Swiatgwiazd.pl

Te polskie gwiazdy wspierają (i wspierały) osoby LGBT+. Numer 10 to wielkie zaskoczenie

16 Listopada 2022

Udostępnij:

fot. TRICOLORS/Jan Bielecki/East News

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji prezentujemy galerię polskich gwiazd, które otwarcie wspierały i dziś także wspierają środowisko LGBT+. Wiele z nich osobiście pojawiało się na marszach oraz paradach równości.

Slajd 1 z 10

fot. Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons, cropped

Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons, cropped

Dorota Wellman

W 2016 roku Dorota Wellman została ambasadorką akcji społecznej "Ramię w ramię po równość", zorganizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii. Prezenterka w swoim stylu – dosadnie i nie przebierając w słowach – wypowiadała się na temat osób LGBT+. W spocie przyznała, że zna osobiście jednopłciowe pary, z którymi ona i jej bliscy utrzymują ciepłe kontakty. Podkreślała, że nie zamierza wnikać w ich życie intymne.

Bo mnie proszę państwa, g*wno obchodzi, kto z kim sypia, tylko jakim jest człowiekiem. Czy ktoś jest gejem, czy lesbijką nie ma dla mnie żadnego znaczenia – stwierdziła.

Slajd 2 z 10

fot. Jan Bielecki/East News

Jan Bielecki/East News

Maryla Rodowicz

Jeszcze w 2015 roku Maryla Rodowicz jednoznacznie mianowała się "sojuczniczką" osób związanych ze środowiskiem LGBT+. Podobnie jak Wellman, ona także zaangażowała się w akcję Kampanii Przeciw Homofobii. Wówczas przyznała, że jest zażenowana faktem, iż sprawa osób homoseksualnych w ogóle potrzebuje obrońców. Jak podkreślała, nie podlegało dla niej dyskusji, że mają one prawo do miłości i związku tak, jak każdy i gdyby była posłanką, to „głosowałaby za związkami partnerskimi".

.

Slajd 3 z 10

fot. instagram.com/mateuszjanicki/

instagram.com/mateuszjanicki

Mateusz Janicki

Mateusz Janicki to jedna z gwiazd, która osobiście brała udział w paradach równości i relacjonowała ich przebieg. Choć wśród wyrazów wdzięczności nie zabrakło także słów krytyki, aktor jasno dawał do zrozumienia, że mocno utożsamia się z wykrzykiwanymi na jego nagraniach hasłami: "Tylko miłość", "Miłość, równość, akceptacja", "Każdy inny, wszyscy równi", "Polska dla wszystkich".

– Gdybym dowiedział się, że któryś z moich synów jest gejem, to jedyny strach, który byłby we mnie, to jest to, co go spotka na ulicy. Boję się, że ktoś dałby mu w mordę. Nie chcę tego. Gdybym usłyszał, że mój syn jest gejem, po prostu bym go przytulił i powiedział: "Jestem Twoim tatą". Tyle – wyznał w spocie akcji Kampanii Przeciw Homofobii.

Slajd 4 z 10

fot. TRICOLORS/East News

TRICOLORS/East News

Małgorzata Rozenek-Majdan

Na gospodynię "Dzień dobry TVN" w maju tego roku spadła co prawda fala krytyki po tym, jak pojawiła się na paradzie równości jedynie na moment – ważne jednak, że swoją (krótką, bo krótką) obecnością także wyraziła poparcie dla osób LGBT+. Jednoznaczna była także jej wypowiedź na temat protestujących.

– Źle się dzieje w państwie polskim... źle... tam, gdzie każdego dnia, prawa i wolności są odbierane, powoli, acz konsekwentnie. Tam, gdzie o wartościach i moralności najgłośniej krzyczą ci, którzy są z nimi najczęściej na bakier. Tam, gdzie ksiądz pedofil ma większe prawa niż pokojowo demonstrujący. Tam właśnie zaczyna się bunt! Jestem z Wami kochani – napisała na Instagramie.

Slajd 5 z 10

fot. instagram.com/ostaszewskamaja_official

instagram.com/ostaszewskamaja_official

Maja Ostaszewska

Maja Ostaszewska od lat mocno staje po stronie osób LGBT+. W wywiadach aktorka niejednokrotnie wskazywała, że środowisko to potrzebuje pomocy w egzekwowaniu swoich praw. W rozmowie z Jastrząb Post podkreślała też, że, choć spływa na nią hejt, ginie on w lawinie serdeczności, miłości i wyrazów wdzięczności. Gorąco zachęcała także innych artystów do zaangażowania w sprawę.

Slajd 6 z 10

fot. instagram.com/ostrowska.official

instagram.com/ostrowska.official

Małgorzata Ostrowska

Wokalistka kultowego zespołu Lombard nie patyczkowała się, kiedy homofobiczne słowa Andrzeja Dudy wybrzmiały w mediach. Po tym, jak prezydent stwierdził, że LGBT to nie ludzie, lecz ideologia, Małgorzata Ostrowska nie mogła nie zareagować. Z resztą to właśnie jej hit, "Meluzyna" stał się hymnem polskiej społeczności LGBT+.

– Mam mnóstwo w znajomych i przyjaciół o innej orientacji seksualnej. Ludzi tych niezmiernie cenię […] Chciałabym zaznaczyć, że nie zadaję się ideologią, tylko z normalnymi, żywymi ludźmi, których kocham – mówiła w krótkim nagraniu.

Slajd 7 z 10

fot. TRICOLORS/East News

TRICOLORS/East News

Bogusław Linda

Bogusław Linda to kolejna gwiazda wielkiego formatu, która otwarcie zaangażowała się w kampanię "Ramię w ramię po równość". Aktor zadeklarował się, jako "sojusznik osób LGBT+", bo "miłość nie wybiera" i przekonywał, że życie jest za krótkie, by nienawidzić kogoś, kto może okazać się "wspaniałym człowiekiem i kumplem". Sam miał zresztą zagrać geja w filmie Zanussiego, czego, jak przekonywał, chętnie by się podjął.

Slajd 8 z 10

fot. instagram.com/kayah_official

instagram.com/kayah_official/

Kayah

Kayah niejednokrotnie w swojej karierze stawała w obronie osób LGBT+, zarówno w mediach społecznościowych, jak i ze sceny. Fani gwiazdy zapewne pamiętają, jak podczas koncertu w Mrągowie otwarcie orzekła, że chciałaby, aby każdy w Polsce mógł zalegalizować swój związek, niezależnie od płci i orientacji. Tym samym wyraziła swój sprzeciw wobec postulatów rządu, które w 2020 roku wywołały falę protestów.

Slajd 9 z 10

fot. Zofia Czerwińska, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Zofia Czerwińska, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Zofia Czerwińska

Znana z seriali "Czterdziestolatek" i "Świat według Kiepskich" Zofia Czerwińska w poruszający sposób wypowiedziała się na temat osób LGBT+. W mediach zamieściła nagranie, na którym opowiedziała historię z dzieciństwa. Jej ojciec, wykształcony lekarz wprost odpowiedział swojej matce, babci aktorki, kiedy ta nie chciała przebywać w tym samym pomieszczeniu, co zaprzyjaźniona z jej synem para jednopłciowa.

– Bo co mają zrobić dwaj mężczyźni lub dwie kobiety, jeśli czują do siebie miłość? Takie są uwarunkowania natury. Dla tych, którzy wierzą, powiem: to są dzieci Boga. Ich i je stworzył Bóg [...] Więc bardzo proszę: pozwólmy im na to! – apelowała Czerwińska.

Slajd 10 z 10

fot. TRICOLORS/East News

TRICOLORS/East News

Zbigniew Wodecki

Sojusznikiem osób LGBT+ był także Zbigniew Wodecki. Ikoniczny artysta wprost mówił o swoich homoseksualnych przyjaciołach – nie chciał, aby byli dyskryminowani. I choć niektórzy zarzucali fotomontaż i nie wierzyli, że muzyk wspiera środowisko, on jasno zadeklarował się, jako twarz akcji "Ramię w ramię po równość".

– Pracuję z osobami o różnej orientacji, to są wrażliwi, inteligentni, zdolni ludzie. Nie czuję się na tyle ważny, żeby ingerować w ich prywatne sprawy. Dla mnie są istotne inne cechy, takie jak m.in. kultura osobista, umiejętność przebywania z ludźmi czy wrażliwość na sztukę – mówił w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Książęta Walii w centrum społeczności The Street, fot. Rex Features/East News

Dla jednej zostawił samą Kate, druga okazała się kuzynką jego matki. Książę William ma za sobą wiele nieudanych związków

Książę William jest następny w kolejce do objęcia tronu Zjednoczonego Królestwa. Nic więc dziwnego, że jego życie, również prywatne, cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. William poślubił Kate Middleton 29 kwietnia 2011 roku. Doczekali się trójki dzieci i są jedną z najbardziej lubianych par na świecie. Warto jednak zauważyć, że zanim książę związał się z Kate, miał kilka innych partnerek. Z niektórymi wiążą się niezwykle ciekawe historie. Poznajcie je wszystkie!

Zobacz nastepną galerię >