Gwiazdy żegnają Ryszarda Poznakowskiego. Miejsce trumny zajęło coś niecodziennego
11 grudnia w Warszawie odbyło się ostatnie pożegnanie Ryszarda Poznakowskiego. Rodzina zdecydowała się uczcić go w symboliczny sposób - w kaplicy zabrakło urny czy trumny. Jak go upamiętniono i kto pojawił się, by pożegnać legendarnego Trubadura?
Ryszard Poznakowski nie zyje
Polski świat muzyki pogrążył się w żałobie. W wieku 78 lat zmarł Ryszard Poznakowski , wybitny muzyk, kompozytor i aranżer , którego twórczość na zawsze zapisała się w historii polskiej piosenki. Jego odejście to ogromna strata dla polskiej kultury . Informację o śmierci artysty potwierdził Piotr Iwicki , reprezentujący Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych .
Śmierć potwierdzili również jego koledzy po fachu:
Minionej nocy, po nierównej walce człowieka z chorobą, odszedł Ryszard Poznakowski, kompozytor, instrumentalista, ważna i aktywna postać w środowisku polskich muzyków. Czerwono-Czarni oraz Trubadurzy to zespoły, w których Ryszard Poznakowski był sercem i duszą. 15 czerwca bieżącego roku gościliśmy go na naszym lubelskim koncercie "Czarodzieje i hipisi". Graliśmy razem, nie wiedząc, że to ostatni występ Rysia. Zostawił nam piękną muzykę. Spoczywaj w spokoju Ryśku - pisali członkowie Budki Suflera we wzruszającym wpisie.
Poznakowski , urodzony w 1946 roku w Grudziądzu, był postacią niezwykle barwną i charakterystyczną na polskiej scenie muzycznej. Swoją muzyczną karierę rozpoczął w latach 60. XX wieku, dołączając do zespołów Czarno-Czarni , a następnie do legendarnych Trubadurów .
To właśnie z tym zespołem związał się na długie lata, współtworząc największe przeboje, które znały i śpiewały całe pokolenia Polaków. Jego utwory, takie jak "Trzynastego" , "Gdzie się podziały tamte prywatki" czy "Znamy się tylko z widzenia" , na stałe zagościły w kanonie polskiej muzyki rozrywkowej .
Kiedy odbędzie się pogrzeb Ryszarda Poznakowskiego?
Pogrzeb Ryszarda Poznakowskiego odbędzie się 13 grudnia 2024 roku, o godzinie 13:30, w kościele w Szelkowie. Data i godzina ceremonii nie są przypadkowe – nawiązują do jednego z największych przebojów artysty, utworu "Trzynastego", który w wykonaniu Kasi Sobczyk i zespołu Czerwono-Czarni stał się niekwestionowanym klasykiem. W ten symboliczny sposób bliscy i przyjaciele artysty chcą uczcić jego pamięć.
Utwór "Trzynastego" był dla Ryszarda Poznakowskiego niezwykle ważny. Słowa "trzynastego – nawet w grudniu jest wiosna" nabiorą teraz nowego, głębokiego znaczenia . Choć data pogrzebu kojarzy się z pechową liczbą , dla rodziny i przyjaciół artysty będzie to dzień wspomnień i refleksji nad jego bogatym życiem i twórczością .
Na uroczystości pogrzebowej, na specjalne życzenie żony artysty, Teresy Poznakowskiej, zabrzmi utwór "Byłeś tu", który Ryszard Poznakowski skomponował dla Krzysztofa Krawczyka. Piosenka ta, pełna tęsknoty i wzruszenia , niedawno jeszcze była wykonywana przez samego kompozytora jako hołd dla zmarłego przyjaciela.
Poznakowski spocznie w grobie w najbliższy piątek, tymczasem 11 grudnia w Warszawie odbyła się uroczysta msza żałobna w jego imieniu. Jak przebiegało ostatnie pożegnanie Poznakowskiego?
Ostatnie pożegnanie Ryszarda Poznakowskiego
Ksiądz Luter kilka dni wcześniej poinformował o mszy w mediach społecznościowych.
Informacja o pożegnaniu Ryszarda Poznakowskiego, legendy polskiego big bitu. Trubadura. Kompozytora. Twórcy niezliczonej ilości przebojów. Msza święta pożegnalna zostanie odprawiona w środę, 11 grudnia, o godz.13.00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Dwa dni później, 13 grudnia, śp. Ryszard zostanie pochowany na cmentarzu w Szelkowie k. Magnuszewa (75 km od Warszawy). Tam zmarły kompozytor mieszkał. Początek uroczystości w Szelkowie o 13.30. Proszę o udostępnianie tej informacji - czytamy na profilu księdza.
11 grudnia w kościele stawiły się tłumy . Pożegnać wybitnego artystę przyszli przedstawiciele świata kultury, sztuki i mediów . Wśród żałobników znaleźli się m.in. Maria Szabłowska, Olga Lipińska, Jacek Cygan oraz najbliższa rodzina zmarłego .
Ksiądz Luter mówił:
Ryszart Poznakowki umarł, żegnamy świetnego artystę, ikonę, twórcę niezliczonej ilości przebojów, które znamy i czasami nie wiemy, że to są jego kompozycje. Żegnamy człowieka dobrego. (...) Ryszard obdarował nas swoją muzyką, dawał radość, nie tylko w przaśniej przeszłości PRL-owskiej.
Uroczystości wspominkowe Jana Poznakowskiego obfitowały w symboliczne gesty , które odbiegały od tradycyjnych ceremonii . Brak zarówno trumny, jak i urny z prochami był świadomym wyborem rodziny, która postawiła na wizualną reprezentację artysty za pomocą jego portretu . Czarno-białe zdjęcie , umieszczone przy ołtarzu, stanowiło niezwykle poruszający obraz , który pozwolił uczestnikom mszy skupić się na pamięci o zmarłym i jego twórczości.