Swiatgwiazd.pl

Polskie gwiazdy, które podbiły Hollywood. Występowały w hitowych produkcjach

24 Marca 2022

Udostępnij:

East N

Te polskie aktorki są prawdziwymi gwiazdami w Stanach Zjednoczonych. Na swoim koncie mają rolę w największych produkcjach Hollywood, a także pojawiały się u boku legendarnych amerykańskich aktorów. Przedstawiamy 10 polskie gwiazd, które podbiły Hollywood.

Slajd 1 z 10

East News

Pola Negri (Apolonia Chałupiec)

Pola Negri jest bez wątpienia jedną z największych ikon kina niemego. Swoją karierę aktorską zaczęła w Warszawie, skąd szybko przeniosła się do Berlina. W wieku 25 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła się jej prawdziwa kariera artystyczna. Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, zagrała w wielu kultowych produkcjach kina niemego, między innymi "Hotel Imperial", "Bezwstydna kobieta" czy "The Spanish Dancer". Znana była również ze swoich licznych romansów. Gwiazda spotykała się z Charliem Chaplinem oraz Roderickiem La Rocque. Co ciekawe, uczuciem pałał do niej nawet sam Adolf Hitler. Polka związana była jednak z Rudolfem Valentino, którego śmierć przyczyniła się nie tylko do załamania aktorki, ale też upadku jej kariery zawodowej. Jej legendarne rzucenie się na trumnę ukochanego uznane zostało za przykład braku kultury i wpłynęło na znaczący spadek jej popularności. Negri uważana jest za prawdziwą femme fatale kina niemego. Aktorka doczekała się także własnej gwiazdy w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Popularna Polka zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio.

Slajd 2 z 10

TRICOLORS/East News

Joanna Pacuła

Joanna Pacuła trafiła do Hollywood za sprawą Romana Polańskiego, którego poznała w Paryżu. To właśnie polski reżyser pomógł młodej aktorce zdobyć rolę w filmie "Park Gorkiego". Gwiazda wcieliła się tam w postać Iriny Asanova i za tę kreację otrzymała nominację do Złotego Globu. To właśnie ta produkcja była jej trampoliną do ogromnego sukcesu i popularności. Joanna Pacuła grała w wielu kultowym filmach, między innymi w "Pocałunku", "Wybrańcu śmierci" oraz "Słodkich kłamstwach". Przez wzgląd na swojego męża, który nie chciał, żeby aktorka grała sceny rozbierane, Polka zrezygnowała z takich produkcji jak "Nagi instynkt" czy "9 i pół tygodnia". Pacuła pojawiła się również w takich filmach jak "Black Widow" czy "ICE Agent".

Slajd 3 z 10

SplashNews.com/East News

Izabella Scorupco

Gwiazda bardziej niż o Hollywood myślała o swojej karierze w Szwecji. To właśnie z tego skandynawskiego kraju Izabella Scorupco trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawiła się w filmie "GoldenEye". Polka wcieliła się w nim w postać dziewczyny Jamesa Bonda. Mimo ogromnego sukcesu produkcji Izabella Scorupco nie chciała zostać w Hollywood. Gwiazda wróciła do Szwecji i odrzucała wszystkie propozycje filmowe. Jedyną rolą, dla jakiej aktorka zrobiła wyjątek, była postać Heleny Kurcewiczówny w adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Po rozwodzie ze znanym polskim hokeistą Mariuszem Czerkawskim gwiazda zdecydowała o powrocie do pracy zawodowej. Zagrała w takich filmach jak "Władcy ognia", "Granice wytrzymałości" czy "Klub dzikich kotek". Chwilę później znów zniknęła z ekranów kin i powróciła do Europy. Izabella Scorupco skupia się obecnie na swojej karierze w Szwecji. Gwiazda była prowadzącą jednej z edycji tamtejszego "Top Model" oraz twarzą marki kosmetycznej Dr Irena Eris. Co więcej, Polka wydała płytę, która osiągnęła w Szwecji złoty status.

Slajd 4 z 10

SplashNews.com/East News

Izabela Miko (Izabella Mikołajczyk)

Izabela Miko, a właściwie Izabella Mikołajczyk wyjechała do Stanów Zjednoczonych w bardzo młodym wieku. Jeszcze jako nastolatka chciała rozwijać tam swoją karierę baletnicy. Niestety, kontuzja uniemożliwiła Polce taniec zawodowy. Gwiazda obrała więc nowy kierunek i postawiła na aktorstwo oraz modelling. Izabela Miko pojawiła się w takich produkcjach jak "Wygrane marzenia", "Straceni", "W rytmie hip-hopu 2 " oraz "Na trapezie". Dużą rozpoznawalność przyniosła jej rola w filmie "Step Up: All In", gdzie aktorka wcieliła się w postać Alexxy Bravo. Oprócz filmów Izabela Miko pojawia się także w teledyskach. Polka wystąpiła dwa razy w muzycznych klipach zespołu "The Killers".

Slajd 5 z 10

TRICOLORS/East News

Katarzyna Wołejnio

Katarzyna Wołejnio jest najbardziej znana polskiej publiczności z udziału w reality show TVN "Żony Hollywood". Aktorka pojawiła się w wielu kultowych amerykańskich filmach, jak na przykład "Aryjska para", "Conan Barbarzyńca", "Ocalona" czy "Ulice we krwi". Gwiazda zagrała u boku prawdziwych legend Hollywood, w tym Roberta De Niro, Pierce'a Brosnana czy Sharon Stone. Oprócz aktorstwa Katarzyna Wołejnio pracuje także jako modelka i producentka. W 2019 roku żona Hollywood pojawiła się w polskiej edycji programu rozrywkowego "Agent-Gwiazdy"

Slajd 6 z 10

Rex Features/East News

Dagmara Domińczyk

Aktorka swoją wielką amerykańską przygodę rozpoczęła na Broadwayu. Dagmara Domińczyk zadebiutowała w filmie "Closer", a następnie pojawiła się w takich produkcjach jak "Sukcesja", "Oni", "Gwiazda rocka" czy "Hrabia Monte Christo", gdzie wcieliła się w postać ukochanej tytułowego bohatera o imieniu Mercedes. Prywatnie Dagmara Domińczyk jest żoną aktora Patricka Wilsona. Para doczekała się dwóch synów Kalina Patricka i Kassiana McCarrella.

Slajd 7 z 10

TRICOLORS/East News

Alicja Bachleda Curuś

Polskiej publiczności gwiazda najbardziej kojarzy się z rolą Zosi z adaptacji epopei narodowej "Pan Tadeusz". Jednak największą rozpoznawalność przyniosła jej rola w polsko-niemieckim filmie "Handel", który sprawił, że aktorka zyskała dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. Liczne wywiady, promocje i festiwale sprawiły, że nazwisko Alicji Bachledy Curuś stało się naprawdę znane za oceanem. Dwa lata później Polka pojawiła się w filmie "Ondine" u boku swojego przyszłego męża Collina Farrella. To właśnie ta produkcja, a także związek ze znanym amerykańskim aktorem stały się przyczyną jej późniejszej popularności. Zakochani doczekali się nawet syna. Wszystko zmieniło się po rozwodzie pary. Kariera Alicji Bachledy Curuś nie rozkręcała się tak, jak przewidywano, a oprócz kilku epizodów ciężko było zobaczyć ją na ekranie. W 2015 roku Polka zagrała w produkcji "The Girl Is In Trouble", a później w 2016 roku wróciła do Polski, gdzie pojawiła się w filmie "Pitbull. Niebezpieczne kobiety".

Slajd 8 z 10

Jim Smeal/BEI/REX/EAST NEWS

Karolina Wydra

Karolina Wydra swoją karierę w Hollywood zaczynała od modellingu. Gwiazda pojawiła się w wielu kampaniach reklamowych, a także była twarzą mnóstwa marek, jak na przykład Levi's Red, Calvin Klein czy Armani. Polka pojawiła się w takich produkcjach jak "Po wypadku", "Czas rozliczenia", "Miasto Zła" czy "Raport Europy". Karolina Wydra największą rozpoznawalność zawdzięcza jednak rolom w takich serialach jak "Czysta krew" czy "Justified". Jej najbardziej popularną kreacją telewizyjną była postać Dominiki Petrovej w kultowym serialu "Dr House".

Slajd 9 z 10

Weronika Rosati

Weronika Rosati największą popularność zyskała po premierze polskiego filmu "Pitbull". Po sukcesie tej produkcji aktorka postanowiła wyjechać do Stanów Zjednoczonych i tam rozwijać swoją karierę aktorską. Gwiazda potraktowała sprawę niesamowicie poważnie i od 2006 roku kształciła się w wielu amerykańskich szkołach teatralnych. Weronika Rosati zagrała w takich produkcjach jak "Detektyw", "Dziecko Rosemary", Spisek" czy "Last Vegas". Gwiazda ma na swoim koncie także rolę u boku samego Nicolasa Cage'e, z którym współpracowała przy filmie "USS Indianapolis. Men of Courage". Obecnie Weronika Rosati pracuje nad serialem komediowym "The Detour" u boku takich gwiazd jak Jason Jones czy Nathalie Zea.

Slajd 10 z 10

Rex Features/East News

Mia Wasikowska

Mia Wasikowska urodziła się i wychowywała w Australii. Swoją karierę w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła od roli w serialu "Terapia" z 2008 roku. Dwa lata później zagrała w filmie "Alicja z Krainy Czarów" i to właśnie ta produkcja przyniosła jej największa rozpoznawalność. Kolejnym krokiem Mii Wasikowskiej była główna rola w filmie "Jane Eyre" i melodramacie "Restless". Gwiazda ma na swoim koncie role u boku takich legend Hollywood jak Johnny Depp, Anne Hathaway, Julianne Moore czy Helena Bonhman Carter.

fot. Stefani Reynolds / AFP / East News

Najgłośniejsze oscarowe kreacje. Numer 2 przebija wszystko

Oscary to nie tylko nominacje oraz statuetki, ale i prawdziwa rewia mody. Przypominamy najgłośniejsze kreacje w historii filmowych nagród.

Zobacz nastepną galerię >