Jurek Owsiak i Paulina Młynarska Żródło: eastnews & Piotr Molecki; eastnews & dzak

Paulina Młynarska oburzona wypowiedzią założyciela WOŚP. „Jurku Owsiaku, jesteś dziadersem”

4 Luty 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Paulina Młynarska w obszernym wpisie krytykującym słowa Jurka Owsiaka. Tuż przed ostatnim finałem WOŚP prezes fundacji wypowiedział się na temat Strajku Kobiet publicznie, opowiadając się po stronie manifestujących. Niedługo po tym dziennikarka opublikowała w mediach społecznościowych obszerny wpis, w którym zarzuciła mu odwrócenie się od protestujących kobiet.

  • Jurek Owsiak poparł Strajk Kobiet
  • Słowa prezesa WOŚP wywołały duże medialne poruszenie
  • Do grona oburzonych dołączyła dziennikarka Paulina Młynarska

Jurek Owsiak należy do tych postaci polskiego życia publicznego, które otwarcie wyraziły swoje zdanie na temat trwającego Strajku Kobiet. Przypomnijmy, że protesty wywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020. Zgodnie z postanowieniem TK dokonywanie tak zwanej “aborcji eugenicznej” jest niezgodne z konstytucją. Tydzień temu Trybunał ogłosił uzasadnienie orzeczenia w tej sprawie, co wzmogło falę manifestacji.

Jurek Owsiak o Strajku Kobiet

Jurek Owsiak ma za sobą kolejny, niezwykle udany finał WOŚP, podczas którego fundacji udało się zgromadzić fundusze sięgające 127 mln złotych. Ze środków skorzystają pacjenci z oddziałów otolaryngologicznych oraz ci potrzebujący diagnostyki głowy. Tuż przed wielkim finałem “Orkiestry” prezes WOŚP postanowił otwarcie opowiedzieć się po stronie strajkujących kobiet.

Podczas rozmowy z dziennikarzami Jurek Owsiak nie tylko podsumował tegoroczne działania WOŚP, ale i skomentował obecną sytuację polityczno-społeczną w kraju. Tematem przewodnim był przede wszystkim Strajk Kobiet. Jurek Owsiak stanął po stronie protestujących, jednocześnie wyjaśniając kilka najbardziej spornych kwestii ze swojej perspektywy.

- Nie jesteśmy świrami, wariatami, którzy mówią, że aborcja ma być na pstryknięcie. To jest absolutnie nadużycie. Myślenie o tym jest absolutnym nadużyciem - powiedział założyciel WOŚP.

Niepokojące doniesienia o Małgorzacie Kożuchowskiej. Media informują, że została bez pracyNiepokojące doniesienia o Małgorzacie Kożuchowskiej. Media informują, że została bez pracyCzytaj dalej

W ocenie Jurka Owsiaka nowa ustawa nie była wynikiem społecznego dialogu. Wyraził swoje niezadowolenie tym, że, jak mówi, zmiany powstawały pod złudną osłoną nocy. Prezes WOŚP nawiązywał również do sytuacji rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Jest zdania, że państwo nie zapewnia im właściwej pomocy.

- Ta najnowsza, to są dopiero restrykcje. Kiedy dziękujemy kobietom uczestniczącym w Strajku Kobiet, my tak samo nie zgadzamy się z tą najnowszą ustawą. Jest restrykcyjna, nie powstała w wyniku żadnego dialogu, żadnej dyskusji. Powstała gdzieś w nocy - uważa Jurek Owsiak.

Słowny atak Pauliny Młynarskiej na Jurka Owsiaka

Słowa Jurka Owsiaka wywołały duże medialne poruszenie. Do grona oburzonych zdaniem prezesa WOŚP dołączyła dziennikarka Paulina Młynarska. Na oficjalnym profilu na Instagramie zamieściła ostry wpis. Zaczęła, nazywając prezesa WOŚP “dziadersem”.

- Jurku Owsiaku, jesteś dziadersem. Kochanym, uwielbianym, za którego wiele z nas dałoby się pokroić. Ale jesteś dziadersem. Świadczy o tym łatwość, z jaką w czasie, gdy Polki masowo protestują przeciw sadystycznej ustawie antyaborcyjnej, rzucasz hasło „aborcja na pstryk” i opowiadasz się za zgniłym kompromisem. Można odnieść wrażenie, że swojego stanowiska w tak ważnej, dramatycznej sprawie nie przemyślałeś. Tacy właśnie są dziadersi: tzw. „kwestie kobiece” są dla nich tak błahe, tak drugorzędne, że w sumie nie warte głębszej refleksji - grzmi Paulina Młynarska.

Co może nie być dla wszystkich oczywiste, słowo “dziaders”, jak podaje Obserwatorium Językowe UW, oznacza osobę (zazwyczaj mężczyznę) traktującego kobiety w sposób przedmiotowy i/lub odnosi się do nich z poczuciem wyższości.

W dalszej części wpisu Paulina Młynarska wyraża swoje głębokie niezawodolenie słowami i postawą Jurka Owsiaka. Wypomina prezesowi WOŚP, że Strajk Kobiet okresowo zawiesił swą działalność, by nie zabierać finałowi fundacji medialnej uwagi. Tymczasem Jurek Owsiak miał odpłacić się za ten przejaw zrozumienia odwróceniem się od protestujących kobiet.

- Rzuca dziaders, jeden z drugim, że legalna aborcja to kaprys „na pstryk”, że w sumie to kompromis mu pasował. I zadowolony. Wiadomka, jego to nie dotyczy. Bardzo niefajne, gdy takie słowa, w tym stylu wypowiedziane, w takim momencie, padają z ust samego Jurka Owsiaka. Bardzo! Już pomijam, że Ogólnopolski Strajk Kobiet solidarnie zawiesił protesty, aby nie kolidować z WOŚP, a dziaders w Tobie wbił im nóż w plecy. Nie traktuj tak kobiet Jurku Owsiaku! To nie jest pierwszy raz, kiedy wypsnęła Ci się ta uogólniona w całym pokoleniu pogarda. Pamiętamy - napisała dziennikarka.

Na Instagramie Pauliny Młynarskiej zaroiło się od komentarzy. Zaangażowani internauci tłumnie oceniali sytuację, komentując zarówno Jurka Owsiaka, jak i sam wpis dziennikarki. Ta zdążyła przystopować już gorącą dyskusję pod najnowszym wpisem, blokując możliwość dodawania swoich wypowiedzi. Niewykluczone, że przyczyniły się do tego nienawistne słowa niektórych obserwujących.

- Z tym, że większość Polek właśnie ten kompromis popiera. #jestemdziadersem - twierdzi komentująca.

- Jaka większość Polek popiera kompromis aborcyjny? Skąd taka opinia? Z danych statystycznych pisowskiej komórki opiniotwórczej? Nie ma takich danych. To zwykła propaganda. Tyle w temacie - napisała inna.

- Problem tkwi w tym, ze zarówno pan Owsiak jak i kobiety, które tu stają w jego „obronie” ciagle nie rozumieją po co jest cały ten strajk kobiet. Wy tego po prostu nadal nie rozumiecie. To nie jest wasza nienawiść do kobiet, aborcji, feminizmu. Nie, to jest wasz brak woli zrozumienia. I to jest przykre… - zauważa kolejna (zachowano oryginalną pisownię komentarzy i wpisów).

Paulina Młynarska

WOŚP

Źródło: instagram.com/mlynarskapaulina, instagram.com/fundacjawosp

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Pudelek, Instagram, Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego

Następny artykuł