Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Foto > Polacy, którzy mają na koncie Oscara. Złote statuetki zgarniają od 1942 roku, jedną z nagród wręczyła Jane Fonda
26.10.2022 16:10

Polacy, którzy mają na koncie Oscara. Złote statuetki zgarniają od 1942 roku, jedną z nagród wręczyła Jane Fonda

Gala wręczenia Oscarów jest najważniejszą nocą w branży filmowej zrzeszającą aktorów, reżyserów, scenografów i cały świat Hollywood w jednym miejscu. Pierwsze rozdanie odbyło się w 1929 roku, po czym z każdą kolejną edycją zyskiwało większą popularność. Obecnie nie ma większego wyróżnienia dla artysty. Wśród listy laureatów znajdują się również polskie nazwiska. Oto artyści, którzy zachwycili wymagających krytyków i przytulili własną statuetkę.

Paweł Pawlikowski, Ewa Braun EA
fot. AFP/EAST NEWS/TRICOLORS/East News

Slajd 1 z 8

Andrzej Wajda

Polski reżyser był aż czterokrotnie nominowany do Oscarów w kategorii filmów nieanglojęzycznych za produkcje: "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka", "Człowieka z żelaza" oraz "Katyń". Ostatecznie statuetkę otrzymał w 2000 roku za całokształt swoich dokonań w dziedzinie sztuki i kultury. Na scenę został zaproszony przez amerykańską gwiazdę, Jane Fondę. Podziękowania wygłosił w ojczystym języku.

Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to co myślę, a myślę zawsze po polsku — zaczął.

Slajd 2 z 8

Janusz Kamiński EA

Wybitny polski operator był rozchwytywany przez zagranicznych reżyserów. Na swoim koncie miał aż dwie statuetki Akademii Filmowej za "Listę Schindlera" z 1994 roku oraz "Szeregowca Ryana" z 1999 roku. Przy obu produkcjach współpracował ze znanym reżyserem, Stevenem Spielbergiem.

Slajd 3 z 8

Ewa Braun EA

Scenografka jest do tej pory jedyną Polką, która otrzymała najważniejsze wyróżnienie branży filmowej. W duecie z Allanen Starskim odebrała statuetkę w 1994 roku za scenografię do produkcji "Lista Schindlera".

Slajd 4 z 8

Leopold Stokowski

Leopold Stokowski był pierwszym Polakiem, który usłyszał swoje nazwisko podczas wzniosłej ceremonii. Mężczyzna otrzymał statuetkę w 1942 roku za muzyczną kompozycję do filmu produkcji Walta Disneya "Fantazja".

Slajd 5 z 8

Zbigniew Rybczyński

Reżyser otrzymał Oscara za krótkometrażową animację "Tango" w 1983 roku. Choć w czasie produkcji dzieła mężczyzna mieszkał w Polsce, po wyróżnieniu przeniósł się z rodziną do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku pracował nad kolejnymi produkcjami, specjalizuje się w teledyskach muzycznych.

Slajd 6 z 8

Roman Polański

Reżyser otrzymał statuetkę Oscara za film "Pianista" z 2002 roku. Nie mógł osobiście zjawić się na ceremonii, dlatego nagrodę w jego imieniu zaakceptował Harrison Ford, który również odczytywał zwycięzcę kategorii. Ta sama produkcja została nagrodzona również za najlepszy scenariusz i główną rolą męską dla Adriena Brody.

Slajd 7 z 8

Paweł Pawlikowski EA

Paweł Pawlikowski jest na razie ostatnim laureatem statuetki Akademii Filmowej z Polski. W 2015 roku zachwycił branżę filmową czarno-białym dziełem "Ida", które zwyciężyło w kategorii filmów nieanglojęzycznych. W 2019 roku reżyser chciał powtórzyć sukces z "Zimną wojną". Niestety podczas ceremonii to meksykański dramat "Roma" otrzymał statuetkę.

Główni odtwórcy naszego dzieła: Joanna Kulig i Tomasz Kot, zyskali rozpoznawalność i uznanie zagranicznych reżyserów. Do dziś rozwijają swoje kariery również w Stanach Zjednoczonych.

Slajd 8 z 8

Jan A.P. Kaczmarek

Polski kompozytor został doceniony za twórczość muzyczną przy produkcji filmu "Marzyciel". Podczas wręczenia nagród konkurował z takimi kasowymi produkcjami jak m.in.: "Harry Potter i Więzień Azkabanu" oraz "Osada".

Tagi: