Jak szybko pozbyć się odcisków na stopach? Domowe sposoby, które zwalczą bolesny problem
Odciski na stopach to bolączką mnóstwa osób, a wiele z was zapewne doskonale wie, jak problem ten potrafi być uporczywy i bolesny. Istnieje jednak wiele sprawdzonych, domowych sposobów, jak sobie z tym poradzić.
Odciski na stopach: skąd się biorą i jak powstają?
Odciski najczęściej pojawiają się na stopach i są reakcją obronną organizmu na podrażniane miejsca. Często są to stopy, a pojawiające się na nich bolesne bąble i zgrubienia to efekt uciskających elementów obuwia. Nie warto jednak zawsze winić butów, ponieważ odciski mogą powstawać w wyniku płaskostopia, wad postawy czy nieprawidłowego chodzenia. Niektórzy mają również genetyczne predyspozycje to pojawiania się bolesnych zmian.
Jeśli problem odcisków regularnie powraca i pojawiają się one nie tylko na stopach, warto problem skonsultować z lekarzem lub specjalistą. Powody ich powstawania mogą być również objawem wielu chorób.
Zadbaj o pielęgnację twarzy! Czym jest i jak wykonać skin icing? Porady, efekty, przeciwskazaniaDomowe sposoby na odciski na stopach
Istnieje wiele domowych sposób, aby uporać się z uciążliwymi odciskami. Ich celem jest nie tylko zmiękczenie naskórka, ale również przyspieszenie procesu gojenia się. Jedną z metod, które stosowały nasze babcie już wiele lat temu, jest moczenie stóp w ciepłej wodzie. Do miski z wodą można dodać ulubiony olejek eteryczny lub niewielką ilość soli. Zabieg ten zmiękcza skórę, co z kolei przekłada się na usunięcie zrogowaciałego naskórka. Jeśli odcisk jest świeży, a naskórek dopiero zaczyna twardnieć, można spróbować usunąć go pilnikiem lub pumeksem. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić głębszych warstw skóry.
Kolejnym sposobem jest stosowanie własnoręcznie przygotowanych okładów. Do ich wykonania świetnie sprawdzi się aloes i czosnek. Warto sięgnąć także po aspirynę, skruszyć ją i dodać niewielką ilość wody, aby powstała gęsta papka. Tak przygotowaną miksturę należy nałożyć na odcisk, zabezpieczyć folią i zmyć po około 20 minutach.
Zapobieganie powstaniu odcisków na stopach
Warto wziąć również pod uwagi inne czynniki, które mogą sprzyjać powstawaniu odcisków i zapobiegać im zawczasu. Jednym ze sposobów jest rezygnacja z niewygodnego i ściskającego stopę obuwia.
Ponadto kluczową sprawą jest regularne nawilżanie skóry na stopach, a także pozbywanie się zrogowaciałego naskórka. W tym przypadku z pomocą przychodzą różnego rodzaju kremy i maści, których celem jest dogłębne nawilżenie i zmiękczenie. Warto postawić na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają mocznik. Świetnie sprawdzą się również maski na stopy, a do usuwania naskórka możemy posłużyć się pilnikami, tarkami, pumeksami lub peelingami.