Ane Pižl poprowadzi "Miasto kobiet". Jest pierwszą osobą niebinarną w historii polskiej telewizji
Na naszych oczach dzieje się przełomowe wydarzenie w historii polskiej telewizji. Po raz pierwszy prowadzącą programu została osoba niebinarna. Kim jest Ane Pižl i jak czuje się przed nowym wyzwaniem?
Program TVN "Miasto Kobiet" kojarzony był z dwiema głównymi prezenterkami w rolach Aleksandry Kwaśniewskiej i Marzeny Rogalskiej. To one poruszały z zaproszonymi gośćmi najbardziej prywatne tematy codziennego życia. Teraz do obsady dołączy Ane Pižl, pierwsza niebinarna osoba w polskiej telewizji.
Ane Pižl poprowadzi program "Miasto Kobiet"
Oficjalnie na naszych oczach dzieją się zmiany, które na zawsze odmienią postrzeganie polskiej telewizji. Do popularnego programu TVN dołączy osoba niebinarna . Zastąpi Olgę Legosz, która w maju bieżącego roku zrezygnowała z pracy na planie.
Małgorzata Rozenek na antenie "Dzień Dobry TVN" zapytała jakich zaimków można używać, rozmawiając z Ane Pižl. Okazuje się, że w opinii publicznej królują żeńskie formy, a w zaciszu domowym męskie. Prowadzący nie widzi jednak ujmy w używaniu obu zaimków naprzemiennie. Jako osoba niebinarna nie kategoryzuje się żadną płcią, a w 2015 roku zmieniła swoje imię na neutralne, pasujące do wszystkich form.
Udział niebinarnej osoby w programie telewizyjnym dzieje się pierwszy raz w polskiej historii telewizji. Wiążę się to więc z dużą ekscytacją oraz ogromną presją. Ane Pižl do nowych wyzwań podchodzi z otwartą głową.
— Jestem naprawdę bardzo ciekawa tej przygody. Mam nadzieję, że ta energia, z którą przychodzę, będzie też fajnie współgrać z programem, który już istnieje — podkreślał w segmencie "Inspirujące kobiety" Darii Pacańskiej.
Kim jest Ane Pižl?
Oprócz działalności telewizyjnej od dawna zajmuje się również edukacją i wspieraniem osób społeczności LGBT+. W mediach społecznościowych jest otwarta na dyskusję, a także zapowiedział, że na antenie "Miasta Kobiet" będą poruszane tematy łamiące schematy.
— W Mieście Kobiet będziemy rozmawiać na tematy, które podważają zastane w kulturze schematy . Kultura powinna nas przecież wyzwalać i wzmacniać, a aktualnie stwarza zaskakująco dużo ograniczeń i nierówności. Rozmawiajmy o tym — możemy przeczytać w poście. Wraz z żoną w 2020 roku wyjechała do Hiszpanii z powodu nierównej sytuacji dla kobiet i osób LGBT+ w Polsce. Nie oznacza to jednak, że prowadzona działalność edukacyjna została porzucona przez Ane Pižl.
— My z żoną podjęłyśmy decyzję, żeby wyjechać z tego kraju, co — chcę zaznaczyć — nie jest tożsame z wycofaniem się z działalności w Polsce. Wręcz przeciwnie, cały czas prowadzę działalność edukacyjną w Polsce i bardzo mi zależy na tym kraju — podkreślała.
Dla polskiej telewizji udział niebinarnej osoby jako prowadzącej program jest wydarzeniem historycznym. Otwiera to wiele możliwości dla innych stacji, a także pokazuje solidarność z każdym mieszkańcem kraju. Między innymi o takim szacunku będzie mówił Ane Pižl podczas popularnego programu.
— Szacunek dla różnorodności ma polegać na tym, że my dalej mamy mieć różne wartości, różne opinie, ale pomimo tego ma nam się dobrze żyć — podsumował.
Zobacz zdjęcia:
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
-
Książę Harry zaskoczył rodzinę odważnym pomysłem. Kamila aż wypluła herbatę
-
Oliwia Bieniuk przeszła metamorfozę i zrobiła sobie grzywkę. Teraz przypomina Annę Przybylską
-
Sebastian Wątroba z "W11" znowu w roli policjanta. Pojawił się w "Na dobre i na złe"
Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.