Swiatgwiazd.pl > Galerie > Gwiazdy nie wystąpią na mundialu w Katarze. Zapowiedziały stanowczy bojkot
20.11.2022 17:17

Gwiazdy nie wystąpią na mundialu w Katarze. Zapowiedziały stanowczy bojkot

Prawdopodobnie nigdy wcześniej mundial nie był tak ostro komentowany z powodu kontrowersji, jak tegoroczny w Katarze. Protesty i wątpliwości towarzyszyły mu od samego początku, z powodu łamania praw człowieka w tym kraju i konstytucjonalnej homofobii. W ostatnich miesiącach głośno było też o nieludzkim traktowaniu zagranicznych robotników, pracujących przy infrastrukturze mundialowej. Z powodu fatalnych warunków pracy, głodu i braku pensji życie mogło tam stracić nawet kilka tysięcy osób. W związku z tym wiele gwiazd otwarcie bojkotuje sportową imprezę, odmawiając udziału w niej.

Gwiazdy nie wystąpią na mundialu w Katarze EA
Fot. ODD ANDERSEN/AFP/East News; ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News

Slajd 1 z 7

Mel C. EA

W październiku Katarowi odmówiła też była członkini zespołu Spice Girls, Melanie C., znana jako "Sporty Spice". Wyjaśniła, że czułaby się bardzo niekomfortowo, okazując poparcie, biorąc pod uwagę traktowanie przez ten kraj osób homoseksualnych. Skomentowała też udział w wydarzeniu Davida Beckhama, który za 10 milionów dolarów został ambasadorem turnieju. "To trudne. David jest moim przyjacielem, a każdy musi dokonywać własnych wyborów" dodała.

Slajd 2 z 7

Shakira EA

Piosenkarka prywatnie jest wielką fanką futbolu. W 2010 roku stworzyła nawet hymn mundialu "Waka Waka". Tym razem jednak odmówiła wystąpienia. Zagraniczne media informują, że przyczyną tej decyzji miał być żywy protest jej fanów. Apelowali oni do artystki, by nie brała udziału w wydarzeniu, które kosztowało życie tylu imigrantów.

Slajd 3 z 7

Dua Lipa EA

Nie wystąpię tam. Nie uczestniczyłam też w żadnych negocjacjach co do występu. Będę wspierała Anglię z daleka. Chętnie zagram koncert w Katarze, kiedy tylko ten kraj zacznie respektować prawa człowieka w sposób, jaki zapowiedział po przyznaniu mu praw do organizacji mistrzostw świata – napisała na Instagramie Dua Lipa, jedna z najpopularniejszych piosenkarek na świecie.

Slajd 4 z 7

Jason Derulo EA

Inne gwiazdy, które nie mają zastrzeżeń do udziału w wydarzeniu sportowym w Katarze, to znany Polakom Jason Derulo, zespół Black Eyed Peas oraz Nicki Minaj. Derulo wystąpił w 2022 roku na "Sylwestrze Marzeń" zorganizowanym przez TVP. Widać więc, że nie ma problemu z pojawianiem się na imprezach, których organizator jest kontrowersyjny.

Slajd 5 z 7

Robbie Williams EA

Doniesienia zagranicznej prasy mówiły o "łapankach" na jakiekolwiek gwiazdy ze znanymi nazwiskami, które rozpoczęły się po tym, jak kolejne sławy odmawiały udziału. Finalnie organizatorom udało się zwabić kilka gwiazd. Są to na przykład Morgan Freeman, gwiazdor k-popu i członek zespołu BTS Jungkook oraz Robbie Williams. Ten ostatni stwierdził, o zgrozo: "Gdybym bojkotował wszystkie miejsca, gdzie naruszane są prawa człowieka, nie mógłbym śpiewać praktycznie nigdzie. Nawet we własnej kuchni". Co muzyk może robić we własnym domu?

Slajd 6 z 7

Rod Stewart EA

Legendarny muzyk rockowy, prywatnie wielbiciel drużyny Celtic F.C., który w przeszłości sam myślał o karierze piłkarskiej, kilka miesięcy temu otrzymał propozycję wystąpienia podczas ceremonii otwarcia mistrzostwa. Wynagrodzenie miało wynosić ponad milion dolarów. "To nie byłoby właściwe" powiedział, odrzucając ofertę. "Oferowali mi górę pieniędzy, ponad milion dolarów. Odmówiłem. Nie jest w porządku tam jechać. A Irańczycy również powinni zostać wyrzuceni z mistrzostw za dostarczenie broni Rosji" dodał.

Slajd 7 z 7

Książę William EA

W marcu pojawiły się informacje, że książę William – który jest prezesem angielskiego organu zarządzającego piłką nożną, Football Association – nie weźmie udziału w zawodach. Powoływano się na "napięty zimowy harmonogram", a brytyjska telewizja ITV News donosiła w październiku, że jego nieobecność "nie powinna być całkowicie wykluczona", jeśli Anglia miałaby "awansować do dalszych etapów rozgrywek". Anglia jest wśród faworytów do wygrania turnieju.

Tagi: