Manuela Gretkowska oddała matkę do domu opieki Żródło: East News/Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 27.09.2020. XII Kongres Kobiet. N/z: Manuela Gretkowska

Manuela Gretkowska oddała matkę do domu opieki. Przyznała, że czuła wyrzuty sumienia

14 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Manuela Gretkowska opublikowała obszerny wpis na Facebooku, w którym opisała chorobę swojej mamy. Przyznała, że choć było trudno podjąć jej taką decyzję, oddała seniorkę do domu opieki. „Strach jak o dziecko i wyrzuty sumienia” – napisała.

  • Mama Manueli Gretkowskiej wymaga całodobowej opieki
  • Pisarka i jej siostra zdecydowały się oddać seniorkę do domu opieki
  • Manuela Gretkowska opisała to na Facebooku

W poniedziałek na facebookowym profilu Manueli Gretkowskiej pojawił się poruszający wpis. W szczerej i obszernej opowieści pisarka postanowiła wytłumaczyć swoim obserwatorom, dlaczego zdecydowała się na oddanie mamy do domu opieki. Nie ukrywała, że była to najtrudniejsza decyzja w jej życiu.

- Znalazłyśmy „cudowny” dom opieki pod Łodzią, w willowej dzielnicy, pod lasem. Jest rzeczywiście cudowny, chociaż w moim zachwycie mogą być wątki wyrzutów sumienia – napisała.

Manuela Gretkowska szczerze o opiece nad matką

Pisarka zaczęła od początku – opisała moment, w którym jej siostra wyjechała na Ukrainę, a ona sama przejęła opiekę nad schorowaną mamą. Seniorka miała wówczas prawie 90 lat. Aby uśmierzyć jej ból, który dopadł ją w pewną noc sylwestrową, Manuela Gretkowska zmuszona była kupić lek na erekcję.

- Rano idąc zimnym korytarzem zaczynam się śmiać. Bo uchylają się drzwi mieszkania naprzeciwko i wylatuje z nich figlarny, noworoczny balonik. W tym mieszkaniu jest burdel, a ja niosę o świcie do zsypu opakowanie po znieczulaczu erekcji i cieknące pampersy, którymi owijałam nogę mamy – wspomina poranek po Sylwestrze.

Don Vasyl poprosił władze Ciechocinka o mieszkanie na czas pandemii. Burmistrz stanowczo odpowiedziałDon Vasyl poprosił władze Ciechocinka o mieszkanie na czas pandemii. Burmistrz stanowczo odpowiedziałCzytaj dalej

Mama Manueli Gretkowskiej cierpiała coraz bardziej, a jej bliscy nie wiedzieli, jak jej pomóc. W końcu pisarka i jej siostra podjęły decyzję o umieszczeniu ukochanej mamy w domu opieki. Zrobiły to, by ta miała godne warunki i całodobową opiekę specjalistów.

- Mamie dolega starość i niegojące się rany nóg, z których jak z pni żywicy wycieka woda. Dziennie, kilka szklanek. Opatrunek wrósł w ranę i biedna mówi, że woli umrzeć niż znowu cierpieć. Siostra we Lwowie, ja bezradna. (…) Znalazłyśmy cudowny dom opieki pod Łodzią – czytamy w poście.

Pobyt w domu opieki okazał się strzałem w dziesiątkę. Starsza pani wciąż ma problemy – szczególnie z pamięcią – jednak z jej zdrowiem jest już dużo lepiej. Znalazła także towarzystwo, została zaszczepiona, a na jej twarzy coraz częściej gości uśmiech. Manuela Gretkowska wciąż jednak niepokoi się o mamę.

- Przeżyłam potwornie „umieranie” mamy, jej mękę. Oddanie do domu opieki też. Strach jak o dziecko i wyrzuty sumienia, nawet jeśli poszła do lepszego świata niż mogłyśmy jej stworzyć. (…) Dorosłość to czas, gdy przejmujesz się dziećmi i dręczysz rodzicami. Samodzielna jest tylko młodość – dodała.

Post Manueli Gretkowskiej spotkał się ze współczuciem, ale przede wszystkim zrozumieniem jej obserwatorów. Dziękujemy za ten tekst – piszą internauci.

Manuela Gretkowska - postŹródło: screen/Facebook.com/Manuela Gretkowska

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Facebook, Pomponik

Następny artykuł