Czy babciom należy się wynagrodzenie za opiekę nad wnukami? Matki wywołały burzę w sieci
W XXI wieku słowo babcia nabrało zupełnie nowego znaczenia. Nie oznacz już jedynie sędziwej krewnej, a stało się synonimem dla opiekunki, sprzątaczki, kucharki i wielu innych określeń. Zapracowani rodzice poświęcają niewiele czasu na opiekę nad dziećmi, a jeśli nie stać ich na opiekunkę, wtedy najczęściej zwracają się o pomoc do babci.
Czy poświęcanie wolnego czasu na opiekę nad wnukami to obowiązek każdej babci? Na jednej z Facebookowych grup zapytaliśmy mam, co sądzą o płaceniu babciom za wykonywaną pod ich nieobecność pracę. Niektóre odpowiedzi okazały się zaskakujące!
Babcia - bliska krewna czy opiekunka do dzieci?
Wiele rodziców zadaje sobie pytanie, czy powinni potraktować babcię jak opiekunkę dla dzieci i zapłacić jej za wykonywane w domu obowiązki. Babcie często nie tylko zajmują się odchowaniem wnuków, robią o wiele więcej. Do ich codziennych zajęć należy robienie zakupów, gotowanie, nierzadko również sprzątanie. Wykonują o wiele więcej niż opiekunka, a często nie dostają za to żadnego wynagrodzenia.
Wszystko to w imię pomocy rodzinie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że babcie nieraz poświęcają swój własny czas i zdrowie, by rodzice ich wnuków mogli w spokoju chodzić do pracy, a przy tym nie martwić się o swoje pociechy. Nasuwa się więc pytanie — czy powinno się płacić babciom za opiekę nad dziećmi?
Czy babciom powinno płacić się za opiekę nad dziećmi? Polki odpowiadają!
Postanowiliśmy zapytać Polki, co sądzą o odpłatnym sprawowaniu opieki przez babcie. Odpowiedzi były różne, ale wśród nich przeważały głosy, iż babciom należy się wynagrodzenie za poświęcony czas.
— Nie widzę w tym problemu, jak najbardziej wolałabym zapłacić babci za opiekę, gdyby mogła zająć się dzieckiem, niż obcemu — brzmi jeden z komentarzy.
— Babcia, jakby nie patrzeć, poświęca swój czas. Tak jak jedna z Pań tu napisała, lepiej pomóc swoim, niż płacić obcym — dodała internautka.
Pojawiły się również odpowiedzi, które sugerowały, że miłość to dostateczna zapłata:
— Babcia, która kocha, kasy nie bierze. Miłość wnuków to zapłata.
Jedną z komentujących szczególnie zaskoczyło nasze pytanie:
— Serio? Ja myślałam, że z miłości babcie to robią, materialistki.
Na powyższe odpowiedzi, niektóre Polki odpowiedziały z oburzeniem i ironią:
— Babcia, fajna instytucja, zazwyczaj traktowana jako bezpłatna opieka na zawołanie do wnuków. Bo babcia powinna, bo babcia musi. Mało kto to docenia.
— Jestem jak najbardziej ZA. To, że babcia, nie znaczy, że ma być robolem za free.
— Kpina. Babcia poświęca czas i zdrowie, należy jej coś więcej niż czekolada czy sok.
Polki odpowiadają, jak inaczej odwdzięczyć się za opiekę nad dziećmi
Niektóre z odpowiedzi Polek okazały się ambiwalentne:
— Zależy. Jak okazyjnie to nie, jak na co dzień, to jak najbardziej tak.
Często okazuje się, że mimo naszych szczerych chęci, babcie nie przyjmują pieniędzy. Starsze kobiety nieraz żyją w przekonaniu, że pomoc młodym rodzicom to ich rodzinny obowiązek, nie praca, za którą należy się zapłata. I na tę ewentualność odpowiedziały internautki, sugerując, że wówczas można sprawić babci prezent, na który sama, z powodu ceny, by się nie zdecydowała. Dobrą opcją będzie wycieczka za granicę lub luksusowy sprzęt. Jest to alternatywny sposób, by nie urazić żadnej babci, a przy tym podziękować za jej wysiłki.