Młodość na lata. Poznaj magiczne działanie Botoksu
Botoks jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem, który chętnie wykorzystywany jest przez kobiety w celu poprawienia urody. Z jego pomocą możemy usunąć zmarszczki, a także poprawić rysy twarzy. Niestety coraz częściej w swoją twarz ingerują kobiety już po 20 roku życia. Jakie tak naprawdę są wady i zalety botoksu? Czy jest on bezpieczny?
Obecnie od kobiet wymaga się, aby wyglądały perfekcyjnie. Niestety wiele reprezentantek płci pięknej bierze to sobie do serca i w nieodpowiedzialny sposób ingeruje w swoją urodę. O ile czasem można sobie pomóc i wygląda to naprawdę estetycznie, a proces starzenia się skóry nie pogłębia się, najczęściej niestety kobiety w ślepym dążeniu do piękna przesadzają, przez co wyglądają nienaturalnie, a ich twarz nie przypomina zupełnie wcześniejszego wyglądu. Warto mieć więc zdrowy rozsądek i kiedy chcemy już poprawić sobie urodę robić to z rozwagą i w bezpiecznym, renomowanym miejscu.
Botoks – czym tak naprawdę jest?
Botoks to przez wielu znany jad kiełbasiany, a specjalistyczna nazwa to toksyna botulinowa typu A. Co ciekawe, jest to jedna z najsilniejszych naturalnych trucizn, którą możemy stosować w neurologii, medycynie estetycznej oraz dermatologii, ale tylko w niewielkich ilościach. Wstrzykiwane botoksu stało się popularne, ponieważ pomaga w walce z oznakami starzenia się skóry. Warto jednak pamiętać, że botoks wygładza zmarszczki, ale nie usuwa ich trwale. Najczęściej kobiety decydują się na zabieg, aby usunąć powstałe zmarszczki mimiczne, którymi są: kurze łapki, zmarszczki na czole, zmarszczki „palacza”, a także lwia zmarszczka. Z biegiem czasu zastosowanie botoksu mocno się rozwinęło i obecnie można z jego pomocą podnieść kąciki ust oraz zniwelować pomarańczową skórkę na brodzie. Ostatnim hitem jest usuwanie zmarszczek na szyi i dekolcie.
Botoks, który zostaje wstrzyknięty w okolicach zmarszczki, powoduje blokadę przewodzenia impulsów nerwowych, które są odpowiedzialne za skurcze mięśni twarzy, a co za tym idzie za zmarszczki. Botoks doprowadza do paraliżu mięśni, w miejscu, w którym chcemy się pozbyć zmarszczek. Dzięki temu skóra w danych okolicach twarzy rozluźnia się, nie jest napięta, a powstałe zmarszczki nie będą się z biegiem czasu pogłębiać. Do unieruchomienia mięśni dochodzi tylko w niewielkich częściach twarzy, dlatego zabieg z rozsądnym wykorzystaniem botoksu, nie powinien powodować efektu maski lub nieruchomej twarzy. Zazwyczaj po zabiegu, w którym zostaje wykorzystany botoks, skóra jest podrażniona oraz opuchnięta. Czasem w miejscach, w których był wstrzykiwany jad kiełbasiany, pojawiają się również niewielkie siniaki. Objawy powinny szybko zniknąć i nie pogłębiać się z biegiem czasu. Efekt po wykonanym zabiegu widoczny jest po około 3-4 dobach, a poprawa wyglądu utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.
Botoks – czy jego zastosowanie jest bezpieczne?
Botoks stał się bardzo popularnym sposobem na walkę ze zmarszczkami mimicznymi. Na jego wstrzyknięcie najczęściej decydują się kobiety w średnim wieku, jednak obecnie coraz więcej kobiet przed 30. decyduje się na zabieg, aby wstrzymać proces starzenia się skóry. Osoby znane i gwiazdy przestają ukrywać fakt, że stosują jad kiełbasiany i temat poprawy urody, przestał być tematem tabu.
Wykonanie zabiegu w dużej mierze, zależy od tego, jak głębokie są zmarszczki, które pojawiły się na twarzy. W przypadku osób młodych, które mają bardzo dużą ekspresję twarzy, regularnie wstrzykiwany botoks, może zahamować proces starzenia się skóry.
Jeżeli na wstrzyknięcie botoksu decydujemy się w gabinecie specjalisty, działania niepożądane, nie powinny wystąpić. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej i trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Jeżeli już chcemy wykonać zabieg, najlepiej, aby robił to specjalista, który doskonale wie, jak powinno się wykonać zabieg, aby był on bezpieczny. Botoks podawany jest w niewielkich ilościach, tylko w miejscach, w których chcemy zniwelować pogłębianie się zmarszczek. Jad kiełbasiany nie jest wchłaniany przez organizm, a od 3 do 6 miesięcy całkowicie zostaje usunięty.
Botoks – działania niepożądane, które mogą wystąpić
Jeżeli zabieg wykonywany jest u profesjonalisty, działania niepożądane w ogóle nie powinny wystąpić. Należy jednak pamiętać, że jad kiełbasiany jest bardzo silną substancją, która kiedy zostanie wykorzystana w niewłaściwy sposób, może przynieść bardzo poważne działania niepożądane. Kiedy botoks zostanie podany w zbyt dużych ilościach, skutkiem ubocznym może być porażenie mięśnia twarzy, z którym trzeba się zmagać przez kilka miesięcy.
Kiedy wstrzykiwanie botoksu wykonywane jest u specjalisty, jedynym działaniem niepożądanym może być podrażnienie skóry oraz niewielkie siniaki. Niekiedy jad kiełbasiany może jednak powodować działania niepożądane, które dotyczą całego organizmu, a są nimi:
- bóle głowy;
- nudności;
- objawy, które przypominają grypę.
Negatywne skutki zastosowania botoksu mogą również bezpośrednio dotyczyć miejsca, w którym wykonywany był zabieg. Negatywnymi działaniami ubocznymi są:
- zaczerwienienie skóry twarzy;
- wyraźne osłabienie mięśni twarzy;
- opadająca powieka;
- rozprzestrzeniania się botoksu w mięśnie, które znajdują się w pobliżu wstrzyknięcia.
Przedstawione skutki uboczne często pojawiają się, kiedy stosujemy niektóre leki. Warto przed zabiegiem poinformować lekarza wykonującego zabieg o przyjmowanych ostatnio lekach. Zdecydowanym przeciwwskazaniem jest zastosowanie botoksu u kobiet w ciąży oraz podczas laktacji.
Jaki powinniśmy przygotować się do zabiegu?
Do zabiegu wstrzykiwania botoksu nie trzeba się szczególnie przygotowywać, a z pomocą do określenia, czy zabieg jest dla ciebie wskazany, przyjdzie wywiad lekarski, który specjalista przeprowadzi już na pierwszej wizycie. Przed zabiegiem nie jest również konieczne wykonywanie badań.
Lekarz powinien zapytać, czy nie cierpisz na dolegliwości ze strony neurologicznej, które polegają na osłabieniu mięśni. Jeżeli jesteś w ciąży lub w trakcie laktacji, również powinnaś o tym poinformować lekarza, który ma wykonać zabieg wstrzyknięcia jadu kiełbasianego.
Specjalista powinien także dokładnie obejrzeć skórę w miejscu, gdzie będzie wykonywany zabieg. W przypadku stanów zapalnych lub silnego trądziku zabieg może być wykonany dopiero po wyleczeniu wszystkich nieprawidłowości.
Istotne również, aby botoksu nie wstrzykiwać osobom, które przyjmują leki przeciwgorączkowe lub przeciwbólowe. Zabieg jest niewskazany, ponieważ leki te rozrzedzają krew i mogą nasilić powstawanie siniaków w miejscach, w których doszło do wkłucia. Zabieg nie powinien być wykonany podczas trwania miesiączki ze względu na fakt, że w tym czasie znacznie wzrasta skłonność do krwawienia.
Jak wygląda ostrzykiwanie botoksem?
Z pewnością nie jest to zabieg, który można uznać za bolesny lub nieprzyjemny. Nawet kobiety, które nie są odporne na ból, przyznają, że zabieg wstrzykiwania botoksu nie wiąże się z bólem oraz trwa zaledwie kilkanaście minut. Ważne, aby o wszystkich możliwych przeciwwskazaniach poinformować lekarza, aby zapobiec niepotrzebnym skutkom ubocznym, którym mogłyśmy zapobiec.
Przed wykonaniem zabiegu lekarz powinien odtłuścić skórę, a także zdezynfekować ją preparatem, który nie zawiera alkoholu. Żadne znieczulenie nie jest wykorzystywane, a twarz zostaje schłodzona lodem. Jest to wystarczający zabieg, który zniweluje ból przypominający ugryzienie komara.
Jeżeli zabieg wykonywany jest w okolicach czoła, jad kiełbasiany wstrzykiwany jest zazwyczaj w ośmiu miejscach, natomiast jeżeli chodzi o kurze łapki, w trzech, z każdej strony oczu. Przy dolnych powiekach ostrzykiwane są dwa miejsca. Korzystając z usług doświadczonego specjalisty, możesz mieć pewność, że nie dopuści on do tego, aby twarz stała się nieruchoma, przez co nie będzie wyrażała żadnych emocji. Dobierze on w taki sposób ilość botoksu, że będzie wystarczająca aby rozluźnić mięśnie, jednak nie aż tak duża aby całkowicie ostudzić ekspresję i mimikę twarzy.
Po zabiegu skóra ponownie zostaje schłodzona lodem, aby zapobiec obrzękom, a następnie smarowana kremem, który zawiera witaminę K. Ma to zapobiec powstawaniu siniaków. Po zabiegu przez 3 godziny nie powinno się masować twarzy, wykonywać nagłych pochyleń, a także nie wolno się kłaść. Nie przestrzegając tych zaleceń, możemy doprowadzić do tego, że preparat spłynie w dolne partie twarzy.
Wstrzykiwanie botoksu nie jest bolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut, a efekty zabiegu można podziwiać po około 2 – 14 dniach od jego wykonania. Po dwóch tygodniach powinnaś zgłosić się na konsultację do lekarza wykonującego zabieg, aby sprawdził, czy jad kiełbasiany rozłożył się równomiernie i w razie ewentualnych niedoskonałości dokonał korekty zabiegu.
Warto zaznaczyć, że czasem, choć ilość wstrzykniętego botoksu jest duża i tak pozostaje głęboka bruzda. Wtedy specjalista najczęściej podejmuje decyzję o połączeniu dwóch metod. Aby uzyskać zamierzony efekt, najpierw wstrzykuje botoks, aby rozluźnić mięśnie, a następnie wypełnia powstałą zmarszczkę innym wypełniaczem, np. kwasem hialuronowym.
Zalety i wady stosowania botoksu
Jak każda ingerencja w ciało, stosowanie botoksu ma również swoje wady i zalety. Do zdecydowanych wad możemy zaliczyć:
- cenę – zabieg nie należy do tanich, a aby efekt był długotrwały, należy go powtarzać w odstępach od 3 do 6 miesięcy;
- jednym zabiegiem nie poprawimy wyglądu całej twarzy – botoksu nie należy stosować na całą twarz, ponieważ przez rozluźnienie wszystkich mięśni twarzy uzyskamy efekt maski;
- możliwe powikłania – jeżeli ilość botoksu zostanie źle dopasowana, może dojść do asymetrii twarzy i negatywnej zmiany rysów twarzy. Oprócz tego może wystąpić paraliż, z którym trzeba się zmagać przez kilka miesięcy;
- ograniczona mimika twarzy – przez stosowanie botoksu możesz utracić swoją naturalną mimikę twarzy. Dla wielu osób jest to bardzo niekomfortowe.
Jeżeli chodzi o zalety, to zdecydowanie możemy do nich zaliczyć:
- cenę – choć powyżej uznana była za wadę, to jednak w pewnym stopniu jest również zaletą, dlaczego? Choć zabieg nie należy do najtańszych, jego cena jest zdecydowanie niższa od operacji plastycznej, a do tego nie jest aż tak ogromną ingerencją, a skutki wstrzyknięcia zanikają po kilku miesiącach;
- działa nawet na bardzo głębokie zmarszczki – jad kiełbasiany świetnie sprawdza się w walce ze zmarszczkami na czole oraz kurzymi łapkami;
- nie przeszkadza w aktywnym życiu – już po kilku minutach od zabiegu można nałożyć makijaż i normalnie funkcjonować. Jest to więc świetna opcja dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia;
- zmiana mimiki twarzy – dla jednych będzie to plus dla innych minus. Warto mieć jednak na uwadze, że powinniśmy uważać to za zaletę zabiegu. Jeżeli twoja mimika twarzy jest bardzo dynamiczna, twoja skóra nie będzie się aż tak marszczyła, jak bez wykonania zabiegu. Nawet kiedy działanie botoksu przeminie, dawne zmarszczki nie będą się utrwalały.
ZOBACZ TEŻ:
- Chcesz, żeby twoja stylizacja wyglądała na droższą? Mamy na to sposób
- Dietetyczne smakołyki. Sprawdź zdrowe słodkości
- Doda została oszukana! Dramat artystki
Źródła: kobieta.dziennik.pl, poradnikzdrowie.pl, portal.abczdrowie.pl