Kwas glikolowy – jego działanie oraz zastosowanie
Czym jest kwas glikolowy?
Jego główną zaletą jest to, że nie tylko leczy wypryski. Składnik ten może również zwalczać przebarwienia i oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki.
Masz problem z wypryskami? Koniecznie sprawdź kwas glikolowy. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto poznać ten kwas. W tym artykule przedstawiamy jego właściwości.
Kwas glikolowy to rodzaj alfa-hydroksykwasu (lub AHA) pochodzącego z trzciny cukrowej. Łączy on w sobie inne kwasy, które pewnie rozpoznajesz, takie jak kwas mlekowy (pochodzący z kwaśnego mleka), kwas winowy (z winogron) i kwas cytrynowy (który, jak można się domyślić, pochodzi z owoców cytrusowych).
Jak wpływa on na Twoją skórę?
Kwas glikolowy to przede wszystkim środek złuszczający. Pomaga pozbyć się martwych komórek naskórka poprzez rozbicie jego wiązań i odsłonić nowsze, jaśniejsze warstwy pod spodem, działając na warstwę rogową naskórka (najbardziej zewnętrzną warstwę skóry).
Ale ponieważ kwas glikolowy ma małe cząsteczki, może on wniknąć głębiej w skórę. Stymuluje fibroblasty w skórze właściwej, przez co zwiększa produkcję kolagenu. Poprawia przez to jędrność skóry i minimalizuje drobne linie, i zmarszczki.
Jak używać kwas glikolowy?
Przede wszystkim zrób test uczuleniowy. Jeżeli wszystko jest w porządku, możesz działać. Najlepszą formą tego kwasu jest peeling.
Może być on korzystny w połączeniu z innymi, delikatniejszymi środkami złuszczającymi, takimi jak kwas salicylowy, jednak nie zalecamy łączenia go z twardymi składnikami złuszczającymi.
Czy są jakieś skutki uboczne, o których powinnaś wiedzieć?
Ponieważ jest to silny kwas, istnieje ryzyko podrażnienia lub poparzenia skóry, dlatego nie używaj tego rodzaju kwasu, jeżeli masz skórę wrażliwą i delikatną.