Media bez wyboru Żródło: Media bez wyboru

Marta Żmuda Trzebiatowska wyznaje, że w dzieciństwie zmagała się z otyłością. Stała się obiektem kpin

8 Luty 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Marta Żmuda Trzebiatowska zdobyła się na osobiste wyznanie. W dzieciństwie borykała się z otyłością, co w jej przypadku stało się powodem licznych kpin ze strony rówieśników. Bodźcem do przywołania bolesnych chwil ze szkolnych czasów była wypowiedź ministra nauki i edukacji, Przemysława Czarnka, który zapowiedział rewolucję zakładającą wprowadzenie dodatkowych zajęć sportowych. Działania miałyby być podyktowane głównie dobrem dziewcząt, bo tu - stwierdził polityk - “jest większy problem”.

  • Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w polskim szkolnictwie
  • Marta Żmuda Trzebiatowska postanowiła skomentować słowa polityka, opowiadając własną historię ze szkolnych lat
  • Aktorka zaapelowała o to, by nie wymagać od swoich pociech dążenia do perfekcji

Osobista opowieść Marty Żmudy Trzebiatowskiej nie ujrzała światła dziennego bez przyczyny. Z założenia jest to odpowiedź na ostatnie słowa Przemysława Czarnka, obecnego ministra edukacji i nauki. Na początku lutego polityk miał okazję wypowiedzieć się publicznie na antenie TVP. Zapowiedział wówczas zmiany w polskim szkolnictwie; miały dotyczyć między innymi uruchomienia programu walki z otyłością, a co za tym idzie, przeszkolenia nauczycieli WF-u oraz organizacji dodatkowych zajęć dla dziewczynek. Wśród tej grupy, w ocenie Przemysława Czarneka, problem jest bowiem największy.

Marta Żmuda Trzebiatowska nie wytrzymała. Opowiedziała własną historię

Marta Żmuda Trzebiatowska z reguły stroni od zabierania głosu w sprawach polityczno-społecznych. Tym razem wypowiedź Przemysława Czarnka zbulwersowała ją na tyle, że pozwoliła sobie na pewien wyjątek. Postanowiła podzielić się z internautami własną historią. Wyznała, że w szkolnych latach borykała się z nadwagą. W jej przypadku w zgubieniu dodatkowych kilogramów nie pomagał ani WF, ani dodatkowy wysiłek fizyczny.

- Wiecie, że w szkole podstawowej byłam najgrubsza w klasie? Mimo że miałam rozszerzony wf, codziennie treningi, to i tak byłam większa niż moje koleżanki - zaczęła aktorka.

Marta Żmuda Trzebiatowska postanowiła cofnąć się w myślach do czasów, gdy chodziła jeszcze do liceum. W pamięć zapadła jej kąśliwa, bolesna uwaga jednego z uczniów, którą ten skierował pod jej adresem. Dotyczyła oczywiście tuszy przyszłej aktorki. Choć od tamtego wydarzenia minęło wiele lat, zadra w sercu pozostała na swoim miejscu aż do dziś.

Nie żyje polski aktor Michał Szewczyk. Grał m.in. w Nie żyje polski aktor Michał Szewczyk. Grał m.in. w "Klanie" i "Na Wspólnej"Czytaj dalej

- Szalenie się zawstydziłam, oczy wszystkich zwróciły się w moim kierunku, a na twarzach kolegów i koleżanek malował się ironiczny uśmiech. Wiecie, liceum to jest ten wiek, kiedy taka uwaga (dziś powiedziałabym błahostka) potrafi głęboko zranić i zostać w głowie na zawsze... (...). Widzę siebie sprzed lat, jak stoję w tym autobusie i jest mi tak bardzo przykro i nikt nie staje w mojej obronie, tylko wszyscy mają dobrą 'bekę' z genialnego żartu klasowego śmieszka - relacjonuje Marta Żmuda Trzebiatowska.

To właśnie ten moment okazał się przełomowy. Marta Żmuda Trzebiatowska postanowiła zacząć odchudzać się na własną rękę, co zaowocowało problemami ze zdrowiem. Organizm przyszłej aktorki, osłabiony stresem i intensywną nauką do zbliżającej się matury, wreszcie nie wytrzymał, odbierając wciąż dorastającej przecież dziewczynie kontrolę. Marta Żmuda Trzebiatowska wspominała, że wysiłek skończył się wówczas omdleniem.

Mocny apel aktorki. “Nie róbmy tego nastolatkom”

Gorzkie wspomnienia minionych lat Marta Żmuda Trzebiatowska zakończyła gorącym apelem. Zwróciła się do wszystkich rodziców i nauczycieli z prośbą o to, by nie wywierali na uczniach presji dążenia do niedoścignionej doskonałości. Zamiast tego aktorka proponuje edukację pociech i zachęcanie ich do prowadzenia zdrowego stylu życia przy jednoczesnym promowaniu rozsądnego podejścia do własnego wyglądu.

- NIE! Nie róbmy tego nastolatkom. Niech będą ZDROWE, zdrowo się odżywiają, ruszają - dbajmy o to jako rodzice, nauczyciele, przyjaciele, ale niech każda wie, że NIE MUSI być „idealną wersją siebie”, nie każda musi być chuda, by być piękna, mądra, ważna, że nasza siła tkwi w różnorodności. Nie pokazujmy w mediach społecznościowych wyprasowanych, wyretuszowanych zdjęć, bo świat tak nie wygląda i robimy tym młodym dziewczynom krzywdę. Budujmy ich świadomość, mówmy, że warto o siebie dbać: ćwiczyć, zdrowo jeść, ale to nie musi być celem w naszym życiu - zaznacza Marta Żmuda Trzebiatowska.

Przemysław Czarnek

Instagram 4

Instagram 5

Źródło: Instagram.com/mzmudatrzebiatowska

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Wprost, WP, Plejada, Instagram

Następny artykuł