Zdzisław Najder nie żyje Żródło: Jan BIELECKI/East News

Nie żyje Zdzisław Najder, były dyrektor Radia Wolna Europa. „Najbardziej znany conradolog na świecie”

15 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

W wieku 90 lat zmarł Zdzisław Najder – wybitny historyk literatury, radiowiec i znawca twórczości Josepha Conrada. O śmierci naukowca poinformował jego syn, Krzysztof Najder. Mężczyzna poprosił o nieskładanie kondolencji.

  • 15 lutego 2021 roku zmarł Zdzisław Najder
  • Był jednym z największych znawców twórczości Josepha Conrada i autorem jego biografii
  • W latach 1982-1987 pełnił obowiązki dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
  • O jego śmierci poinformował Krzysztof Najder we wpisie na Facebooku

W poniedziałek 15 lutego 2021 roku zmarł Zdzisław Najder. Informację o jego śmierci i planowanym pogrzebie przekazał jego syn, Krzysztof Najder. Mężczyzna zaznaczył, że uroczystość będzie miała charakter prywatny.

- Najbardziej znany conradolog na świecie, profesor uniwersytetu, były dyrektor Radia Wolna Europa, skazany na śmierć przez władze komunistyczne. Człowiek wybitny, ale też kontrowersyjny i pełen sprzeczności. Pogrzeb prywatny, proszę o nieskładanie kondolencji – napisał na Facebooku.

Zmarł w wieku 90 lat. Kim był Zdzisław Najder?

Zdzisław Najder urodził się 31 października 1930 roku w Warszawie. W latach 1949-1954 studiował na Uniwersytecie Warszawskim – w 1952 roku otrzymał dyplom z filozofii, natomiast dwa lata później ukończył naukę w zakresie historii literatury polskiej. Za jedną z jego najgłośniejszych prac naukowych zalicza się pracę habilitacyjną z literaturoznawstwa na temat biografii Josepha Conrada. Najder obronił ją w 1977 roku.

- Fascynacja Conradem zaczęła się od fascynacji Armią Krajową. To był kultowy pisarz tego pokolenia – wspominał w 2015 roku podczas spotkania w Studiu Koncertowym Polskiego Radia.

Joanna Jędrzejczyk usunęła post z informacją o pracy w TVP. Teraz się tłumaczyJoanna Jędrzejczyk usunęła post z informacją o pracy w TVP. Teraz się tłumaczyCzytaj dalej

Z czasem Zdzisław Najder stał się jednym z największych znawców twórczości Josepha Conrada. Został także autorem jego biografii – książka, którą wydał po polsku i angielsku, nosi tytuł „Joseph Conrad: A Chronicle”.

W latach 1982-1987 Zdzisław Najder zajmował stanowisko dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W międzyczasie – a dokładnie 28 maja 1983 roku – został zaocznie skazany przez Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego na karę śmierci. Powodem miało być jego rzekome szpiegostwo na rzecz amerykańskich służb wywiadowczych. W 1989 roku wyrok został jednak uchylony.

Następnie Zdzisław Najder był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego. Był doradcą nie tylko Lecha Wałęsy, ale także Jana Olszewskiego. W latach 1991-1993 przewodniczył natomiast obradom Klubu Atlantyckiego.

Zdzisław Najder angażował się między innymi w rozmowy na temat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i NATO. Otwarcie popierał ten pomysł i mówił, że Polska powinna „przytulić się do swoich zachodnich sąsiadów”.

- Pierwszy raz w dziejach ludzkości przeprowadzany jest tak wielki eksperyment jak Unia Europejska. Żeby społeczeństwa, narody, wzajemnie wyrzekły się używania przemocy: militarnej czy ekonomicznej. Oczywiście, że to jest ryzykowne. Uważam jednak, że warto w to inwestować – mówił.

Zdzisław Najder nie żyjeŹródło: screen/Facebook/Krzysztof Najder

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Onet, TVN 24, Wikipedia

Następny artykuł