Onycholiza: choroba paznokci. Przyczyny, objawy, leczenie chorych paznokci
Onycholiza to choroba, która objawia się oderwaniem paznokcia od skóry pod spodem. Chociaż sama nie jest dużym uszczerbkiem zdrowia, może być ona objawem poważnego schorzenia. Jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak ją leczyć? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tym artykule.
Onycholiza: objawy
Onycholiza może wystąpić na paznokciach u rąk, jak i u stóp. Zwykle nie jest ona bolesna, ale wygląda nieatrakcyjnie, co może wprawiać w dyskomfort. Trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Stan paznokcia zwykle poprawia się po tym, gdy w pełni on odrośnie.
Choroba ta powoduje przesunięcie się łożyska od paznokcia. Może on także zmieniać kolor. Najbardziej barwy spowodowane tą chorobą to zazwyczaj: biały, żółty, purpurowy, szary, zielony.
Onycholiza: przyczyny
Jak powstaje to schorzenie? Urazy, takie jak przytrzaśnięcie palca lub ukłucie go może spowodować onchyliozę.
Kolejnymi czynnikami powodującymi tę chorobę paznokci to: reakcja na substancje chemiczne (np. lakier lub zmywacz do paznokci), środki czyszczące, infekcje grzybiczne, łuszczyca lub reakcja na leki.
Oncholizę powodować mogą również poważne schorzenia, takie jak: infekcja drożdżowa, choroby tarczycy, niedobór witamin i minerałów.
Onycholiza: leczenie
Przede wszystkim trzeba dokonać właściwej diagnozy – co dokładnie spowodowało to schorzenie. Bez względu na powód pojawienia się u Ciebie tej choroby, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Tylko kompleksowa kuracja pozwoli Ci zatrzymać onycholizę i pożegnać się z tą chorobą.
Całkiem możliwe, że nie będzie to wymagało dodatkowego leczenia i potrzebny będzie po prostu czas do powtórnego wyrośnięcia paznokcia. Dbaj jednak szczególnie o czystość i higienę tych miejsc, pamiętając przy tym, by woda nie dostała się pod spód paznokcia, ponieważ może to doprowadzić do groźnej infekcji tego miejsca.
Jeżeli jest to choroba grzybiczna, leczenie będzie obowiązkowe. Kuracją są zazwyczaj kremy lecznicze i maści. Jeśli została zdiagnozowana u Ciebie choroba tarczycy – potrzebne będą leki hormonalne. Niedobór witamin lub minerałów można uzupełnić prawidłową dietą oraz suplementami.
Z tą chorobą dobrze radzi sobie również olejek z drzewa herbacianego – fantastyczny środek bakteriobójczy i antyseptyczny, który możesz stosować doraźnie. Produkt ten jest tani i ogólnodostępny.