Wspomnienie Edwarda Żentary. Aktor świętowałby dziś kolejne urodziny
Edward Żentara był jednym z najpopularniejszych aktorów serialowych: jego role w "M jak miłość", "Fali zbrodni" czy "Pierwszej miłości" wryły się w pamięć widzów. Odnosił też ogromne sukcesy w teatrze i filmie. Niestety, w maju 2011 roku odebrał sobie życie. Zostawił list pożegnalny, w którym wyjaśnił, czemu postanowił odejść.
25 maja 2011 roku Edwarda Żentarę znaleziono martwego w jego mieszkaniu w Tarnowie. Aktor miał wtedy 55 lat. Dlaczego postanowił popełnić samobójstwo? Czy powodem mógł być toksyczny w skutkach związek?
Edward Żentara - smutek artysty
Kariera Edwarda Żentary rozkwitła już w latach 80., kiedy wcielił się w postać poety Janka Pradery w filmie Witolda Leszczyńskiego "Siekierezada". Późniejsze angaże tylko utrwaliły jego sukces w branży aktorskiej. Mimo to zawsze prześladowały go ponure myśli.
- Rzadko bywam zadowolony ze swojej pracy. Nawet gdy odnosiłem sukcesy zawodowe, ciągle narzekałem : a to, że mogłem lepiej zagrać, a to jeszcze na coś innego. Zamiast się cieszyć, szukałem dziury w całym - wyznał aktor w wywiadzie udzielonym portalowi Kobieta, na dwa lata przed samobójczą śmiercią.
Podobnie smutne, niestety wieszcze słowa, wypowiedział w wywiadzie udzielonym stacji TVP Kultura w 1992 roku. Rozmowa dotyczyła jego roli w filmie "Siekierezada", adaptacji utworu Edwarda Stachury, który popełnił samobójstwo w 1979 roku :
- Ja jestem [w filmie - przyp. red.] postacią melancholijną, tą do życia "na nie". Ja sam rzeczywiście mam dużo z tego. To znaczy - mam nadzieję, że nie dojdzie do autodestrukcji, jak w przypadku Stachury, ale rzeczywiście wiele cech jego charakteru można porównać z moimi - powiedział aktor w wywiadzie dla TVP.
Kariera i upadek Edwarda Żentary
Żentara zdobył ogromną popularność dzięki rolom filmowym i serialowym. Nie bał się żadnego gatunku: występował chętnie zarówno w serialach obyczajowych , jak "Pierwsza miłość", kryminalnych , jak "Fala zbrodni", ale też dziełach Krzysztofa Zanussiego "Życie za życie. Maksymilian Kolbe" czy "Triumfie ducha", dramacie wojennym Roberta M. Younga, u boku Willema Dafoe .
Równolegle rozwijała się też jego kariera teatralna. W latach 2004-2005 był dyrektorem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, a w 2008 roku został dyrektorem Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie . To tam zaczęły pojawiać się pierwsze poważne problemy zawodowe.
Pracując w tarnowskim teatrze, poznał aktorkę Patrycję, młodszą od niego o 25 lat. Wzajemna fascynacja szybko przerodziła się w uczucie, nad którym żadne z nich nie mogło zapanować . Żentara postawił wszystko na jedną kartę: zostawił dla nowej ukochanej żonę. Niestety, związek z podwładną przysporzył mu całkiem nowych problemów.
Pracujący w teatrze aktorzy zaczęli oskarżać Żentarę o faworyzowanie ukochanej. Aktor bronił się w mediach, jednak na próżno. Sam związek okazał się toksyczny, pełen kłótni, rozstań i powrotów oraz wzajemnych oskarżeń . Wtedy też aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie wystosowali list otwarty, w którym ostro skrytykowali swojego dyrektora .
25 maja 2011 roku Żentarę znaleziono w jego mieszkaniu . Śmierć, jaką wybrał - przez podcięcie żył - była bardzo długotrwała i bolesna. Zostawił list pożegnalny, w którym wyjaśnił powody, dla których odebrał sobie życie, jednak jego treść nigdy nie została ujawniona.
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
-
Skuteczne sposoby na wzmocnienie odporności u dzieci. Zapomnisz o ciągłym bieganiu do lekarza
-
"Razem z Ukrainą": wyszła wczoraj na scenę, do dziś nikt nie może uwierzyć. Kim jest Daria Psekho?
-
Katarzyna Figura spędzi własne urodziny w żałobie. Właśnie straciła bliską osobę
Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.
Źródło: viva.pl, kobieta.pl