Nie zwlekaj z wyborem imienia dla dziecka. Jeśli się spóźnisz, zrobi to za ciebie urzędnik
Narodziny dziecka to niezwykły moment. Młodzi rodzice mogą stracić głowę dla maluszka, jednak powinni pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Jeśli nie uda im się spełnić prawnego wymogu, mogą zapomnieć o wybranym przez siebie imieniu dla dziecka!
Istnieje szansa, że imię dla dziecka losowo wybierze za ciebie urzędnik. Sprawdź, co musisz zrobić, by tego uniknąć.
Zarejestrowanie imienia dziecka w urzędzie - o tym trzeba pamiętać!
Wiele rodzin z niecierpliwością wyczekuje narodzin dziecka. Gdy termin porodu się zbliża, przyszli rodzice rozpoczynają proces poszukiwania idealnego imienia dla maluszka. Muszą przy tym uważać, by zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Termin na rejestrację imienia dziecka jest bardzo krótki — wynosi zaledwie 21 dni. Jeśli w porę nie uporają się z biurokracją, będą musieli zmierzyć się z przykrymi konsekwencjami!
Marina czule wspomina pierwszą randkę z Wojciechem Szczęsnym. Piłkarz zdobył się wtedy na wyznanie o ślubieNie zwlekaj z wyborem imienia zbyt długo! Na danie imienia masz tylko 21 dni wystawienia karty urodzenia. Jeżeli tego nie zrobisz, urzędnik wybierze losowe imię dla twojego dziecka. Zgłoszenia do urzędu stanu cywilnego możesz dokonać także przez internet – ostrzega na swoich social mediach znana prawniczka, Katarzyna Bielecka.
Wybór imienia dla dziecka - na to rodzice powinni zwrócić uwagę
Okazuje się, że samo przestrzeganie limitu czasu na zgłoszenie imienia dla dziecka nie wystarczy. Urzędnik musi zaakceptować twój wybór. Imię dla maluszka musi być zgodne z prawem polskim. Znajdziemy w nim zapis, który mówi o tym, że nie może ono być ośmieszające ani nieprzyzwoite. Nie może być również zgłoszone w formie zdrobniałej, powinno też wskazywać na płeć potomka.
Dziecko może przyjąć maksymalnie dwa imiona. Ponadto rodzic ma prawo wybrać dla maluszka imię obce, bez względu na obywatelstwo czy narodowość. Powinien jednak pamiętać, by zgłosić swój wybór do urzędu stanu cywilnego w okresie nieprzekraczającym 21 dni od momentu wystawienia karty urodzenia. Formalności można dokonać również przez internet.
Co zrobić, jeśli urzędnik sam nadał imię dziecku?
Co zrobić, gdy w urzędzie okaże się, że nasze dziecko ma już nadane przez urzędnika imię? Choć wiąże się to z wypełnieniem dodatkowych dokumentów, rodzic może zmienić imię swojego potomka w okresie 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia. Należy wówczas złożyć specjalne oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Po upływie tego czasu sprawa się komplikuje, ponieważ trzeba przedstawić powody, dla których rodzice chcą zmienić imię.
Należy pamiętać, że przy zmianie imienia dziecka wymagana jest zgoda obydwojga rodziców.
źródło: rp.pl, kobieta.onet.pl