Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Kiedy jest Dzień Chłopaka, a kiedy Dzień Mężczyzny? Jedno z tych świąt już niedługo!
Małgorzata Beszczyńska
Małgorzata Beszczyńska 11.09.2023 09:16

Kiedy jest Dzień Chłopaka, a kiedy Dzień Mężczyzny? Jedno z tych świąt już niedługo!

dzień mężczyzny, unsplash
fot. unsplash, dzień chłopaka

Już niedługo panowie będą obchodzić swoje święto! Już teraz zacznij zastanawiać się, jaki prezent na Dzień Chłopaka będzie najlepszy. Ten dzień zbliża się wielkimi krokami, ale łatwo pomylić go z podobnym, o innej nazwie. Czym różni się Dzień Chłopaka od Dnia Mężczyzny i jaka jest historia obu świąt? 

Kiedy jest Dzień Chłopaka? Panowie mają swoje święto już w tym miesiącu

Dzień Kobiet obchodzony jest od lat, a dokładniej od 1909 roku. Po raz pierwszy zorganizowano go w Stanach Zjednoczonych, jednak wcale nie wiązał się z wręczaniem kobietom prezentów, a ze… skróconym dniem pracy. Był skutkiem strajku, podczas którego kobiety domagały się adekwatnego wynagrodzenia, w stosunku do przepracowanych godzin. W grę wchodziło też nierówne traktowanie względem mężczyzn. 

Dzień Chłopaka, to młode święto. Obchodzone jest od zaledwie 24 lat, a dzień w którym przypada, to 30 września. Co łatwo zauważyć, w Polsce zaczęło być o nim głośno dosyć niedawno, około 10 lat temu.

Kosztuje tylko 6 zł, a działa lepiej niż drogie kremy pod oczy. Biegnij do najbliższej apteki po tę maść!

Dzień Chłopaka w Polsce i na świecie. Jaka jest historia tego święta?

W Polsce Dzień Chłopaka obchodzimy 30 września, ale nie jest to data, która obowiązuje na całym świecie. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii jest to 5 kwietnia, a w Japonii 5 maja, który jest także… Dniem Dziecka. 

Pomysł na męski odpowiednik “Dnia Kobiet” oficjalnie padł w 1999 roku w Trynidadzie. Ustalono wówczas, że w ramach równouprawnienia do świętowania, płeć męska również powinna mieć swoje święto. Przy wsparciu aktywistów ze Stanów Zjednoczonych, nadano mu oficjalną nazwę… Międzynarodowego Dnia Mężczyzn. Skąd w takim razie w Polsce dwa podobne święta o różnej nazwie?

Dzień Mężczyzny, a Dzień Chłopaka. Czym się od siebie różnią?

Polska do niedawna nie obchodziła żadnego święta “dla samców”, a aktualnie w kalendarzu można znaleźć aż dwa. Jak to się stało? O ile Dzień Chłopaka (nazywany na świecie Dniem Mężczyzn) jest odpowiednikiem Dnia Kobiet i obchodzi się go też w 79 innych krajach, o tyle ustanowiony wyłącznie w Polsce “drugi” Dzień Mężczyzn, ma podłoże… religijne.

Dzień Mężczyzn obchodzony jest 10 marca. Nie wynika to z tego, że dzień ten poprzedza “kobiece” święto. Termin 10 marca łączy się z obchodzonym w Kościele katolickim nieoficjalnym wspomnieniem 40 Świętych Męczenników z Sebasty - rzymskich legionistów skazanych w 320 roku na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa. Nie ma oficjalnego wytłumaczenia różnicy między oba świętami, ale przyjęło się, że w Dzień Chłopaka prezent można podarować swojej drugiej połówce, przyjacielowi, lub koledze z pracy, czy bratu. Jeśli chodzi o Dzień Mężczyzny, na prezent zasługują wówczas dziadkowie, ojcowie, czy wujkowie. 

Tagi: prezent
Powiązane
rozstania gwiazd
Co wiesz o rozstaniach w polskim show-biznesie?