Protest polskich mediów Żródło: Media bez wyboru

Dziś nie działają największe media w Polsce. Trwa protest przeciwko „podatkowi od reklam”

10 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Rozpoczął się protest opatrzony hasłem „Media bez wyboru”. Polscy dziennikarze nie zgadzają się z planowanym podatkiem od reklam. W tym celu wystosowali list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych. „To po prostu haracz” – informują.

  • Rozpoczął się protest niezależnych mediów
  • „Media bez wyboru” to sprzeciw w sprawie planowanego podatku od reklam
  • Dodatkowe obciążenie ma być spowodowane pandemią COVID-19
  • Czy to próba likwidacji wolnej opinii publicznej w Polsce?

Podatek od reklam to cios prowadzący do likwidacji wielu polskich mediów – grzmią dziennikarze i rozpoczynają protest „Media bez wyboru”. Dziś w największych stacjach radiowych, internetowych i telewizyjnych widzowie nie zobaczą ulubionych programów i nie usłyszą tradycyjnych audycji. To ostrzeżenie przed walką o wolne media w Polsce.

Protest dziennikarzy. Wszystko przez podatek od reklam

Podatek od reklam ma obciążać podatników, do których należeć będą nadawcy telewizyjni i radiowi, kina, właściciele sieci billboardów, wydawcy prasy oraz operatorzy platform internetowych. W przypadku reklamy konwencjonalnej jego wysokość dla telewizji, radia, kina i billboardów ma wynosić 1 mln zł w ciągu roku, a dla prasy – 15 mln.

- Jest to po prostu haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media – czytamy w liście dziennikarzy do władz.

Wprowadzenie podatku – nazywanego dla niepoznaki „składką” – władze tłumaczą epidemią koronawirusa w Polsce. W opinii dziennikarzy niezwiązanych z mediami publicznymi COVID-19 jest jednak wyłącznie pretekstem do likwidacji wolnych mediów i pozostawienia tylko tych „wiernych i opanowanych przez władzę”.

Mateusz Damięcki pokazał zdjęcie z synkiem. Rozczulający widokMateusz Damięcki pokazał zdjęcie z synkiem. Rozczulający widokCzytaj dalej

- Na dochodach z reklam opiera swój byt większość mediów. Odebranie im tych dochodów odbierze pracę wielu dziennikarzom, udaremni kosztowne śledztwa, zlikwiduje pracochłonne sprawdzanie faktów i demaskowanie kłamstw, zdusi krytykę i wolne słowo – wyjaśnia Gazeta Wyborcza.

Protest mediówŹródło: East News

List otwarty do władz RP

W ramach protestu „Media bez wyboru” przedstawiciele wielu niezależnych mediów polskich podpisali się pod listem otwartym do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych. W kolumnie sygnatariuszy znaleźli się między innymi: Grupa RMF, Helios S.A., Agora S.A., Grupa Wirtualna Polska, OKO.press, Polityka, Polska Press Grupa, Telewizja Polsat sp. z o.o. oraz TVN S.A.

Treść dokumentu dotyczy sprzeciwu w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku. Swoje stanowisko dziennikarze argumentują między innymi osłabieniem, a nawet likwidacją części polskich mediów wskutek nałożenia na nie dodatkowego obciążenia oraz pogłębieniem nierówności w traktowaniu podmiotów działających na polskim rynku medialnym.

- Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych – apelują w liście.

Wsparcie dla walczących dziennikarzy widoczne jest przede wszystkim w mediach społecznościowych, w których dziś króluje hasło „Media bez wyboru”. Dołączają się do nich równie zaangażowani koledzy oraz poszczególni politycy.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Twitter, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita

Następny artykuł