Nie żyje Krzysztof Kowalewski Żródło: Fot. TRICOLORS/East News

Nie żyje Krzysztof Kowalewski

6 Luty 2021 Kamila KrótkaKamila Krótka

Nie żyje Krzysztof Kowalewski. O jego śmierci poinformował na Facebooku Jan Hartman. Aktor miał 83 lata.

Media właśnie obiegła wiadomość o śmierci Krzysztofa Kowalewskiego. "Dobranoc, panie Sułku. Wspaniały facet, twardy, ocalony z Zagłady" - tymi słowami pożegnał aktora Hartman.

Nie żyje Krzysztof Kowalewski

Krzysztof Kowalewski był znany przede wszystkim z licznych ról komediowych. Pierwszy raz na ekranie pojawił się w 1960 roku, grając w filmie Aleksandra Forda pt. "Krzyżacy". Jest też znany z takich filmów Stanisława Barei, jak "Nie ma róży bez ognia" (1974), "Brunet wieczorową porą" (1976), "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978), "Miś" (1981)". Grał też w uwielbianym przez Polaków serialu "Daleko od noszy". Wcielał się tam w postać magistra Romana Łubicza.

Z kolei najmłodsza publiczność może go pamiętać z takich seriali, jak „Rodzina Leśniewskich” (1978) i „Janka” (1989).

- Cudowny człowiek. To coś okropnego. Nasz kochany Krzysio - powiedziała dla Onetu Teresa Gąssowska z Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie Kowalewski pracował aż do ostatniego dnia.

Była jedną z najgorętszych gwiazd lat 80. Jak dziś wygląda Danuta Lato z serialu Była jedną z najgorętszych gwiazd lat 80. Jak dziś wygląda Danuta Lato z serialu "W labiryncie"?Czytaj dalej

Krzysztof Kowalewski jako niezastąpiony aktor

Krzysztof Kowalewski studiował na Wydziale Aktorskim warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w 1960 r. Pracował z takimi warszawskimi Teatrami, jak: Klasycznym, Dramatycznym, Polskim, Studenckim Teatrem Satyryków, Rozmaitości, Kwadrat. Od 1997 roku występował na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie.

W Teatrze Współczesnym można go było zobaczyć w takich sztukach, jak: "Namiętna kobieta", "Czarowna noc", "Męczeństwo Piotra Ohey'a" i "Napis".

Był wybitnym aktorem. Zagrał około 100 ról w filmach i serialach. Działał również w radiu. Był niezapomnianym Panem Sułkiem w satyrycznym słuchowisku autorstwa Jacka Janczarskiego, pt. "Kocham Pana, Panie Sułku". Pan Sułek, "starszy bęcwał w młodym wieku".

W 1973 roku Krzysztof Kowalewski pojawił się na antenie radiowej Trójki w towarzystwie Pani Elizy (Marty Lipińskiej). Polacy uwielbiali Pana Sułka za "prostolinijność, za to, że wali prosto z mostu to, co ma na myśli".

Zmarł 6 lutego 2021 r., miał 83 lata.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

źródło: onet.pl

Następny artykuł