Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Naukowcy ostrzegają przed używaniem tamponów. Znaleziono szkodliwe składniki
Anna Koperska-Kolbusz
Anna Koperska-Kolbusz 21.07.2024 09:03

Naukowcy ostrzegają przed używaniem tamponów. Znaleziono szkodliwe składniki

None
fot. mat. prasowe

Od lat twierdzono, że tampony to jedne z bezpieczniejszych środków higieny intymnej podczas menstruacji. Najnowsze badania naukowe wykazały jednak niepokojące i groźne dla zdrowia substancje.

Tampony czy podpaski?

Na pytanie co jest lepsze tampony czy podpaski, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo to zależy od organizmu i sytuacji.

Tampony są dyskretne i nie krępują ruchów, dzięki czemu będą idealne podczas różnego rodzaju treningów fizycznych. Dodatkowo ograniczają nieprzyjemny zapach krwi oraz nie odparzają, co mogą czynić podpaski.

Unikać tamponów należy w takich przypadkach jak: infekcje intymne, stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej lub leki dopochwowe.

Tampony ze względu na fizjonomię mogą powodować u niektórych kobiet dyskomfort, dlatego w tym przypadku lepiej sprawdzą się podpaski. 

Oczyszczający żel z apteki idealny na przebarwienia. Francuzki stosują go od pokoleń Polska marka stworzyła genialny antyperspirant. Kosztuje mniej niż 10 złotych

Jak aplikować tampony i co ile je wymieniać?

Należy powoli wprowadzić czubek tamponu do pochwy, trzymając go tylko między kciukiem a palcem środkowym i używając palca wskazującego, aby wsunąć tampon. Gdy będzie opór lub dyskomfort to trzeba zmienić kąt i przesuwać tampon lekko w prawo, lub lewo. 

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) dla bezpieczeństwa należy regularnie wymieniać tampony. Wskazane jest co 4 do 8 godzin wymieniać tampon na nowy, co pozwoli nam uniknąć zespołu wstrząsu toksycznego (TSS).

Metale ciężkie w tamponach

W magazynie "Environment International" naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opublikowali wyniki badań tamponów 14 popularnych marek. Eksperci podali, że we wszystkich badanych tamponach znajdowały się metale ciężkie.  

Główna badaczka Jenni A. Shearston, powiedziała, że do tego czasu nie było wielu badań sprawdzających, co dokładnie jest w tamponach. Był to wielki błąd, gdyż okolice intymne są szczególnie wrażliwe i powinny mieć aplikowane tylko bezpieczne środki higieniczne. W najnowszych przeprowadzonych badaniach przebadano aż 30 rodzajów tamponów z USA, Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej. Naukowcy szukali w tamponach  takich substancji jak: arsen, bar, wapń, kadm, kobalt, chrom, miedź, żelazo, mangan, rtęć, nikiel, ołów, selen, stront, wanad i cynk. Wyniki niestety nie są dobre, bo wykryły, że wymienione pierwiastki są we wszystkich przebadanych podpaskach. Różniła się jednak ilość metali w każdym tamponie, co było uzależnione od ich marki. 

Nie wiadomo dlaczego te metale ciężkie znalazły się w tamponach, przypuszczenia są takie, że mogły dostać się przez wodę, powietrze lub podczas produkcji. 

Na dany moment naukowcom nie udało się zbadać czy ta ilość znalezionych substancji w tamponach może mieć zły wpływ na zdrowie, gdyż do tego są potrzebne kolejne badania. 

t7Qk9kpTURBXy9iNzIxMDQ0ODM0OTBmZDFmYTQ0MTY4NTJkNTkwOTg5NC5qcGeSlQMAzGLNA-jNAjOTBc0EsM0Cdt4AAqEwAaExAA.jpg
fot. mat. prasowe 
TamponWOApplicator508x248.png
fot. mat. prasowe 
the-female-company-organic-tampons-super-plus-2042583-en.jpg
fot. mat. prasowe 
rozmiary-tamponow-jak-dokonac-odpowiedniego-wyboru-1140x570.avif
fot. mat. prasowe 
Powiązane
Eurowizja junior 2024, fot. Instagram
Co wiesz o Konkursie Piosenki Eurowizji Junior? Każdy miłośnik konkursu musi znać odpowiedzi na te pytania