Nergal skazany Żródło: TRICOLORS/East News

Nergal skazany za obrazę uczuć religijnych. Wiadomo, ile będzie musiał zapłacić

16 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Padł wyrok nakazowy w sprawie Adama Nergala Darskiego. Muzykowi, który we wrześniu 2019 roku, miał zdeptać obraz Matki Boskiej, postawiono zarzut obrazy uczuć religijnych. Po rozpoznaniu sprawy sąd wymierzył mu grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych. Nakazał także pokryć koszty sądowe.

  • Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów wymierzył 15 tys. zł grzywny dla Adama Darskiego
  • Dodatkowo muzyk ma zapłacić 3,5 tys. zł w ramach pokrycia kosztów sądowych
  • 25 września 2019 roku Nergal miał publicznie znieważyć obraz Matki Boskiej
  • Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, zachowanie muzyka obraziło uczucia religijne czterech osób
  • Nergal będzie odwoływał się do wyroku nakazowego

Nergal skazany na grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych – poinformował w poniedziałek prezes Instytutu na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski. Muzyk odpowiedział za obrazę uczuć religijnych. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów narzucił na niego także obowiązek pokrycia kosztów sądowych.

- „Nergal” skazany na 15.000 zł grzywny i 3.453 zł kosztów za obrazę uczuć relig. przez znieważenie obrazu NMP – publikując zdjęcia zniszczonego obrazu nadepniętego obutą nogą – napisał Kwaśniewski na Twitterze.

Padł wyrok nakazowy ws. Nergala. W trakcie śledztwa muzyk nie przyznawał się do winy

Sprawą Adama Darskiego zajmowała się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Z informacji przekazanych przez prokurator Aleksandrę Skrzyniarz wynika, że 29 września 2019 roku lider zespołu „Bohemoth” miał opublikować w sieci zdjęcie, którym obraził uczucia religijne czterech osób.

Akt oskarżenia przeciwko Adamowi Darskiemu został skierowany do sądu w poniedziałek 1 lutego 2021 roku. Muzyk miał wyrazić zgodę na wszelką publikację swoich danych osobowych, w tym pseudonimu będącego jego drugim imieniem.

Meryl Streep zafascynowana grą polskiej aktorki. Według niej powinna dostać OscaraMeryl Streep zafascynowana grą polskiej aktorki. Według niej powinna dostać OscaraCzytaj dalej

- Adam D. oskarżony jest o to, że w dniu 25 września 2019 r. (...) na portalu społecznościowym Facebook, na oficjalnym profilu, umieścił zdjęcie prezentujące zniszczony obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej z umieszczonym w miejscu twarzy wskazanej postaci obutej nogi, które to zdjęcie opisał „on the set”, co w tłumaczeniu oznacza „na planie”, czym obraził uczucia religijne czterech osób – przekazała prokurator Skrzyniarz.

Zawiadomienia w sprawie Adama Darskiego mieli złożyć do prokuratury przedstawiciele Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego. Zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego ich oskarżenia były słuszne.

- Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – czytamy w KK.

W tracie śledztwa Nergal nie przyznał się do zarzucanego czynu. Odmówił także składania wyjaśnień w tej sprawie.

Nergal odwoła się do wyroku?

Jak zauważył Jarzy Kwaśniewski, w sprawie Adama Darskiego padł wyrok nakazowy, który „zapewne inicjuje dalsze postępowanie”. Przypuszczenia mecenasa potwierdził adwokat lidera zespołu „Bohemoth”, Jacek Potulski. Jego klient miał złożyć odpowiedni wniosek już we wtorek.

- Wyrok nakazowy polega na tym, że sąd widzi akta i stwierdza, iż bez przeprowadzania rozprawy może wydać wyrok nakazowy. Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postępowania – poinformował Potulski.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Polsat News, WP Gwiazdy, Twitter

Następny artykuł