Swiatgwiazd.pl

Nie żyje legenda polskiej sceny. Jerzy Połomski skrywał wiele tajemnic, fakty mogą zaskoczyć nawet największych fanów

14 Listopada 2022

Udostępnij:

Jerzy Połomski, Finał VII Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie, fot. ARTUR BARBAROWSKI/East News

Jerzy Połomski, jeden z najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzycznej zmarł wieczorem 14 listopada. O śmierci piosenkarza jako pierwsza poinformowała jego menadżerka, która z żalem przekazała smutne wieści. Odszedł w wieku 89 lat. Ostatnie miesiące życia spędził w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Wcześniej jednak wiódł ciekawe i pełne wrażeń życie, które swego czasu spotkało się z wieloma plotkami i spekulacjami. Oto ciekawostki i mało znane fakty z życia Jerzego Połomskiego.

Slajd 1 z 8

Jerzy Połomski podczas koncertu na kieleckim rynku, czerwiec 2014 r., fot. Kinga Szafruga, CC BY 3.0, cropped <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

fot. Kinga Szafruga, CC BY 3.0, cropped <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Jerzy Połomski nigdy się nie ożenił

Jerzy Połomski cieszył się powodzeniem u kobiet. Wielokrotnie plotkowano na temat kolejnym partnerek artysty, a nawet przypuszczano, że będąc w Stanach Zjednoczonych, wziął ślub z majętną Amerykanką. Czas pokazał, że były to jedynie plotki, a sam Jerzy żartował:

Jestem pozbawiony nerwowych stanów, może dlatego tak dobrze wyglądam. Żyję bez stresu, dlatego że nie jestem związany z kobietą — powiedział niegdyś w rozmowie z Super Expressem.

Slajd 2 z 8

Jerzy Połomski, Finał VII Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie, fot. ARTUR BARBAROWSKI/East News

fot. ARTUR BARBAROWSKI/East News

Spekulacje o peruce

Mimo upływu lat Jerzy Połomski nie mógł narzekać na brak włosów. Prezentował się na scenie w bujnej czuprynie z charakterystycznym przedziałkiem na boku. Z czasem w mediach zaczęły pojawiać się podejrzenia, że artysta może nosić perukę. W rozmowie z Super Expressem piosenkarz poruszył ten temat i oficjalnie przyznał się do jej noszenia.

 Ludzie mówili: "Ma perukę na głowie – co to jest za artysta?", a ja musiałem się trochę ratować. Bez peruki nie wychodziło mi jako amantowi, a głos miałem właśnie, jak amant. Nie robiło mi to żadnej różnicy, nie robiłem z tego sprawy, nigdy w sumie o tym nie mówiłem, teraz robię to po raz pierwszy — wyznał kilka lat temu Jerzy Połomski.

Slajd 3 z 8

Jerzy Połomski, Opole 2010, fot. TRICOLORS/East News

fot. TRICOLORS/East News

Jerzy Połomski gwiazdą poza granicami Polski

Jerzy Połomski koncertował nie tylko w Polsce. Zjeździł wiele kontynentów, gdzie zachwycał swoim talentem wokalnym. Występował m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Czechosłowacji, ZSRR, Jugosławii, Rumunii, na Węgrzech, Kubie, a także w USA, Kanadzie i Australii. Wielokrotnie otrzymał nagrodę i tytuł najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej.

Slajd 4 z 8

Jerzy Połomski, Finał VII Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie, fot. ARTUR BARBAROWSKI/East News

fot. ARTUR BARBAROWSKI/East News

Kontrowersje podczas koncertu Polskiego Radia

Jerzy Połomski, zanim zyskał ogólnopolską sławę, wziął udział w konkursie Polskiego Radia, w którym konkurował z Mieczysławem Foggiem. Podczas werdyktu ogłoszono, że zwycięzcą został Mieczysław. Dopiero po latach Jerzy wyjawił, że tak naprawdę to on zajął pierwsze miejsce, jednak z uwagi na chęć uhonorowania dorobku artystycznego Mieczysława, zadecydowano o zamianie pozycji.

To ja byłem pierwszy. Zdradziła mi to sekretarka. Ta pani już nie żyje, więc mogę o tym mówić. Fogg był starszym panem, jego kariera zmierzała do końca i chciano go w ten sposób uhonorować — wyznał niegdyś Jerzy Połomski.

Slajd 5 z 8

Jerzy Połomski, Prezentacja jesiennej ramówki telewizji TVP, 2010, fot. MACIEJ GOSTYNSKI /East News

fot. MACIEJ GOSTYNSKI /East News

Jerzy Połomski zmienił nazwisko

Mało kto wie, że Jerzy lata temu miał na nazwisko Pająk. Zdecydował się je zmienić, zgodnie z radą jednego z wykładowców w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Profesor uważał, że Jerzy w przyszłości osiągnie sukces i będzie sławny.

Slajd 6 z 8

Jerzy Połomski, Opole 2013 - Dzień trzeci, fot. TRICOLORS/East News

fot. TRICOLORS/East News

Marzył o innym zawodzie

Jerzy Połomski, będąc nastolatkiem, uczył się w Technikum Budowlanym w Radomiu. Zdobył tytuł technika budowlanego i chciał kontynuować naukę w tej branży. Marzył o studiach na kierunku architektura, jednak nie dostał się z powodu swojego pochodzenia.

Slajd 7 z 8

Jerzy Połomski, Rocznica śmierci Kaliny Jędrusik - uroczystość w Kościele Środowisk Twórczych, fot. PAWEL DABROWSKI/East News

fot. PAWEL DABROWSKI/East News

Wrócił do Polski z tęsknoty za ojczyzną

Jerzy Połomski przez wiele lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał nawet Zieloną Kartę, jednak postanowił z niej zrezygnować. Kiedy w Polsce zniesiono stan wojenny, artysta zrzekł się dokumentu, z powodu tęsknoty za ojczyzną.

Slajd 8 z 8

Jerzy Połomski, Opole 2010 - kulisy, fot. TRICOLORS/East News

fot. TRICOLORS/East News

Jerzy Połomski miał kompleksy

W Jerzym Połomskim kochało się mnóstwo kobiet. Artysta cieszył się ogromnym powodzeniem, jednak nie ilość fanek nie sprawiła, że myślał o sobie w sposób mniej krytyczny. Piosenkarz kilkukrotnie porównywał swoją twarz do "chomika".

Mam urodę bardzo daleką od tego, co się nazywa amantem, niestety. Głos mam tylko trochę amantowski. Niecharakterystyczny po prostu — powiedział swego czasu w rozmowie z Faktem.

Marcin Kołodyński i Monika Mrozowska, kadr z: "Rodzina zastępcza", Polsat (2001)

Gdy zginął, miał zaledwie 21 lat. Historia Marcina Kołodyńskiego, serialowego chłopaka Majki z "Rodziny zastępczej"

Był zdolnym, świetnie zapowiadającym się młodym człowiekiem. Mimo że dopiero rozwijał swoją karierę w mediach, zdążył sporo osiągnąć. Prowadził programy rozrywkowe, zagrał też w uwielbianym serialu "Rodzina zastępcza". Niestety, zginął w tragicznym wypadku. Jego śmierć została upamiętniona we wspaniały sposób.

Zobacz nastepną galerię >