Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Foto > Polskie gwiazdy, które odeszły od kościoła. Dla nich te święta będą inne. "Bajka jak Halloween"
15.12.2022 10:08

Polskie gwiazdy, które odeszły od kościoła. Dla nich te święta będą inne. "Bajka jak Halloween"

Święta można obchodzić w bardzo różny sposób. Okres ten ważny jest nie tylko dla katolików, ale wszystkich chrześcijan, a nawet osób niewierzących. Wiele polskich gwiazd, choć odeszło od kościoła, uwielbia niektóre świąteczne tradycje. Inne obchodzą Boże Narodzenie w całkiem odmienny sposób. Jaki? Dowiecie się tego z naszej galerii.

Polskie gwiazdy, które odeszły od kościoła
Artur Barciś, Natali Kukulska, Zofia Zborowska, Agnieszka Sienkiewicz, fot. KAPiF

Slajd 1 z 10

Artur Barciś

Aktor podkreśla w wywiadach, że nie należy do grupy gorliwie wierzących. "Niedawno przeczytałem wywiad, którego nigdy nie udzieliłem. Wyszedłem w nim na żarliwego katolika, wręcz dewotę. Podczas gdy ja z Kościołem już dawno się pożegnałem. Coś okropnego!" wyznał jakiś czas temu w rozmowie z portalem Plejada.

Slajd 2 z 10

Agnieszka Sienkiewicz

Sienkiewicz niedawno w mediach społecznościowych ujawniła, jaki ma stosunek do kościoła i tradycji bożonarodzeniowych. "Od wielu lat jestem bardzo daleka od Kościoła katolickiego, co nie oznacza, że nie uznaję wiary i tradycji. Uczę moje dzieci, czym jest Boże Narodzenie, co ten dzień oznacza w chrześcijaństwie, że to nie tylko Święty Mikołaj, ale na pasterkę nie chodzimy" napisała na Instagramie.

Slajd 3 z 10

Natalia Kukulska

Kukulska nie porzuciła wiary, lecz kościół jako instytucję. "Przestałam chodzić do kościoła. Mam w sobie wielki szacunek do wielu myśli. Nauka czysta, która powinna z tego wypływać, nadal jest wspaniałą mądrością, z której warto czerpać. Ale, no, nie dałam rady po prostu" wyznała w rozmowie z Żurnalistą. Dodała jednak, że wciąż kocha kolędy. "Nie przeszkadza mi śpiewać kolęd, bo kolędy to jest tradycja. Postaci, które szanowałam, nadal mam je głęboko w sercu. Ale mam z tym duży kłopot. I tak samo – wchodzisz do kościoła i od razu czujesz, że jesteś po drugiej stronie" wyznała.

Slajd 4 z 10

Maryla Rodowicz

Maryla jest jedną z tych osób, które, choć nie uczestniczą w obrządku kościelnym i nie chodzą na msze, wciąż zachowały wiarę. "Jak byłam dzieckiem, to moja babcia goniła mnie do kościoła, sypałam kwiatki w procesji. [...] W tej chwili nie chodzę do kościoła, aczkolwiek ten Duch Święty jest obecny. Zawsze proszę o jakieś wstawiennictwo, jeżeli chodzi o dzieci, kiedy mają problem. To się naprawdę sprawdza" wyznała Rodowicz w wywiadzie dla portalu Plejada.

Slajd 5 z 10

Zofia Zborowska

Zborowska nie gryzie się w język, jeśli mówi o wierze czy kościele. Jakiś czas temu napisała na Instagramie: "Wiecie, dlaczego święta Bożego Narodzenia są obchodzone akurat w grudniu, w tym czasie? Bo nie ma to nic wspólnego z urodzinami Jezusa. Urodził się albo na wiosnę, albo na jesieni. Natomiast chodziło o to, aby poganie mieli łatwe przejście na "właściwą" wiarę. Słowianie 24 grudnia obchodzili święto słońca. Poczytajcie sobie o tym. Także dla mnie Boże Narodzenie to trochę taka sama bajka jak Halloween. W sensie taki mam do tego stosunek. Lubię, szanuję, ale więcej w tym marketingu i ściemy, niż faktów".

Slajd 6 z 10

Magda Mołek

Na stosunek dziennikarki do kościoła miała wpływ smutna historia z czasów, kiedy miała 18 lat, związana ze śmiercią jej ojca. "Poszłyśmy z mamą do kancelarii na plebanię zgłosić ten fakt i poprosić o pogrzeb. I jednym z pierwszych pytań księdza, który zresztą przyjął nas w progu, w drzwiach, nie zaprosił do środka, była taka sugestia, skoro ten człowiek, czyli mój ojciec, zmarł tak młodo, to czy on naprawdę zmarł naturalnie, czy jednak coś sobie zrobił?" wspominała w programie "W moim stylu". "Doszłam do wniosku, że nie chcę mieć do czynienia z takimi ludźmi, że to jest niepojęte. Nie potrzebuję takiego Kościoła" dodała.

Slajd 7 z 10

Julia Wróblewska

Wróblewska ma świecki stosunek do świąt. Okres ten oznacza dla niej spotkania z najbliższymi, ale nie wiąże go z kwestiami wiary. "Jak już mówiłam, spędzam wtedy czas z rodziną, jedząc kolację, ale nie chodzę do kościoła, nie modlę się, ani nie uważam tego okresu za narodziny Boga" wyznała w mediach społecznościowych.

Slajd 8 z 10

Robert Biedroń

Polityk nie kryje się z faktem, że jest niewierzący. W związku z tym nie uczestniczy w obrzędach. Szanuje jednak wiarę innych. "Kościół? Ja przecież nie chodzę do kościoła, chociaż babcie z Radia Maryja się za mnie modlą. To bardzo miłe. Kiedyś byłem świadkiem jak te panie, w salce rodziny Radia Maryja, się za mnie modliły. Starałem się godnie to przyjąć" wyznał w rozmowie z portalem Pudelek.

Slajd 9 z 10

Margaret

Piosenkarka jest jedną z polskich gwiazd, które od kilku lat planowały apostazję w związku z utratą wiary. W 2019 roku wyznała: "Jestem osobą niewierzącą i za fair konsekwencje tego uważam wypisanie się z grupy, do której już nie należę" napisała w mediach społecznościowych.

Slajd 10 z 10

Ilona Montana-Felicjańska

Modelka należy do osób wierzących, które jednak nie chodzą do kościoła w związku z postawą polskich księży. "Każdy ma prawo decydować, jak chce spędzić i ułożyć sobie życie. Nie mamy prawa zabraniać komuś być szczęśliwym, a pod krzyżem dowiadujemy się, że nie wolno nam być szczęśliwym. To bardzo trudne również dla mnie, bo jestem osobą wierzącą, ale nie chodzę do kościoła, nie jestem praktykująca. Wydaje mi się, że moja wiara to dobroć, akceptacja, tolerancja i traktowanie każdej osoby tak, jakby chciała, by mnie traktowana. To jest moja wiara w Boga, a nie kościół, z którego ludzie wychodzą i są katami dla innych" wyznała w rozmowie z portalem Plejada.

Tagi: