Mariusz Czajka nie miał za co pochować matki Żródło: East News/Fot. TRICOLORS/EAST NEWS WARSZAWA. 24.11.2019 Wielcy malym n/z: CZAJKA MARIUSZ

Mariusz Czajka nie miał za co pochować matki. Teraz wraca na plan uwielbianego serialu

23 Styczeń 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Z powodu poważnych problemów finansowych Mariusz Czajka nie miał za co zorganizować pogrzebu swojej ukochanej mamy. Z pomocą aktorowi przyszli jednak fani, do których ten wystosował wcześniej specjalny apel. Dzięki pieniądzom ze zbiórki internetowej artysta pochował panią Krystynę. Otrzymał także obiecujące propozycje zawodowe.

Mariusz Czajka, podobnie jak wielu polskich artystów, mocno odczuł brak pracy spowodowany epidemią koronawirusa. Aktor, który od 1976 roku występuje na deskach teatru, z dnia na dzień stracił źródło dochodu, co doprowadziło do jego ogromnych problemów finansowych. 14 stycznia 2021 roku otrzymał od losu kolejny cios.

Niedługo po rozpoczęciu nowego roku zmarła mama Mariusza Czajki. Pani Krystyna odeszła w wieku 81 lat po długiej walce z chorobą nowotworową. Aktor nie miał jednak pieniędzy na wyprawienie jej pogrzebu. Postanowił poprosić o pomoc – w tym celu zorganizował zbiórkę internetową.

Poruszający apel Mariusza Czajki

- Aby pochować mamę, muszę mieć 12 tys. zł. ZUS zwraca 4 tys. zł. (…) Ja mam same długi i już nie mam skąd pożyczać. Brakuje 8 tys. zł. i zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w pochowaniu mamy, bo nie mam tego za co zrobić – napisał zrozpaczony aktor.

Jak przekazał Mariusz Czajka, w związku z pandemią koronawirusa polskie teatry pozostają zamknięte nieprzerwanie od marca 2020 roku. Od 10 miesięcy żaden z występujących w nich aktorów nie otrzymuje wynagrodzenia. Czajce odwołano już 138 spektakli.

Doda na zmysłowym zdjęciu zapowiada wakacje bez telefonu. Chciała wbić szpilę Majdanom?Doda na zmysłowym zdjęciu zapowiada wakacje bez telefonu. Chciała wbić szpilę Majdanom?Czytaj dalej

Artysta dostał dofinansowanie z państwa – 1800 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 2000 zł z ZUS. Jak stwierdził, przez cały czas trwania pandemii były to jednak jedyne kwoty, które wpłynęły na jego konto.

- Mama miała emeryturę nauczycielską 1600 zł i nie miała oszczędności. Praktycznie od urodzenia borykała się z problemami zdrowotnymi aż do końca. Miała osteoporozę, Parkinsona, nadciśnienie a na koniec raka płuca. Odeszła we śnie – napisał w apelu do fanów.

Na pomoc dobrych ludzi aktor nie musiał jednak długo czekać. Cel zbiórki ustanowiony na 15 tysięcy złotych w ciągu sześciu dni przekroczył granicę 49 tysięcy złotych. To pozwoliło mu nie tylko na godne pochowanie ukochanej mamy, ale także na rozpoczęcie nowego projektu aktorskiego.

- Jeśli zebrana kwota będzie większa, to będę mógł kupić Mamie i Tacie nową płytę nagrobną, a jeżeli jeszcze coś zostanie, to pozwoli mi to na start z nowym projektem aktorskim w sieci i może zacznę normalnie zarabiać – zadeklarował w chwili tworzenia zbiórki internetowej.

Jak donosi serwis internetowy Radia Zet, wspomniany projekt internetowy nie będzie jedynym zadaniem zawodowym Mariusza Czajki, którym ten zajmie się już w najbliższej przyszłości. Aktor po 17 latach przerwy ma bowiem wrócić na plan serialu „Świat według Kiepskich”.

- Po 17 latach nieobecności wracam na plan „Świata według Kiepskich”. Niedługo mam zdjęcia – poinformował.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Radio Zet, Dzień Dobry TVN, pomagam.pl

Następny artykuł