Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Foto > Przodkowie tych gwiazd walczyli w powstaniu warszawskim. Jeden z nich oddał życie za Polskę
01.08.2022 16:59

Przodkowie tych gwiazd walczyli w powstaniu warszawskim. Jeden z nich oddał życie za Polskę

1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie warszawskie, będące zbrojnym wystąpieniem przeciwko niemieckim okupantom. Z kolei wystąpienie polityczne sprzeciwiało się ówczesnemu ZSRR. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową, która silnie współpracowała z Polskim Państwem Podziemnym. Szacuje się, że w zginęło w nim około 150-180 tys. cywilów, natomiast 72% zabudowy mieszkalnej stolicy została doszczętnie zniszczona. Powstańcy heroicznie walczyli z okupantami przez 63 dni. Dumnie w obronie Polski walczyło również liczne grono potomków gwiazd, jak i same znane osobistości. Oto potomkowie powstańców i powstańczyń warszawskich.

Korwin Piotrowska, Majewski, Rusin (EA)
fot. Pawel Wodzynski, Piotr Molecki, TRICOLORS / East News

Slajd 1 z 8

Aneta Zając EA

Aneta Zając jest znaną i uwielbianą aktorką, która kojarzona jest z rolą Marysi w serialu "Pierwsza miłość". Kilka lat temu, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego artystka zdobyła się na osobliwy wpis. Wyznała wówczas, że w walki przeciwko okupantom zaangażowana była jej babcia. Kobieta była sanitariuszką AK. — Moja kochana babcia, sanitariuszka AK. powstanie warszawskie. Kompania AK "Koszta", szpital polowy Moniuszki 11. Jestem dumna — napisała w 2019 roku Aneta Zając.

Slajd 2 z 8

Andrzej Wrona EA

Siatkarz Andrzej Wrona w jednym z wywiadów w ciepłych słowach wspominał swojego dziadka, z którym spędził całe dzieciństwo. Zdzisław Rąbiński, ps. “Rębacz” miał 12 lat, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie. Był łącznikiem Komendy Głównej Armii Krajowej - Oddziału II (Informacyjno-Wywiadowczego). Działał w batalionie AK "Miłosz". Zmarł w 2007 roku, dwa tygodnie po 18. urodzinach swojego wnuka, których wyczekiwał. — Graliśmy w szachy, karty, warcaby, statki […] i jestem mu wdzięczny, że nie dawał mi wygrywać! Bo dzięki niemu nauczyłem się przegrywać. To były zalążki miłości do rywalizacji zaszczepionej we mnie. Porażki mobilizują mnie do jeszcze większej pracy w życiu dorosłym — powiedział Wrona w wywiadzie, ukazanym na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego.

Slajd 3 z 8

Conrado Moreno EA

Conrado Moreno zyskał popularność dzięki udziałowi w programie "Europa da się lubić". Gwiazdor jest synem Polki i Hiszpana, natomiast jego pradziadkiem był ppłk. Jan Szypowski, ps. „Leśnik” lub „Jan Kochanowski”. Pułkownik był szefem uzbrojenia Armii Krajowej, ponadto zaś współzałożycielem Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz twórcą podziemnego przemysłu zbrojeniowego. Pradziadek Conrado Moreno był też dowódcą Zgrupowania Bojowego Leśnik. Został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari czy Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 28 marca 1950 roku w Warszawie. — Mój pradziadek, płk Jan Szypowski „Leśnik", walczył w powstaniu warszawskim. Zgrupowanie „Leśnik", które zorganizował, było jednym z najliczniejszych oddziałów. „Leśnik" był szefem Służby Uzbrojenia w Komendzie Głównej AK. Jego żołnierze walczyli do ostatniego dnia powstania, na Woli, Muranowie, Starym Mieście, Czerniakowie i w Śródmieściu — opowiadał niegdyś z dumą Moreno.

Slajd 4 z 8

Kinga Rusin EA

Kinga Rusin niezmiennie od lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarek. Prowadząca liczne programy prezenterka również jest potomkinią powstańca. Gwiazda lata temu, w rocznicę powstania warszawskiego wyznała, że jej dziadek poniósł heroiczną śmierć w walce za ojczyznę. Zginął, osłaniając własnym ciałem 18-letniego żołnierza. — Dziadek, porucznik Stefan Czyżewski, oficer Armii Krajowej, zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego, osłaniając własnym ciałem 18-letniego żołnierza ze zgrupowania Albatros, którym dowodził — napisała lata temu Kinga Rusin, publikując ostatnie zdjęcie swojego dziadka z jego córką, czyli mamą dziennikarki.

Slajd 5 z 8

Karolina Korwin-Piotrowska EA

Karolina Korwin-Piotrowska w ramach projektu "Korzenie pamięci" Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiedziała o swoim ojcu. Stanisław Sommer był żołnierzem kompanii warszawskiej w 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, natomiast podczas powstania warszawskiego walczył jako żołnierz batalionu "Czara 49". Po wojnie spełniał się w roli fotografa. Zmarł 6 kwietnia 2002 roku w Warszawie.

Slajd 6 z 8

Szymon Majewski EA

Szymon Majewski, znany prezenter i dziennikarz jest wnukiem warszawskiego powstańca. O swoich korzeniach opowiedział w rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge, będącej częścią projektu pt. "Korzenie Pamięci". Dziadek Majewskiego, Ignacy Łyskanowski ps. "Skiba", był kapitanem AK, dowódcą 1. kompanii batalionu "Bełt". Po zakończeniu powstania trafił do niemieckiej niewoli. Był jeńcem Oflagu VII A Murnau. Łyskanowski pod koniec powstania pozostawił po sobie list, w którym pożegnał się z rodziną. Obecnie list jest eksponatem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Slajd 7 z 8

Danuta Szaflarska, Alina Janowska

Warto wspomnieć też o znanych osobistościach, które osobiście walczyły w powstaniu warszawskim. Danuta Szaflarska zagrała w ponad 40 rolach filmowych i ponad 80 sztukach teatralnych. Artystka brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Po powstaniu trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie przeniosła się do Krakowa. Alina Janowska, wybitna aktorka znana m.in. ze "Złotopolskich" także brała udział w powstaniu warszawskim. Była łączniczką dowództwa batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina”.

Slajd 8 z 8

Irena Kwiatkowska i Andrzej Łapicki

Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka i artystka kabaretowa uczestniczyła w powstaniu warszawskim jako łączniczka w sztabie grupy „Północ”, pod pseudonimem „Katarzyna". Powstańcem warszawskim był również aktor Andrzej Łapicki. Ponadto uczestniczył w podziemnych przedstawieniach teatralnych i był związany z Teatrem Żołnierskim Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.

Tagi: