Krystyna Feldman zdradziła, dlaczego zagrała babkę Kiepską Żródło: East News/PHOTO: TRICOLORS/EAST NEWS 01.04.2005 Zlote Kaczki 2005 N/Z:Krystyna Feldman

Krystyna Feldman przed śmiercią zdradziła czemu grała w "Świecie według Kiepskich"

25 Styczeń 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

24 stycznia 2021 roku minęła 14. rocznica śmierci Krystyny Feldman. Aktorka przez wiele lat wcielała się w postać babki z serialu „Świat według Kiepskich”. Nie rozumiała krytyków, którzy sugerowali, że angażując się w produkcję, marnuje swój talent. „Odmienność ról to wspaniałość naszego zawodu” – odpowiadała im niedługo przed śmiercią.

Śmierć Krystyny Feldman wstrząsnęła całą Polską. Wielu fanów nie wyobrażało sobie bez niej kolejnych odcinków „Świata według Kiepskich”. Nie wszyscy wiedzieli, że w środowisku aktorskim serialowa babka wielokrotnie była krytykowana za swoją rolę.

Dlaczego Krystyna Feldman nie bała się roli babki Kiepskiej?

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 roku w rodzinie artystów – jej matka była śpiewaczką operową, a ojciec pracował jako aktor. Nic więc dziwnego, że mała Krysia nie zastanawiała się długo nad wyborem przyszłego zawodu.

Pierwszy raz przed publicznością wystąpiła, gdy miała pięć. Już wtedy wiedziała, że chciałaby robić to przez całe życie. Niestety, nie wszystko było takie proste – po śmierci ojca matka związała się z mężczyzną, który sprzeciwiał się artystycznej przyszłości Krystyny. Przyszła aktorka musiała stoczyć niełatwą walkę o swoją dalszą drogę edukacyjną.

- Ojczym był zaprzysięgłym kawalerem i jeszcze w dodatku wojskowym. I chciał koszary w domu wprowadzić – opowiadała w rozmowie dla „Arte”.

Przemysław Kossakowski został pochowany żywcem. Pod ziemią leżał ponad 40 minut, wszystko na potrzeby swojego programuPrzemysław Kossakowski został pochowany żywcem. Pod ziemią leżał ponad 40 minut, wszystko na potrzeby swojego programuCzytaj dalej

Zdeterminowanej Krystynie Feldman w końcu udało się osiągnąć cel i ukończyć studia aktorskie. Jak stwierdziła wiele lat później, podczas egzaminów do warszawskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej miała dużo szczęścia. Miejsce w komisji zajmował bowiem sympatyk jej ojca, Janusz Warnecki. Mężczyzna zaproponował nawet Krystynie jej pierwszą rolę, której realizację przerwała niestety wojna.

Krystyna Feldman przez całe życie obsadzała przede wszystkim role drugoplanowe. Sama o sobie mówiła, że w młodości nie należała do atrakcyjnych dziewcząt nadających się do wcielania się w główne postaci.

- Nie byłam śliczną dziewczyną pszennowłosą z niebieskimi rozmarzonymi oczami. Przeciwnie, byłam czarnowłosa i nic mi się w oczach nie marzyło – mówiła w wywiadzie dla „Polityki”.

Dwie najbardziej rozpoznawalne role Krystyny Feldman przyszły dopiero z czasem – aktorka od 1999 roku wcielała się w postać babki w serialu „Świat według Kiepskich”, a tuż przed śmiercią wystąpiła w „Moim Nikiforze”. Przy okazji rozmów na temat drugiej produkcji krytycy pytali, dlaczego marnuje swój talent w tak mało ambitnym serialu. Nad odpowiedzią nie musiała się zastanawiać.

- Jestem aktorką (…) Jak ktoś składa mi propozycję, to ją rozważam. Tak też było w przypadku „Świata według Kiepskich”. Poza nieco zbyt dużą ilością wulgaryzmów nie znalazłam tam nic takiego, co mogłoby obrażać moje uczucia i moje zasady. Wspaniałość naszego zawodu polega na tym, że raz można zagrać babcię Kiepską, a raz Nikifora – mówiła w „Stopklatce”.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Następny artykuł