Pożegnaj się ze swędzącymi bąblami. Ekspertka o naturalnych i sprawdzonych sposobach na komary
Komary stanowią nieodłączny element spędzania czasu na świeżym powietrzu. Krwiożercze owady są niechcianymi towarzyszami grillowania czy spędzania czasu nad wodą. Oczywiście można w tym celu wyposażyć się w różne specjalistyczne preparaty, które chronią przed komarami, ale istnieją także bardziej naturalne sposoby.
Czego nie lubią komary i jakimi domowymi sposobami można się przed nimi chronić? Okazuje się, że jeden z takich produktów większość z nas ma w swoim domu.
Komary – sposoby na ochronę przed owadami
W sklepach nie brak środków odstraszających komary, które są jednak środkami chemicznymi. Nie wszyscy lubią spryskiwać się takimi specyfikami, a przy większej grupie osób jest to także kosztowna sprawa. Czasami także może się okazać, że wypoczywamy z dala od sklepów lub przegapiliśmy godziny otwarcia. Niektóre produkty mogą również uczulać i nieprzyjemnie pachną.
Jakie domowe sposoby można wykorzystać do odstraszania komarów? Te rzeczy powinniście znaleźć w każdej kuchni.
Komary – domowe sposoby na ochronę przed owadami
Jak tłumaczy na swoim instagramowym profilu Katarzyna Siuzdak, komary polują na swoje ofiary, wykorzystując zmysł węchu – wyczuwają wydychany przez nas dwutlenek węgla. Potrafią tego dokonać nawet z 10 metrów. Jeśli jednak uda nam się wystarczająco mocno stłumić ten zapach, nie powinny być w stanie odkryć, że w pobliżu znajduje się dla nich odpowiednia ofiara.
W tym celu można wykorzystać między innymi podpaloną zmieloną kawę lub fusy z ekspresu. Jak tłumaczy naukowczyni, sam dym jest także znakiem ostrzegawczym, którego komary będą unikać. Dym i zapach można także wzmocnić poprzez dodanie do mieszanki liści laurowych, rozmarynu czy bazylii.
Komary – w jaki sposób wybierają swoje ofiary?
Ponieważ komary przyciąga dwutlenek węgla – im więcej go wydychamy, tym atrakcyjniejszą jesteśmy ofiarą. Dlatego bardziej narażone na ugryzienia są sposoby aktywne, mające nadwagę czy kobiety w ciąży. Komary są także przyciągane przez związki, znajdujące się na ludzkiej skórze i wydzielane z potem – szczególnie interesujące dla tych owadów są kwas mlekowy i amoniak. Bardziej przyciągają je także osoby o wyższej temperaturze ciała oraz o grupie krwi 0.
Zgodnie z najnowszymi badaniami komary mają także zwiększoną wrażliwość na niektóre kolory, a mianowicie czerwony, pomarańczowy, czarny i niebieskozielony. Stroje w tych odcieniach także mogą sprawić, że komary będą się nami bardziej interesować.
Źródło: Interia