Sposoby na łupież – jak się go pozbyć?
Łupież – jakie są jego oznaki?
Trudno przeoczyć te małe białe płatki, które pozostają na głowie i osypują się na włosy i ubrania, dlatego też szukamy ciągle skutecznego sposobu, by się go pozbyć. Pamiętaj jednak, że niektóre przypadki łupieżu są mniej agresywne i łatwe do wyleczenia, podczas gdy inne, mogą wymagać kuracji farmakologicznej.
Łupież – skąd się bierze?
Łupież to dość powszechny problem skóry głowy, który może dotknąć nas wszystkich. Schorzenie to powoduje swędzenie, a poprzez drapanie powstają płatki martwego naskórka. Po prawdzie skóra osypuje się naturalnie codziennie, jednakże to schorzenie wzmacnia i przyspiesza ten proces.
Problem ten może się również nasilić, gdy jesteś zestresowany lub chory. Zimne, suche zimy mogą również go powodować lub zwiększać jego nasilenie. Także dieta odgrywa znaczącą rolę w walce z łupieżem, ponieważ według niedobór witaminy B lub cynku również mogą prowadzić do tego schorzenia lub wzmagać je.
Jednym z głównych objawów łupieżu jest swędząca skóra głowy. Zazwyczaj jest to pierwszy znak. Następnie pojawiają się widoczne płatki martwego naskórka. Mogą również pojawić się czerwone i tłuste plamy, a także uczucie mrowienia. Możesz również odczuwać suchość lub podrażnienie skóry głowy.
Sposoby na łupież – jak się go pozbyć?
By pozbyć się łupieżu, dbaj o pielęgnację skóry głowy. Wybieraj produkty oczyszczające, które mają także właściwości antybakteryjne i nawilżające. W składzie szukaj kwasu salicylowego, węgla oraz siarczanu selenu. Efekty będą zauważalne już po kilku tygodniach.
Polecamy także peeling skóry głowy – pomoże on oczyścić ją z martwego naskórka i przygotować odpowiednio do pielęgnacji. Sięgaj po olejki eteryczne – znormalizują one produkcję sebum oraz pobudzą mikrokrążenie, tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry głowy.
Nie ma co kryć – higiena odgrywa równie znaczącą rolę. Rzadsze mycie włosów może powodować gromadzenie się sebum i martwego naskórka, co może powodować łupież. Z drugiej strony, zbyt częste mycie może wysuszyć skórę głowy i również jej zaszkodzić, więc spróbuj znaleźć w tym odpowiedni balans.
Nie ma nic gorszego, niż te białe płatki, które osiadły na tyle naszej bluzki… Mowa oczywiście o łupieżu! Tę chorobę skóry głowy można jednak wyleczyć i pozbyć się jej raz na zawsze. W tym artykule prezentujemy Ci nasze ulubione, skuteczne, domowe sposoby na łupież.
Problem łupieżu zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania i zaczyna ustępować w wieku około 50 lat. Chociaż każdy może być podatny na to schorzenie, w rzeczywistości częściej występuje ono u mężczyzn, niż u kobiet. Najczęstszą jego przyczyną jest łojotokowe zapalenie skóry. Brak odpowiedniego nawilżenia, wrażliwość na produkty do włosów oraz uwarunkowania genetyczne, mogą zwiększać podatność na łupież.