Kontrowersje przed oficjalną ceremonią koronacji w Wielkiej Brytanii. Diament z korony Kamili ma mroczną historię
Oficjalna koronacja króla Karola III odbędzie się 6 maja 2023 roku. Podczas tej samej ceremonii zostanie też koronowana jego żona Kamila. Zostały już wybrane korony, które spoczną na królewskich głowach. Pojawił się jednak problem: diament, który znajduje się w insygnium królowej małżonki, ma mroczną historię, naznaczoną cierpieniem całego narodu.
Żona Karola III ma zostać ukoronowana koroną królowej Marii, babki Elżbiety II. Po niej nosiła ją królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon. Od 1911 roku znajduje się w niej klejnot Koh-i-noor, jeden z największych znanych diamentów na świecie.
Kamila w koronie z diamentem Koh-i-noor: historia i kontrowersje
Diament Koh-i-noor pochodzi z Indii. Pierwsze historyczne wzmianki na jego temat pojawiły się na początku XIV wieku. W ciągu swojej burzliwej historii znajdował się w rękach różnych radżów i książąt indyjskich. Należał do klejnotów koronnych tego państwa .
W 1849 roku został siłą przejęty przez Brytyjczyków. Podczas ich kolonialnego reżimu odebrano go i przekazano królowej Wiktorii. Koloniści uwięzili wcześniej matkę 10-letniego dziedzica tronu, Duleepa Singha. W ten sposób, szantażem, zmusili chłopca do kapitulacji oraz podpisania traktatu, w którym zrzekał się on roszczeń do diamentu.
Ten ponury etap w historii Wielkiej Brytanii do dziś kładzie się cieniem na jej współczesnych dziejach . Władcy Indii, rządzący krajem po odzyskaniu suwerenności, wielokrotnie, lecz niestety bezskutecznie, w przeszłości zwracali się do Elżbiety II o zwrot klejnotu. Prośby te nasiliły się po jej śmierci.
Według indyjskiego rządu kamień powinien zostać zwróconych ich ludowi, by stać się "obiektem kulturowym Pakistanu", a ponowne włożenie go na głowę brytyjskiego członka rodziny królewskiej przyniesie jedynie bolesne wspomnienia.
Jakie opcje ma królowa Kamila?
Rodzina królewska dysponuje wieloma bogato zdobionymi ozdobami głowy, które mogłyby wieść prym podczas uroczystej koronacji . Zważając na kontrowersje wokół nieszczęsnego kamienia, taka wymiana mogłaby wpłynąć na wizerunek samej królowej Kamili.
Jedną z opcji jest diamentowy diadem z 1820 roku, który nosiła Elżbieta II podczas ceremonii otwarcia nowej sesji parlamentu . Oprócz drogocennych kamieni korona ozdobiona została również perłami, które tak ukochała poprzednia monarchini.
Jeśli ta ozdoba nie będzie pasować do głowy Kamili, żona Karola III może skorzystać jeszcze z korony królowej Marii z jej własnej koronacji. Istnieje również możliwość całkowitego usunięcia kontrowersyjnego diamentu Koh-i-noor z dotychczasowej korony.
Brytyjska rodzina królewska ma przed sobą poważny dylemat, który wiąże się z kolejnymi kontrowersjami, których w ostatnim czasie nie brakuje wśród pałacowych murów.
Zobacz zdjęcia:
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
-
Nie jedz tego wieczorem. Jeśli się zapomnisz, możesz mieć problemy ze snem
-
"Dzień dobry TVN" usunięte z ramówki. Widzowie śniadaniówki TVN nie zobaczą programu przez dwa dni
Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.