek dla dzieci jak “Szczotka, pasta” czy “Witaminki”. Utwory chętnie śpiewali młodzi członkowie zespołu “Fasloki”, którzy również brali czynny udział w produkcji “Tik-Taka”. Za powstanie grupy odpowiada nikt inny jak Ewa Chotomska.

Format utrzymywał się na wizji aż do 1999 roku. Jak wspominała w wywiadzie dla WP Ewa Chotomska, kłopoty programu zaczęły się w momencie, w którym jego czas antenowy przejął niezwykle popularna w tamtych czasach opera mydlana. Był to początek końca kultowego "Tik-Taka".

Jedne z najdziwniejszych oświadczyn w polskim show biznesie. Maria Sadowska ujawniła, gdzie znalazła pierścionekJedne z najdziwniejszych oświadczyn w polskim show biznesie. Maria Sadowska ujawniła, gdzie znalazła pierścionekCzytaj dalej

-Dostawaliśmy tony, naprawdę tony listów, głównie od dzieci, które kochały „Tik-Taka“ i to było najważniejsze. Potem, niestety, nasz czas antenowy został zajęty przez „Modę na sukces“, a Tik-Taka przesunięto na rano, kiedy wszystkie dzieci są w szkole. W końcu program spadł - wspominała Ewa Chotomska.

Ewa Chotomska dziś. “Ciotka Klotka” wciąż utrzymuje serdeczny kontakt z dziećmi

Koniec emisji “Tik-Taka” nie oznaczał końca kontaktów “Ciotki Klotki” z dziećmi. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki założonemu przez Ewę Chotomską zespołowi “Fasolki”. Dzieciaki z “Fasolek” wciąż dobrze się bawią, ćwicząc wspólne muzykowanie i koncertując w Polsce. Jak przyznała w jednym z wywiadów Ewa Chotomska, po dziś dzień stara się nie opuszczać żadnej próby zespołu.

Ewa Chotomska spełnia się również jako pisarka. Wciąż tworzy porywające, dziecięce historie, a autorskie spotkania z Ewą Chotomską odwiedzają tłumy najmłodszych fanów. Dodatkowo w 2019 roku pisarka została uhonorowana Orderem Uśmiechu. Co ciekawe, za jego powstanie pośrednio odpowiada jej mama - słynna autorka wierszy dla dzieci Wanda Chotomska. Inspirację miało stanowić w tym przypadku spotkanie Wandy Chotomskiej z czytelnikami. Jeden z nich zdradził wówczas, że chciałby przyznać postaci "Jacka" z programu autorstwa pisarki "Jacek i Agatka" medal.

- Moja mama przyczyniła się do ustanowienia Orderu Uśmiechu, jest jego bodajże trzecim Kawalerem, a ja jestem przeszczęśliwa, że wreszcie, po tylu latach, też otrzymuję to najwspanialsze na świecie wyróżnienie, medal od dzieci - odbiorców, którym poświęcam życie - mówiła w wywiadzie dla serwisu eDziecko Ewa Chotomska.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Plejada, Fakt

Następny artykuł