Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Ślub cywilny: niezbędne dokumenty i formalności, terminy. Poradnik dla par młodych
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 13.06.2023 08:33

Ślub cywilny: niezbędne dokumenty i formalności, terminy. Poradnik dla par młodych

Ślub cywilny
D-Keine/Canva

Jeśli planujesz ślub, ale nie chcesz religijnej uroczystości, z pewnością zainteresuje Cię, jak zorganizować ceremonię w urzędzie stanu cywilnego. Ta forma zaślubin jest coraz popularniejsza w Polsce, szczególnie że urzędnika można zaprosić w dowolne (spełniające pewne wymagania) miejsce i pobrać się np. na łące czy na plaży. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ślub cywilny?

Niedawno zaręczyliście się i zaczynacie planować ślub? Marzy Wam się skromna ceremonia, która nie będzie wymagała od Was wielkich przygotowań? Zatem ślub cywilny to idealne rozwiązanie! Dowiedzcie się, czego będziecie potrzebowali, aby załatwić wszelkie formalności.

Ślub cywilny - najważniejsze dokumenty

Jesteście w sobie szaleńczo zakochani i chcecie jak najszybciej się pobrać. Wasza decyzja pada na ślub cywilny. Nie każdy jednak wie, jak do tego podejść. Zacznijmy od dokumentacji, której będziecie potrzebować:

  • Dowód osobisty lub ewentualnie paszport. Jest  on niezbędny szczególnie w dniu zaślubin.
  • Dokument potwierdzający wniesienie opłaty skarbowej (może być wyciąg z konta bankowego).
  • Podstawowe dane świadków.
  • Opcjonalnie wymagane będzie pozwolenie sądu na zawarcie małżeństwa lub zezwolenie sądu na wzięcie ślubu przez pełnomocnika z pełnomocnictwem.
Anna Karczmarczyk zaszalała ze stylizacją. Na komunię wybrała się w krwistoczerwonej kreacji

Jak długo musisz czekać na ślub cywilny, czyli ceremonia instant

Cały proces organizowania ślubu, poza oczywiście kwestiami związanymi z salą, oprawą muzyczną i wizualną, a także strojami, należy rozpocząć od uiszczenia opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego. Z reguły przyjmuje się, że nie może ona wynosić więcej niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. Zazwyczaj jest to 1000 zł. Następnie zgłaszamy świadków i przedstawiamy ich dokumenty.

Później ustalamy datę. Jeśli marzy Ci się ceremonia w weekend, to będziesz musiał na nią poczekać około 6 miesięcy, jednak wszystko zależy od dostępnych terminów. Z kolei śluby w tygodniu to rzadkość, zatem w tym przypadku można pobrać się nawet w ciągu miesiąca.

Czy ślub cywilny może być romantyczny?

Niektórzy zastanawiają się, czy taka ceremonia może być intymna i romantyczna. Okazuje się, że tak, szczególnie że możesz zabrać urzędnika w praktycznie dowolne miejsce. Oczywiście i w tym przypadku należy złożyć stosowne dokumenty oraz przedstawić hotel, łąkę lub altankę, w której zamierzacie się pobrać.

Oczywiście lokalizacja nie może być przypadkowa i powinna odpowiadać powadze wydarzenia. Nie zaszkodzi także dołączyć zdjęcia wymarzonego miejsca. Nie zapomnij o tym, aby uzyskać zgodę na wzięcie ślubu od właściciela wybranej przez siebie lokalizacji. 

Taki komplet dokumentów i odpowiednie uzasadnienie może okazać się kluczowe przy wydawaniu decyzji przez Urząd Stanu Cywilnego. Musisz się jednak przygotować, że pojawiają się odmowy, a wówczas pozostaje Ci ślub w wyznaczonym przez urzędnika budynku.

Zobacz zdjęcia:

Ślub cywilny
Fot. D-Keine/Canva
Tagi: Samo życie
Powiązane
Eurowizja junior 2024, fot. Instagram
Co wiesz o Konkursie Piosenki Eurowizji Junior? Każdy miłośnik konkursu musi znać odpowiedzi na te pytania