Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Quizy > Gwiazdy > TVP zmienia się diametralnie, ale nadaje od ponad 70 lat. Wielki quiz z historii telewizji. Tylko dla prawdziwych ekspertów!
Quiz Gwiazdy
Aleksander
Aleksander Goldman 30.12.2023 13:04

TVP zmienia się diametralnie, ale nadaje od ponad 70 lat. Wielki quiz z historii telewizji. Tylko dla prawdziwych ekspertów!

TVP
TVP

25 października 1952 roku Doświadczalna Stacja Telewizyjna Instytutu Łączności wyemitowała pierwszy eksperymentalny polski program telewizyjny – tak zaczyna się historia Telewizji Polskiej. A skoro o TVP mówi się dziś częściej niż kiedykolwiek wcześniej (nawet, jeśli chodzi o ostatnie osiem lat) – to dobry moment, by sprawdzić swoją wiedzą na temat historii telewizji. Łatwo nie będzie!

Brakująca odpowiedź
1/17
Zacznijmy od wspomnianego już początku. Program powstał w 1952 roku. A jak brzmiało nazwisko pierwszej polskiej spikerki telewizyjnej?
TVP
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Irena Dziedzic
Maria Rosa-Krzyżanowska
Barbara Marszel
Brakująca odpowiedź
2/17
A jeśli o spikerkach mowa – Walter, Loska czy Wojtczak to nazwiska znane po dziś dzień. Która z wymienionych zaczęła pracę najwcześniej?
spikerki TVP
fot. KAPiF
Bożena Walter
Krystyna Loska
Edyta Wojtczak
Brakująca odpowiedź
3/17
Telewizji Polskiej nie byłoby nie tylko bez spikerek, ale i spikerów. Wśród nich nie sposób nie wymienić Jana Suzina. Jak długo pojawiał się na antenie?
Jan Suzin
fot. Archiwum TVP, domena publiczna / Wikimedia Commons
31 lat
36 lat
41 lat
Brakująca odpowiedź
4/17
Pozostajemy w "zamierzchłych" czasach. Pierwotnie audycje w telewizji nadawano raz w tygodniu – w piątki o 17:00. W latach 70. przedstawiono zaś zaskakujące novum – programy w kolorze. Jak często można było je zobaczyć?
raz dziennie
raz na trzy dni
raz na tydzień
Brakująca odpowiedź
5/17
Od lat 60. siedziba Telewizji Polskiej mieści się przy Woronicza. Skąd nadawano jednak sygnał, bezpośrednio przed przeniesieniem się do budynków przy tej właśnie ulicę?
TVP
fot. EastNews
z Placu Powstańców Warszawy
z Pałacu Kultury i Nauki
z alei Niepodległości
Brakująca odpowiedź
6/17
Pierwszym polskim programem w stylu zachodnich talk-shows było "Tele-Echo" Ireny Dziedzic. Która aktorka była pierwszą w historii gościnią programu?
Irena Dziedzic
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Aleksandra Śląska
Nina Andrycz
Hanka Bielicka
Brakująca odpowiedź
7/17
Jednym z pierwszych formatów był zaś program "Pegaz" (z przerwami nadawany po dziś dzień). Kto wymyślił nazwę show?
Czesław Kiszczak
Jerzy Urban
Mieczysław Rakowski
Brakująca odpowiedź
8/17
Wypada wspomnieć także o jednym z najdłużej nadawanych magazynów filmowych, a mianowicie – "W starym kinie". Jak długo program Stanisława Janickiego gościł na antenie?
Stanisław Janicki
fot. KAPiF
32 lata
37 lat
42 lata
Brakująca odpowiedź
9/17
Jeśli kino to i Grażyna Torbicka. Jej "Kocham kino" debiutowało w 1994 roku, nieprzerwanie zaś nadawno je aż do 2016 roku. W której stacji gościło do chwili odejścia Torbickiej z TVP (co zresztą ma się wkrótce zmienić)?
Grażyna Torbicka
fot. KAPiF
w TVP Kultura
w TVP1
w TVP2
Brakująca odpowiedź
10/17
W 1970 roku Telewizja Polska miała dwa kanały, w 2023 aż trudno je zaś zliczyć ("rozkwit" nastąpił szczególnie w ostatnich 8 latach). Która z wymienionych stacji pojawiła się jako pierwsza?
TVP Polonia
TVP3
TVP Kultura
Brakująca odpowiedź
11/17
Po grudniowych zmianach w TVP do "Teleexpressu" powrócić ma wieloletni prowadzący – Maciej Orłoś, który po raz pierwszy pojawił się na ekranach w 1991 roku. Sam serwis jest jednak starszy, nadawanie rozpoczął jeszcze w PRL-u. W którym roku?
Maciej Orłoś
fot. KAPiF
1984
1986
1988
Brakująca odpowiedź
12/17
Od lat 90. na antenie TVP2 nadawana jest także "Panorama", w którą przekształciła się wcześniejsza "Panorama dnia". Kto poprowadził pierwsze wydanie tego programu w 1987 roku?
Panorama
fot. KAPiF
Krystyna Czubówna
Monika Jóźwik
Zdzisława Guca
Brakująca odpowiedź
13/17
Teatr Telewizji Teatrem Telewizji, ale niezwykłe emocje budził też Teatr Sensacji "Kobra". Jak nazywała się scena, która (choć krótko) realizowała przedstawienia fantastyczne?
Sfinks
Gryf
Hydra
Brakująca odpowiedź
14/17
W którym roku swoją karierę zakończył legendarny "Teleranek" (przed powrotem na antenę TVP ABS w 2016 roku)?
Teleranek
fot. TVP
w 1999
w 2004
w 2009
Brakująca odpowiedź
15/17
Zostańmy przy kultowych formatach dla dzieci i młodzieży. Wśród nich był między innymi kultowy "Rower Błażeja". Która z wymienionych dziennikarek nie stawiała swoich pierwszych kroków w programie?
Paulina Chylewska
Dorota Szelągowska
Katarzyna Zdanowicz
Brakująca odpowiedź
16/17
Nie było telewizji bez seriali. Pierwszy, "Barbara i Jan", debiutował na antenie jeszcze w 1964 roku. Ilu odcinków się doczekał?
Barbara i Jan
fot. TVP
7
10
13
Brakująca odpowiedź
17/17
Zakończmy pytaniem o inny, równie kultowy serial, a mianowicie "Klan", czyli nadłużej emitowany serial polskiej produkcji. Kto napisał słowa piosenki "Życie jest nowelą", która od początku towarzyszy czołówce serialu?
Klan
fot. KAPiF
Agnieszka Osiecka
Jacek Cygan
Wojciech Młynarski
Twój wynik:
Udostępnij artykuł
Facebook Twitter Pinterest