Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Podejrzewasz kogoś o anoreksję? Poznasz prawdę po jego zębach
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 10.10.2018 13:11

Podejrzewasz kogoś o anoreksję? Poznasz prawdę po jego zębach

anoreksja
Fot. instagram.com @ freezing.rexi_, @ana.thinnn

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”171″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Anoreksja to problem, który dotyczy aż 2% polskich dziewczyn, nie oznacza to jednak, że nie dotyczy on również chłopców. Aż 20% zachorowań na jadłowstręt psychiczny kończy się samobójstwem. W czym tkwi przyczyna tej choroby i jak rozpoznać objawy, towarzyszące jej początkowi? Przeczytajcie.

Czym anoreksja różni się od bulimii? Jak pomóc osobom, które borykają się z zaburzeniami odżywania? Ostatnio głośno jest o Angelinie Jolie, której waga cały czas spada, a aktorka zdaje się cieniem samej siebie. Gdyby udało jej się wyleczyć, mogłaby być wzorem dla setek kobiet, które borykają się z tym zaburzeniem.

Jakie są objawy anoreksji?

Nagłe chudnięcie i unikanie spożywanie regularnych posiłków powinno wzbudzić nasz niepokój. Jeżeli osoba, którą podejrzewamy o zaburzenia odżywania, nagminnie karmi nas wymówkami i zawsze ma tysiąc rzeczy do zrobienia akurat w porze obiadu czy kolacji, możemy zacząć się martwić. Niepokojące jest również obsesyjne liczenie kalorii oraz ciągłe narzekanie na swoją sylwetkę, która wg BMI nie jest klasyfikowana, jako ta z nadwagą. Częste wizyty na siłowni i obsesja na punkcie ćwiczeń to również częste przejawy jadłowstrętu psychicznego. Objawy somatyczne, które towarzyszą anoreksji to m.in. odwodnienie, wypadające włosy, sucha skóra, zatrzymanie miesiączki i osłabienie.

40% anorektyczek ma napady obżarstwa, którego skutki szybko starają się wyeliminować, zazwyczaj poprzez wymioty.

Kiedy możemy podejrzewać anoreksję? Muszą wystąpić następujące objawy:

  • BMI (wskaźnik masy ciała) < 17,5
  • zniekształcona ocena swojej sylwetki
  • jedzenie w samotności
  • brak miesiączki od 3 miesięcy
  • przygotowywanie posiłków dla innych, niejedzenie ich
  • intensywne ćwiczenia
  • dominujące tematy rozmów to kalorie, jedzenie, sylwetka
  • lęk przed nabraniem masy ciała
  • kłamanie na temat spożywanych posiłków

Co może być przyczyną anoreksji?

Jeżeli w rodzinie pojawia się konflikt, dziecko czuje, że nie poświęca się mu wystarczająco dużo uwagi. Rodzice dużo czasu spędzają na kłótniach, jest dużo negatywnej energii w domu. Dziecko nie czuje, żeby miało jakikolwiek wpływ na tę sytuację, a jedzenie jest często jedynym czynnikiem, które ono samo z siebie może kontrolować – powiedziała PAP psychiatra Anna Zdanowicz.

Jakie są objawy bulimii?

Bulimia to napady obżarstwa, które kończą się wymiotami i poczuciem winy. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą pochłonąć ponad 3000 kcal w godzinę. Mają obsesję na punkcie diet i liczenia kalorii, ponieważ czują się źle ze swoimi napadami obżarstwa, a diety lub wymioty mają pomóc im utrzymać sylwetkę. Podobnie, jak anorektyczki, bulimiczki przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu, należy jednak zaznaczyć, że nie muszą one mieć niedowagi w przeciwieństwie do tych pierwszych.

Jak rozpoznać bulimię? Często towarzyszą jej stany depresyjne, sięganie po substancje psychoaktywne czy poczucie niepokoju. Z objawów somatycznych wyróżnić należy awitaminozę, uszkodzenie szkliwa zębów, osłabienie wątroby i serca, nieregularne miesiączki i spadek elektrolitów. Na bulimię cierpi od 3 do 5 razy więcej kobiet niż mężczyzn. Najczęściej choroba rozpoczyna się w wieku nastoletnim, a nieleczona może trwać nawet do 40. roku życia. Problem ten dotyczy od 0,3 do 9,4% kobiet. Napady obżarstwa mogą być silnie powiązane ze stresem i nieradzeniem sobie z rozmaitymi problemami, z kolei wymioty czy stosowanie środków na przeczyszczenie to czynności wywołane obawami przed przybraniem na wadze w wyniku łakomstwa.

Jak pomoć anorektyczce?

Wg psychologa Moniki Kotlarek, która odpowiedziała na podobne pytanie w serwisie nightwriterka.pl, są nato następujące sposoby:

– W pewnych przypadkach konieczny jest szpital (przy wycieńczeniu organizmu) i pełna kontrola odżywiania. Natomiast często wystarczy terapia u psychoterapeuty. Jednak decyzje o tym podejmuje specjalista. Najczęściej najpierw jest to lekarz, potem kieruje się chorego na terapie – powiedziała Kotlarek.

– Najważniejszy, ale i najtrudniejszy krok, to ten, by zdać sobie sprawę z tego, że ktoś jest chory. Przyznać się przed sobą, że ma się problem. Anoreksja jest chorobą długotrwałą i przewlekłą, wymaga długotrwałego leczenia i mogą zdarzać się jej nawroty. Jednak przy odpowiednim wsparciu, możliwe jest całkowite wyzdrowienie i powrót do normalnego funkcjonowania. Jak w przypadku każdej innej choroby, istotne jest szybkie wykrycie i rozpoczęcie terapii. Badania pokazują, że im krócej osoba cierpi na anoreksję, tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie – przyznała Kotlarek.

Jak pomóc bulimiczce?

Terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia interpersonalna stosowana krótkoterminowo może przynieść rezultaty. Ich skuteczność można ocenić po ok. 20 sesjach. Istotny jest kontakt między pacjentką a psychoterapeutką, a także samo nastawienie pacjenta do terapii. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na opinie na temat wybranego przez nas specjalisty.

Anoreksja. Rozpoznasz ją po zębach

– Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów – przyznała lek. stomatolog Joanna Oleksiak (Gabinet Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu) w rozmowie z serwisem mamadu.pl.

Anoreksja – ZOBACZ ZDJĘCIE

anoreksja

ZOBACZ TEŻ:

  1. Alkoreksja zagraża milionom kobiet! To poważny problem
  2. Waży tylko 39 kilogramów i wygląda jak żywa lalka. „Jem raz dziennie”
  3. Produkty, które przyspieszają odchudzanie. Pomogą ci uzyskać wymarzoną sylwetkę

źródła: newsweek.pl, wolnosc24.pl, portal.abczdrowie.pl, poradnikzdrowie.pl