Swiatgwiazd.pl Lifestyle Koniec z 26 dniami urlopu w roku. Rewolucyjna zmiana w przepisach
fot. Canva/SeventyFour

Koniec z 26 dniami urlopu w roku. Rewolucyjna zmiana w przepisach

15 stycznia 2025

Każdy pracownik powinien doskonale znać swoje prawa, jak i obowiązki. Okazuje się, że w życie weszły zmiany dotyczące urlopu. Niezależnie od stażu pracy przysługują ci dodatkowe wolne dni od pracy. Ile?

Nowe urlopy. Już nie 26 dni

Kodeks pracy jasno określa ilość dni przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Warto jednak przypomnieć, że ich ilość została zwiększona, co jasno wynika z nowelizacji Kodeksu pracy z 26 kwietnia 2023 roku. Nowe przepisy są bezpośrednio związane z unijnymi dyrektywami, których celem jest dążenie do work-life balance, czyli równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Urlop wypoczynkowy wynosi 20 lub 26 dni , w zależności od stażu pracy. 20 dni przysługuje osobom, które przepracowały krócej niż 10 lat, zaś 26 dni, gdy pracujesz minimum dekadę. Należy wspomnieć, że do stażu pracy wlicza się również zdobycie wyższego wykształcenia . Osoby o takim wykształceniu mają automatycznie doliczane 8 lat stażu pracy. Można zatem przepracować 2 lata, by cieszyć się 26 dniami urlopu wypoczynkowego.

Państwo wypłaca rentę alkoholową. Komu się należy? To nie są małe pieniądze
Nagrała viral o Stegnie, a potem zapadła się pod ziemie. Niebywałe jak zmieniła się Sarusia55

Dodatkowe dni wolne od pracy

Zgonie z nowymi przepisami każdemu pracownikowi, niezależnie od stażu pracy, przysługuje więcej niż 20 lub 26 dni wolnych od pracy. W Kodeksie pracy jest mowa o następujących przypadkach:

  • 5 dni urlopu opiekuńczego,
  • 2 dni tzw. zwolnienia z powodu siły wyższej,
  • opieka nad dzieckiem w wymiarze 16 godzin lub 2 dni.

Należy podkreślić, że urlop opiekuńczy przysługuje na opiekę nad członkiem rodziny, czyli są to: syn, córka, matka, ojciec i małżonek .

Wynagrodzenie a urlop

Urlop wypoczynkowy jest płatny 100% , jednak w przypadku innych dni wolnych, sprawa nie wygląda już tak kolorowo. Urlop opiekuńczy nie jest bowiem płatny . Ponadto pracodawca nie może odmówić takiego urlopu, ani żądać dokumentacji medycznej osoby wymagającej opieki. Wniosek o urlop należy złożyć najpóźniej dzień przed pójściem na wolne.

W przypadku wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem (do 14. roku życia) przysługuje 100% wypłaty.

Urlop z powodu siły wyższej płatny jest 50% . Wniosek o taki urlop można złożyć najpóźniej w dniu, w którym potrzebny jest dzień wolny. Można z niego skorzystać w przypadku choroby, wypadku, braku możliwości dotarcia do pracy, konieczności załatwienia nagłych spraw itp.

Nowa reforma zrujnuje emerytów? Ta jedna zmiana w przepisach odbierze im "czternastki"
Koszmar Marty Paszkin na urlopie. Nagle trafiła do tureckiego szpitala
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Kaczmarska

Z wykształcenia inżynier, z zawodu redaktorka. Przepełniona kreatywnymi pomysłami miłośniczka rękodzieła i podróży.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy