Zimą postaw to obok łóżka. Rano poczujesz się zdecydowanie lepiej
Sezon przeziębień w pełni rozkwita, a niskie temperatury skutkują wzrostem przypadków chorób. Jednym z typowych objawów przeziębienia jest uciążliwy, intensywny katar. Często zdarza się, że jedno z nozdrzy jest niedrożne, pozwalając na oddychanie tylko przez drugą. Jak skutecznie poradzić sobie z zatkaniem nosa przy użyciu domowych środków?
Przyczyny zatkanego nosa
Zatkanie nosa stanowi istotne utrudnienie dla swobodnego oddychania, a jego przyczyny mogą obejmować alergie, krzywą przegrodę nosową lub infekcję górnych dróg oddechowych. Dodatkowym problemem w takich przypadkach jest trudność w usuwaniu zgromadzonej wydzieliny z nosa.
Kiedy jedno z nozdrzy jest bardziej zatkane, mówimy o cyklu nosowym, gdzie nozdrza na przemian zasysają większe ilości powietrza. Ten mechanizm polega na przekazywaniu większej ilości krwi do jednego nozdrza, co skutkuje podgrzewaniem napływającego powietrza, ale jednocześnie powoduje obrzęk małżowiny nosowej po jednej ze stron. Jest to sposób, w jaki organizm stara się poprawić oddychanie. Jednak w przypadku choroby - proces przyśpiesza. Obrzęk błony śluzowej jest bardziej wyraźny, a produkcja śluzu w okolicy nosa staje się bardziej intensywna.
Mikstura z goździków pomoże walczyć z chorobami. Wystarczy odrobina dziennieJak odetkać nos?
Warto pamiętać, że nos periodycznie zmienia strony, przez które przepływa oddychanie. W przypadku zatoru z pewnością pomocne mogą być para wodna lub nawilżacz. Skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu zatkanych dróg nosowych jest również inhalacja solą fizjologiczną. Jeśli jednak nie posiadamy specjalnego sprzętu do inhalacji, możemy skorzystać z domowych metod na zatkany nos.
Domowe sposoby na zatkany nos
Jednym z nich jest wykorzystanie cebuli. Należy pokroić ją na kawałki lub plasterki, umieścić w miseczce i postawić ją na poziomie głowy, najlepiej w miejscu, gdzie zamierzamy spać. Po całej nocy wdychania aromatu cebuli, problem z zatkaniem nosa powinien znacznie się ulżyć.
Podobne pomoże czosnek. Należy zmiażdżyć obrane ząbki i umieścić je na kawałku gazy. Starannie zamykamy materiał i owijamy go nitką. Czosnek możemy umieścić na klatce piersiowej, blisko nosa, a następnie systematycznie wdychać jego intensywny aromat. Odczujemy ulgę po kilku godzinach.
Jeśli nie jesteśmy zwolennikami aromatu czosnku i cebuli, alternatywą może być skorzystanie z oleju złodziei. Ten specyfik skutecznie eliminuje bakterie, wirusy i roztocza, doskonale sprawdzając się w procesie inhalacji. Wystarczy posmarować nim dłonie i wdychać jego aromat. Aby przygotować go w domu, należy połączyć: cynamon, sok z cytryny, olejek eukaliptusowy, goździki, mirrę i rozmaryn, każdy w formie płynnej. Po dokładnym wymieszaniu tych składników można nanieść kilka kropel na skórę.