Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Wolny był przy śmierci "Sosenki". Tak odeszła bohaterka Powstania Warszawskiego
Kamila  Szamik
Kamila Szamik 15.05.2024 08:07

Wolny był przy śmierci "Sosenki". Tak odeszła bohaterka Powstania Warszawskiego

Tomasz Wolny był przy śmierci "Sosenki"
fot. KAPiF/East News/Instagram

Właśnie poinformowano o śmierci Zofii Czekalskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego. Tomasz Wolny, jak się okazuje, w ostatnich chwilach był przy “Sosence”. Wszystko opisał we wzruszającym wpisie. 

Kim była Zofia Czekalska "Sosenka"?

Zofia Czekalska, posługując się pseudonimem "Sosenka", przyszła na świat 6 lipca 1923 roku w Tomaszowie Mazowieckim. W tym mieście spędziła swoje wczesne lata, aż do 21. roku życia, zanim podczas okupacji przeniosła się do Warszawy. Już w wieku 13 lat dołączyła do harcerstwa, co miało znaczący wpływ na jej wartości i przekonania. Podczas Powstania Warszawskiego pełniła rolę łączniczki w oddziale "Chrobry II", a także pracowała jako sanitariuszka, cały czas operując w obszarze Śródmieścia. 

Po upadku powstania została pojmana i uwięziona w obozie jenieckim. Po uwolnieniu wróciła do kraju, najpierw do rodzinnego Tomaszowa Mazowieckiego, a potem do Warszawy, gdzie mieszkała aż do końca swego życia.  Po wojnie zająła się swoją pasją - robieniem na drutach, szyciem i haftowaniem. Przez długie lata pracowała w warszawskich teatrach, projektując i szyjąc kostiumy dla aktorów.  Za swój wkład w upamiętnianie historii Polski Zofia Czekalska "Sosenka" została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta 29 lipca 2018 roku.

Zofia Czekalska “Sosenka” odeszła w wieku 100 lat. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, przekazał informację o śmierci tej uczestniczki Powstania Warszawskiego.

Kim jest żona Tomasza Wolnego? Pracuje w konkurencyjnej stacji, małżeństwem są od 13 lat Tomasz Wolny zaatakował działaczki na rzecz przerywania ciąży, włączyła się Ida Nowakowska. Zapomnieli o najważniejszym

Tomasz Wolny o relacji z "Sosenką"

Okazuje się, że Tomasz Wolny miał bardzo bliski kontakt z bohaterką Powstania Warszawskiego. W poruszającym wpisie na swoim Instagramie opisał, jak wyglądała ich relacja.

Wciąż kochamy za mało i za późno…  To zdjęcie zrobiłem kilka dni temu.  To był ostatni dzień, zanim straciliśmy z Sosenką kontakt. Mówiłem Jej wtedy o tej rzeszy ludzi, którzy się za Nią cały czas modlą, dla których stała się tak wyjątkowa, o planach jakie mieliśmy, o nadchodzących imieninach, urodzinach, rocznicy Powstania i naszych śpiewankach… Tyle do zrobienia!  – napisał.

Wspomniał też, że do ostatnich chwil nie opuszczał jej dobry humor. Wolny spędzał z nią czas codziennie. 

 Uśmiechnęła się i uścisnęła mi dłoń… Lubiła powtarzać: „Tomciu, Zosi się nie uprosi” ;)  Miałem przywilej być przy Niej codziennie.  Dzisiaj miałem zaszczyt być do samego końca…  Wcześniej byli ci, których kochała najbardziej i ponad wszystko. Wspaniała rodzina, która przytuliła mnie jak pani Zosia: „Jak wnusia;)” – opowiadał.

W późniejszej części wpisu dziennikarz opowiedział o tym, jak wyglądało ich ostatnie spotkanie. 

Tomasz Wolny o ostatnich chwilach z z "Sosenką"

 Wolny szczegółowo opisał ostatnie chwile, jakie spędził z “Sosenką”. To przy nim odeszła bohaterka. 

 Byłem ostatni. Jak zawsze usiadłem przy łóżku na szpitalnym taborecie, chwyciłem jej dłoń i zacząłem odmawiać Koronkę.  Jak zawsze. Jak co dzień.   Kiedy w palcach ściskałem ostatni koralik różańca i skończyłem ostatnie słowa modlitwy…  Pani Zosieńka powoli przymknęła powieki i odeszła…  – napisał.

Na zakończenie wpisu Tomasz Wolny opisał, jak zapamięta Zofię. Zapewnił też, że bardzo ją kocha.

Piękna, spokojna, drobniutka. Nie była sama.  W wigilię swoich imienin.  I choć ryczę w głos jak wielu z Was… płyną ciężkie łzy i nie wyobrażam sobie jutra bez Niej…  to piszę to po to, żebyście wiedzieli, bo ja nie mam najmniejszych wątpliwości:  Dziś tam na górze mają taką imieninową fiestę, taki raban i fajerwerki, że Niebo drży w posadach!!! Z RADOŚCI! Bo jest u nich Sosenka!  Wzór życiowej pogody ducha.  Jedna z najwiekszych! Powstaniec Warszawski!  Kobieta - symbol. Symbol i uosobienie wszystkiego co w naszym najwspanialszym pokoleniu bezcenne.   Więcej dziś nie dam rady… Moja, nasza Sosenko…  Kocham… – dodał.

Komentarz pod tym wpisem zamieściła również Ida Nowakowska – była partnerka telewizyjna Wolnego w “Pytaniu na śniadanie”.

Wspaniała nasza…. Przykład odwagi, ciepła, miłości. Będzie żyła wiecznie. W najpiękniejszym miejscu. TAM. –  napisała.

Rodzinie i bliskim “Sosenki” składamy najszczersze kondolencje. 

Tomasz Wolny był przy śmierci
Tomasz Wolny był przy śmierci "Sosenki"., fot. Instagram
Tomasz Wolny, fot. KAPiF
Tomasz Wolny, fot. KAPiF